[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discusi in 180l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Salut si vine v-am gasit. Am zis sa fac si eu un mic jurnal despre "placintu?ele mele 6 la numar.
Distractia a inceput acum 6 luni in dorinta de a schimba acvariul de 100l cu unul mai mare am avut norocul sau nenorocul de a gasi unul de 180l cu tot cu discusi in numar de 3 plus alte accesori la un pre? care m-a avantajat zic eu, avand un acvariu de 100l plantat cu pesti comunitari si vazand cum sta treaba cu plantele am zis de ce nu, sa il fac si pe asta plantat dar cu discusi. Acum setupul consta in:
-acvariu askoll ambiente advanced 180l
-filtrarea e compusa din 2 canistre externe; 1 aquael minikane 120 plin cu 1.5l inele din sticla sinterizata (o clona foarte eficienta a siporaxului, o spun testele) plus buretele din ultimul sertar cu care a venit filtrul. 1 askoll pratiko 200 plin si asta cu 1.5l din aceleasi inele plus buretele din dotare. Surface skimer de la jbl montat pe inul minikanului.
-iluminarea consta in doua tuburi t8 de 30w plus un t5 24w aquael, ca si tuburi t8 folosesc un sylvania grolux fixat in partea din spate impreuna cu cel de 24w de la aquael si in fata am un osram daylight. Cel de 24 w nu stiu ce tip de lumina face dar ochiometric cred ca are cam 6500k. Sunt setate pe o priza programabila sa se aprinda toate deodata la 8:30 pana la 1:30 apoi de la 18 pana la 23 ( stiu ca e cam mult dar am incercat si cu opt ore la zi si aveam bba la greu)
-sistem co2 compus din butelie de 500g care in viitorul apropiat va fi inlocuita cu una facuta din extintor 2kg cu co2(cumparat nou si asteapta in debara schimbarea robinetului, sper ca intr-o saptamana sa rezolv), reductor presiune aquili, electrovalva aquili la 220v (se cam incinge), reactor tip Bitanu din filtru apa 5'
-substrat format din nisip quartos alb galbui
-plante: echinodorus ozelot, echinodorus parvuflorus, pogostemon helfieri, vallisneria spiralis.
Fertilizez odata pe saptamana cu denerle plant elixir jumatate din doza recomandata de producator din frica sa nu se "arda placintele", schimb de apa 30% la saptamana cu apa de la robinet tratata cu aquatan si ceva substante impotriva algelor si ceva pentru scazut ph dar se pare ca sub 6.8 nu pot sa il cobor datorita duritatii apei dar e bine si asa.
Hrana consta in tetra discus de 2 ori pe zi plus de doua ori pe zi larve de tantari congelate si mai am ceva tot congelat special pentru discusi nu ii stiu numele dar pare o mixtura fara inima de vita facuta din fructe de mare si spanac si ce o mai contine ca nu imi aduc aminte (programul de masa ar fi cam asa: 2 ori pe zi tetradiscus, cand suant acasa sambata duminica mai adaug si congelatele de doua trei ori pe zi)
In urma testelor am asa: no3 -25 mg/l, no2 0mg/l, gh 16°d, kh 10°d, ph 6.8-7,2 temperatura 28°celsius acum de cand a venit caldura sa ridicat la 29°.
Si acum speciile de discusi las cunoscatorii sa imi zica deoarece sunt confuz, pe unele siteuri de profil i-am identificat sub un anumit nume apoi am descoperit ca nu ar fi asa tot din alte surse de pe internet.




filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Cateva poze
[Thumb - 2016-04-25 18.34.14.jpg]

[Thumb - 2016-04-25 18.33.41.jpg]

[Thumb - 2016-04-25 18.30.39.jpg]

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Cred ca am gresit sectiunea..rog frumos un moderator sa mute daca poate.

Lucian: Done!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2016 20:04:29

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Multumesc lucian. Am si un video



Lucian: ti-am editat eu link-ul ca sa vedem aici filmuletul

This message was edited 2 times. Last update was at 25/04/2016 21:50:03

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Doar trei dintre discusi -cei mari au ce cauta in plantat, cel putin 10 cm dar mai bine 12 cm trebuie sa aiba pentru a avea sistemul imunitar suficient de rezistent pentru bazin cu substrat. Ai doi blue cobalt si un blue turqoaz-cei mari, cei mici pigeoni cu negrela(probabil vor avea mai mult piper pe masura ce cresc) inca nu pare stricata forma lor dar foarte probabil va fi in timp, cel mai marisor dintre juniori probabil tot blue turquaz dar inca e greu de spus-astia ar trebui pusi in steril-bine eu nu as tine pigeoni, dar e chestie de optiuni personale. Faptul ai plantat peste tot ii va impiedica pe discusi sa gaseasca hrana cazuta pe substrat( si lor le place asta) iar pe tine te va deranja la mentinerea curateniei, perintre plante mereu vor mai ramane resturi/detritus chiar daca vei avea impresia ca nu. Daca ai de gand sa aspiri zilnic si sa faci schimburi nu doar odata pe saptamana vor fi frumosi daca nu..inca un lucru in alimentatie introdu artemia congelata pentru ca la ce dai acum : granule si larve rosii ambele produc blocaje intestinale ce duc la probleme. Da-le ultima masa din zi-seara doar artemia congelata e laxativ ce peste noapte le curata intestinele.
[Email]
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Multumesc ocean pentru sfaturi, ai si tu dreptatea ta dar vreau sa incerc pe pielea mea si binenteles pe pielea lor... sa vedem ce o iesi oricum nu vreau sa ies cu iei la concurs oricum ala mai marisor dintre cei mici era mult mai mic decat cel mai mic dintre ei avea pe la 4 cm acum are 7 si se vede ca prinde forma frumoasa .. Da! artemia congelata le mai dau din cand in cand dar nu se omara pe ea, nici pe chironomus dar in schimb pe tetra si mixtura care pomeneam mai sus sunt in stare sa se duca singuri la frigider sa si-o procure. Aici ca sa iti cumperi maturi tre sa investesti in jur de 200 euro pe 3 bucati. . Pe viitor daca reusesc sa imi conving sotia si sa gasesc mai mult spatiu voi construi unul de minim 400l si poate un sump dar mai vedem. Ca sa fim intelesi stiam la ce ma bag cand am ales sa il fac plantat deci stiam ca ai mici se cresc in steril si cu o apa cu duritate mai mare pentru intarirea oaselor (scheletului) dar sincer nu imi palce sa il vad gol doar cu pesti.
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Salutare la toata lumea! Daca de ceva timp nu am mai activat pe acest topic personal nu inseamna ca am renuntat la aceasta pasiune care se numeste discus, mai sus vorbeam de planuri marete, acvariu mai mare si un eventual sump, sa zicem ca o parte e rezolvata cea legat de materiale e in 80% rezolvata dar problema spatiului si a convinge consoarta ramane cea mai mare problema. Ca si materiale am la dispozitie pompa sicce sincara 2.0 2150 l/h, robinete pvc de 3/4 tzoli in numar de 3, ceva material filtrant (50l piatra ponce ce seamna cu matrixul), bazinul pentru sump de 100l ( aici am de ales ca am 2, unu de 100l si altul de 60l, oricum bazinul nu va depasi 400l) ceva fitingarae ma refer la acele fiitinguri ce vin in gaurile de la bazin pentru overflow, si nu in ultimul rand sticla normala care trebuie taiata si cantuita ( sticla de 10). Chiar daca proiectul mult visat nu o sa poata fi realizat prea curand am zis ca pestilor le trebuie o mica schimbare, decizie aleasa deoarece aveam multe nemultumiri legate de aspect si ETC ( GARGAUNI DE AI MEI), asa ca m-am apucat de modificari: schimbat substrat schimbat fundal si substrat (am pus ceva cu granulatie putin mai mare in comparatie cu ce aveam, acum e putin mai mica decat un bob de orez am ales asta deoarece am adaugat un filtru de substrat autoconstruit). Filrul de substrat ma indemnat mai mult la aceasta schimbare deoarece in substratul vechi se depozitase foarte mult detitrus oricat ma chinuiam eu sa il aspir, asa ca m-am apucat de construit dupa capul meu si dupa ce am mai vazut pe forumuri dedicate; filtru este foarte simplu, este alcatuit di tuburi de pvc de acelea albe ce se folosec la instalatiile de curent electric, am luat cea mai mica masura nu stiu exact cat are diametrul ( in viitorul apropiat poate o sa prezint mai detaliat diyul si pentru alti icepatori ca mine) sistemul este conectat la un powerhead de 600l/ ce inpinge apa in substrat. Poate altii nu o vad o solutie prea eficienta dar tot din gargaunii mei face parte. Am mai pus eu 2 radacinini ca asa am vazut la "baietii cu discusi pe internet si am zis ca imi si usureaza totodata curatenia saptamnala. In rest nu prea mai am nimic de povestit asa ca pun si vreo 2 , 3 poze sa se inteleaga mai bine
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Foto 1
[Thumb - 2016-10-03 23.08.36.jpg]

[Thumb - 2016-10-03 23.15.49.jpg]

[Thumb - 2016-10-03 23.16.39.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2016 23:18:57

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Discus 180l
[Thumb - 2016-10-03 23.15.02.jpg]

[Thumb - 2016-10-03 23.14.30.jpg]

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Discus 180l
[Thumb - 2016-10-03 23.13.17.jpg]

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Am avut parte de o deciclare partiala deoarece pe tot parcursul operatiunii care a durat cam 5 ore filtrele au fost oprite si datorita faptului ca o mare parte din bacteriile nitrificatoare se afla in substrat.. ca rezultat o apa putin laptoasa si cand spun putin spun ca stiu ce in seamna o apa laptoasa in urma deciclarii deoarece am patito in anii precedenti. Apa a fost inlocuita cu 50% apa proaspata si 50 % apa di vechiul setup. Nu am inlocuito in totalitate deoarece in ultimile 7 luni nu am avut problene cu bacterii sau boli incurabile. Voi reveni o seara buna.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2016 23:30:58

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie-mi place ce vad acolo... pestii arata bine, culorile lor sunt bine puse in evidenta.
Bazinul e "clean", iar radacinile alea fac destula umbra (ca sa le ofere un "refugiu").
Evident ca-s prea multi ciortani, da' ai zis ca faci bazin mare + sump, deci problema o sa se rezolve.

Una peste alta, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri Koala, sper cat de curand sa le schimb casa doar ca sti tu cum e cu nevestele... daca era dupa mine acum erau deja in 400 l dar ce sa faci asta e
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Pentru cei interesati am si un video.



by koala: Am aranjat linkul.

This message was edited 4 times. Last update was at 16/10/2016 22:46:33

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

cei doi marlboro red s-au dezvoltat frumos tinand cont ca ai 'incalcat' legile ce tin de cresterea puilor discus.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu parca nu as crede ca sunt aceia din primele poze : nici la forma si nici la intensitatea culorii nu aduc
[Email]
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Salut din nou si multumes koala. sunt acei discusi de la inceputul topicului nu am mai cumparat nimic. Ma bucura parerea voastra si da merge binisor avand in vedere faptul ca am incalcat niste "legi" dar cu schimburi mai dese de apa si cu o oarecare atentie se poate si asa. Cei doi pigeoni sunt perfect rotunzi si au crescut considerabil, dar parca nu atat de mult cum a crescut acel rosu turchese... sunt toti 3 din aceasi perioda, practic i-am luat la aceiasi marime.. .

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2016 07:31:20

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Pentru ocean: nu aduc la culoare deoarece am schimbat fundalul, primul era pus pe interior si albastrul acela amestecat cu lumina neoanelor modifica culoarea pestilor drept motiv pentru care l-am schimbat cu acesta negru. Nu as avea nici un motiv sa schimb pestii pe fiecare luna si sa iau aceleasi rase doar ca sa demonstrez ca acvariul meu merge bine si nu am probleme cu el.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

filipmarius16 wrote:...Ma bucura parerea voastra si da merge binisor avand in vedere faptul ca am incalcat niste "legi" dar cu schimburi mai dese de apa si cu o oarecare atentie se poate si asa...

Nu dormi pe tine si apuca-te de bazinul ala mare!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Cat de curand o sa il fac si pe acela "mare", dar oricum o sa fie mare pentru mine ca la ce sarcofage aveti voi... eu nici nu pot visa deocamdata; oricum masurile sunt astea: 120/55/65 ...nu se pot modifica din motive de spatiu.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com