[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bazin mbune  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bykulyno
Junior member

Joined: 22/04/2014 19:58:42
Messages: 24
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare si bine v-am regasit,
Dupa ce am "umblat" cu plantate, am hotarat sa renunt la 2 din cele 3 bazine ( de...jumatate din fiecare zi de Sambata, cand eram acasa, era ocupata cu acvariile, iar munca ma mai trimite si prin delegatii...), pastrand doar unul de 54l in care am anubias, o creanga si o jungla de Flame moss(cred), 4 neoni si o mana de RCS, am hotarat ca vreau ( a se citi "doamna casei vrea") africani, mai exact mbune. A vazut la o cunostinta niste L. caeruleus inghesuiti intr-un bazin de vreo 80L si a inceput sa se uite la videouri and stuff si uite-asa "tre sa ne facem si noi" iar eu tre sa incep planificarile ( incerc eu sa "taraganez" si sa nu ma grabesc, dar... )

Am tot citit topicurile de pe forum si am niste intrebari, pentru cei cu experienta in bazine cu africani:

Bazinul - gata facut sau sa cumpar sticla si sa il lipesc acasa?
-am gasit ( nu stiu daca pot da link-urile) un bazin de 366L(120x50x61) din sticla de 12 si un bazin de 450L ( 120x80x50) din sticla de 10 (preturi asemenatoare), ambele noi - eu tind spre ultimul, dar...nu stiu cat de safe e ( theaquatools.com da un safety factor de 4.5 la sticla de 10, dar nu are fund dublu si nu stiu daca este necesar); nu stiu cum sunt lipite bazinele si nu as vrea sa am vreo surpriza si sa clatesc parchetul cu cateva sute de litri de apa;
-standul - cornier/teava sau lemn (am vreo 12 "grinzi" de lemn de 100x100x3000mm cu care as putea face in regie proprie un stand, daca nu vreau sump) pe care sa-l invelesc cu pal;
-filtrare - sump sau filtru extern - pentru sump, as putea sa pastrez bazinul vechi, de 112L (80x35x40), pe care nu l-am "maritat" inca, dar va trebui sa gasesc pe cineva sa imi gaureasca sticla, pt un overflow, fitingaraie, pompa etc iar pentru filtru, am gasit o oferta, la un magazin online, la un Fluval FX6 la un pret de 1090 RON, deci, presupun ca la cost voi iesi tot cam pe acolo;
- locatia bazinului - e intr-un colt al camerei, deci nu vor fi probleme cu rezistenta planseului, sper , dar nu voi putea face schimb de apa la picatura ( aproximativ 2m pana la baie ( usa si hol) si nu pot sa dau gauri in pereti);
- capac si iluminare - dupa ce ma vad cu bazinul in apartament ( iluminare cel mai probabil cu benzi cu leduri);
-background - polistiren cu ciment - voi incerca sa il fac eu...daca nu iese, gasesc pe cineva ;
- fauna - momentan in plan sunt mbune dar, pana atunci, mai vedem.


Cam atat pentru moment, astept sugestii/reclamatii.

Costin

"Misiunea mea e sa-mi omor timpul; a lui, sa ma omoare pe mine. Ne-ntelegem bine, ca intre asasini"

-Doua maini stangi...uneori...dar ma descurc....
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In primul rand felicitari nevestei ca te-a convins sa faci bazin de africani.

Bazinul - daca esti indemanatic fa-l singur, daca nu ia-l pe cel de 450l, sticla de 10 la inaltime de 50 e foarte ok.
Standul - il poti face linistit din lemnul respectiv.
Filtrare - daca tot ai bazinul acela e pacat sa nu faci sump din el. Cu 1000 lei care ii dai pe FX6 iti iei materialul filtrant si tevaraia.
Iluminare - nu prea conteaza la africani.
Backround - daca nu-ti iese avem un coleg care devine tot mai talentat
Fauna - intreaba-ti nevasta ca ea a vrut mbune
bykulyno
Junior member

Joined: 22/04/2014 19:58:42
Messages: 24
Location: Brasov
IP:
Offline

Multam de raspuns lukitza,

asa-i spun eu ("doamna casei") da' nu mi-am facut curaj inca s-o cer

-cu indemanarea nu stau rau (chiar daca nu am lipit nici un acvariu pana acum ), dar am tot dat mail-uri pe la firmele ce vand/taie/proceseaza/etc sticla, in Brasov, si nu am primit nici un raspuns . Am auzit ca ar fi in Sinpetru( langa Bv) o firma care se ocupa cu sticla si o sa incerc sa dau o fuga la ei si inca 2 firme in Bv; daca as comanda sticla din Bucuresti ( un exemplu), datorita greutatii, transportul prin curier ajunge cat sticla iar pretul total ar fi cat al acvariului pe care l-am gasit gata lipit, aici.
- filtrare - am mentionat de FX6 ca l-am vazut la pretul ala ( in alte parti nu l-am vazut sub 1600) iar pe net nimeni nu zice de rau despre el;
-stiu de colegul cu bakground-uri


"Misiunea mea e sa-mi omor timpul; a lui, sa ma omoare pe mine. Ne-ntelegem bine, ca intre asasini"

-Doua maini stangi...uneori...dar ma descurc....
[Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ceai mai buna alegere este sa incepi cu sumpul, te chinui umpic la inceput dar vei avea rezultate bune. Mai ales ca mbunele au nevoie de o filtrare buna. La pretu de 1600 cat dai pe filtru , faci si acvariu si sump si material filtrant si iti ramane si de o bere



bykulyno
Junior member

Joined: 22/04/2014 19:58:42
Messages: 24
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca FX-ul era 1600, nu ma uitam la el, discutam direct de sump, dar asa am scris mai sus, l-am gasit la 1090 pe Zooplus.ro.
Cum vad eu treaba cu costurile, pana acum, dupa ce am mai calculat un pic:
-FX6- 1090 + aprox 6L de siporax(150 ron) sa inlocuiesc ce medii de filtrare biologica are el "by default" - total 1250; nu stiu inca daca se pot scoate buretii aceia circulari pe care ii are filtrul si sa inclocuiesc tot cu siporax(eventual sa subtiez acei bureti la jumatate din grosime si sa fie folositi in continuare iar ce tai sa inlocuiesc cu siporax, caz in care mai daugam vreo 4L de siporax, deci mai creste costul total la aprox 1400);
-sump - bazinul de 112L am deja; sticla de compartimentare +sticla overflow+pieptene plexiglass +silicon, aprox 150 ron sa zicem, fitinguri + teava+ ciment pentru lipit=aprox 250 ron(nu am facut inca o lista exacta, tre sa am mai mult timp de google ), o pompa de aprox 2000L/h, reali, aprox. 500 ron, siporax, sa zicem 15L, aprox 400 ron - cost total aprox. 1300, deci apropiat de pretul FX6-lui. Bine-nteles, se poate inlocui siporaxul cu spartura de lava, caz in care ies mai ieftin la materialul filtrant (cu cat, inca nu stiu).
***daca nu gauresc bazinul si fac overflow box ca aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/0/24421.pagei , altele sunt costurile;


O sa mai "dau iama" prin topicuri sa vad ce fitingaraie au cumparat colegii, sa fac o lista exacta de preturi, de pe google.

"Misiunea mea e sa-mi omor timpul; a lui, sa ma omoare pe mine. Ne-ntelegem bine, ca intre asasini"

-Doua maini stangi...uneori...dar ma descurc....
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com