[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bibani cu urechi lungi  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pentru amatorii de bibani : lepomis megalotis-longear sunfish, inrudit cu lepomis gibbosus de la noi(adus tot din America de Nord) doar ca mai colorat mai frumos, traieste doar in America de Nord partea centrala si estica, o coloratie ce bate multi pesti tropicali

Film #1:


Film #2:



by koala: Am dichisit linkurile.

This message was edited 3 times. Last update was at 12/04/2016 15:36:31

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata misto aratarile alea!


Un alt film, acelasi tip de pesti:

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosi foc dar au o cautatura incruntata, parca te cearta tot timpul


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un bazin suficient de mare (si lat~70-80 cm) in care sa pui 15-30 de bucati ar arata traznet, in filmarea a doua la minutul 1:16 si 1:47 se pot vedea gropile pentru reproducere invecinate ale masculilor asemanatoare celor de africani din marile lacuri, si comportamentul asemanator de agresiv si agitat

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2016 16:35:39

[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Frumosi asa pesti, toti pestii de apa rece mi se par extraordinari, o intrebare... sunt acelasi lucru cu bibanii soare sau sunt subspecii diferite? De ce sa ai un acvariu cand poti sa faci o balta... as face si eu ceva asemanator , un iaz chiar daca mi-ar permite si spatiul... aici este doar panta si multa piatra...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

severum777 wrote:o intrebare... sunt acelasi lucru cu bibanii soare sau sunt subspecii diferite...

Tu ai citit cum incepe topicul?
... lepomis megalotis-longear sunfish, inrudit cu lepomis gibbosus de la noi(adus tot din America de Nord)...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Sunt bibani soare sau regine cum le spun unii, varietati diferite al nostru este asta : https://www.youtube.com/watch?v=BV3b_B0yILQ lepomis gibbosus
Se comporta la fel ca africanii si pot sa traiasca in apa cu aceleasi caracteristici, dar nu stiu daca le ies puii la duritate foarte mare, la ph nu au pretentii. Am vazut live intr-o balta cum depun si pazesc cuibul.In perioada reproducerii nu cred ca se pot tine mai mult de o pereche in bazin. La balta cei care pazeau icrele aveau un teritoriu de 3-4 mp din ce ma uitam eu la ei, erau agresivi rau de tot.Daca vrea cineva stiu eu de unde sa iau cativa de 15-20 cm superb colorati la undita, daca ii intepi superficial nu au probleme in acvariu.Se hranesc doar cu hrana vie, consuma rar viermi de pescuit. Rame , larve de tantar,chironomus sau cum ii zice de-astea.Si pui de pesti de dimensiune mica 1 cm maxim.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

In acvariu nu o sa devina vara apa cam calda pentru ei, sau se adapteaza la variatii mari de temperatura, pe timp de vara au nevoie de cooler, banuiesc, sincer nu am citit, din pura lene, mergeam pe strada si nu prea aveam chef sa citesc si sa ma opresc, .
La asta ma gandeam si eu, e nevoie de un acvariu destul de spatios pentru 2 perechi, in iazuri mari isi pot alege " casuta " linistiti, daca trec usor peste iarna ar fi si mai bine, am avut si eu ceva pesti de rau, si mi s-au parut mai sensibili la calitatea apei decat ma asteptam... am avut in iaz o mreana, a facut de 2 ori infectie bacteriana, iar carasii nu aveau nimic, nu am tratat mreana, si-a revenit singura.

Un lucru care sigur este necesar, este filtrarea si o oxigenare buna, acum cred ca difera de locul de unde provin, rau sau lac, dar sigur au nevoie de o filtrare biologica buna , dar si mecanica cu un curent oarecum puternic.

Eu doar presupun... nu am avut , nici nu cunor, doar vreau sa aflu, poate oi avea si eu noroc si spatiu de o pereche....
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

O pereche de biban soare sta si in spatiu mai micut, doar cand depun sunt agresivi, restul timpului se comporta ca discusii, stau printre plante si nu au treaba cu ceilalti pesti. Depinde de unde ii iei, cei prinsi in balti rezista si vara in acvariu bine, daca ii prinzi din rauri mai reci sau lacuri foarte umbrite este posibil sa moara. Daca le tii oxigen in apa suporta si temperaturi de 30 de grade. Eu am tinut in bidon de fier la soare vara de 150 litrii fara aparatura.Apa in el atingea des 32 grade, ii prindeam primavara si ii eliberam iarna cand ingheta apa.Cu cat ai temperatura mai mare in acvariu cu atat mai mult oxigen sa bagi si o sa contracareze putin efectul,in princiupiu pestii de apa dulce mor din lipsa oxigen la temperaturi mari,nu de cald neaparat, fiindca temperatura inalta face o2-ul sa paraseasca apa. PS: Mrenele sunt pesti care traiesc in curentul apei, nu se adapteaza bine in viata de peste de balta si este printre primii pesti care mor din cauza oxigenului, daca tii o mreana intr-o galeata la soare moare in maxim 3 ore, un caras traieste mult mai mult. Carasii nostrii normali traiau la mine pe un loc vara la 35 de grade in apa, apa fara nici un izvor natural, se completeaza si formeaza de la ploaie,este lac sezonier, dar cand se formeaza in maxim 2 luni se umple cu peste cum se intampla asta nu am habar, in apropiere nu sunt balti sau rauri.O perioada cand pescuiam pe el zicea lumea ca sunt "dus de-acasa" ca este imposibil sa fie ceva acolo,dar prindeam mult caras la 12-15 cm .
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din intamplare am luat de la cineva vreo 6 lepomis gibbosus (initial cumparati de la nevertebrate.ro). Respectivul nici nu stia ca exista si la noi in balti . Sunt ff cuminti, rezistenti, arata super luminati cu led-uri si au treaba doar cu cei din specia lor, inclusiv intr-un acvariu comunitar. Stabilesc un fel de ierarhie . ...pana intr-o zi cand reflexia albastruie a pestisorilor neon (specia Paracheirodon axelrodi) cred ca le deranja retina ..dar asta doar noaptea . Dispareau unul cate unul pestisorii si nu stiam unde . In rest ignorau prezenta altor pesti...dar nici nu erau inca la maturitate . I-am donat urmatoarele zile.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2016 08:46:37

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai ii ignorau pe cei ce nu le incapeau in gura
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu chiar pe toti mai erau de aceeasi dimensiune. Dar cred ca aveau un fetish cu culoarea albastra in lumina lunii
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Poate ca ar fi sa deschida cineva un topic care sa prezinte toate speciile autohtone adaptabile in acvariile noastre , poate chiar combatibile cu pesti exotici.... daca nu se gaseste nimeni caut si citesc, si fac eu unul
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

@severum777 daca nu te superi,te-as ruga sa faci chiar tu un topic cu asa ceva in care sa ne dai ceva detalii
1: Pt ca este informativ
2: ca sa inveti si tu niste chestii odata cu noi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am gasit ceva informatie, pare destul de buna, o sa ma apuc de el in seara asta.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

adivb wrote:Din intamplare am luat de la cineva vreo 6 lepomis gibbosus (initial cumparati de la nevertebrate.ro). Respectivul nici nu stia ca exista si la noi in balti . Sunt ff cuminti, rezistenti, arata super luminati cu led-uri si au treaba doar cu cei din specia lor, inclusiv intr-un acvariu comunitar. Stabilesc un fel de ierarhie . ...pana intr-o zi cand reflexia albastruie a pestisorilor neon (specia Paracheirodon axelrodi) cred ca le deranja retina ..dar asta doar noaptea . Dispareau unul cate unul pestisorii si nu stiam unde . In rest ignorau prezenta altor pesti...dar nici nu erau inca la maturitate . I-am donat urmatoarele zile.



Se comporta ca si discusii, si se hranesc asemanator, de aceea a atacat neonii.Sunt pesti rapitori neconfirmati, dar halesc pesti mici si icrele, isi apara cuibul si teritoriul, daca ii bagi intr-o balta devin rapid invazivi, si distrug celelalte specii.Cand au icre in cuib nu se tem de nimic, ii impungeam cu varful unditei si o muscau.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

severum777 wrote:Am gasit ceva informatie, pare destul de buna, o sa ma apuc de el in seara asta.



Daca vrei sa te ajut o sa completez si eu cateva informatii despre speciile de la noi, am destule tentative cu ele.
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lostrite sau regina etc cum vreti voi am avut in acvariul din curte multa vreme anul trecut a trebuit sa le eliberez in toamna din pacate.sunt niste pesti extrem de inteligenti si uneori agresivi mananca orice de la firimituri de paine pana la viermi rame muste pesti au un colorit foarte frumos !!!Acum vreau sa ma duc pe vacaresti cand se incalzeste sa prin cativa sa ii tine cu cativa ,,gambusia affinis'' care seamana cu guppy !!! cand termin o sa postez si ceva poze cu acvariu !!!
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MaroKanu20 wrote:Lostrite sau regina etc cum vreti voi am avut in acvariul din curte multa vreme anul trecut a trebuit sa le eliberez in toamna din pacate.sunt niste pesti extrem de inteligenti si uneori agresivi mananca orice de la firimituri de paine pana la viermi rame muste pesti au un colorit foarte frumos !!!Acum vreau sa ma duc pe vacaresti cand se incalzeste sa prin cativa sa ii tine cu cativa ,,gambusia affinis'' care seamana cu guppy !!! cand termin o sa postez si ceva poze cu acvariu !!!

Confirm colorit frumos mai ales sub led-uri si comportament super funny. De unde i-am luat mancau si paine cateodata ...la mine s-au delectat cu Sera discus ...asta pana la neoni .. cei din filmuletele de mai sus par si mai super colorati....mai, mai ca as cauta pe undeva longear, dar de data asta singuri in acvariu
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Inteleg denumirea de regina baltii dar sa-i numesti lostrite.. dati un pic de serch si vedeti cum arata si cata e lostrita
[Email]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com