[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salut
am o problema cu plantele si rog daca aveti ideei sa ma ajutati.
cred ca am niste lipsuri si rog sa imi spuneti ce aditie sa fac..micro sau macro..sau ambele.

plantele nu o duc prea bine si se cam topesc sau se gauresc.

Punctele verzi ce sunt pe anubias mi-au aparut cand am lasat doar un neon in functiune pt cateva zile, un 830. acelasi tip de anubias in acvariu cu creveti are frunzele de 3 ori mai mari si e fara probleme.

acvariul a fost pana acum 2 saptamani in configuratia 2X T8 de 30 W (830+865) iar acum am trecut la T5 2X39W (840+865), acvariul fiind de 300 litri si inaltimea apei undeva la 40 cm

in configuratia cu t8 plantele au dus-o bine si in momentul in care am scos niste valisnerii giganteea s-a dat totul peste cap si nu mai vrea sa isi revina. (asta a fost acum cateva luni)

atasez si niste poze sa vedeti despre ce e vorba si poate sunteti patiti si puteti sa imi dati niste sfaturi.

echinodorusul a dus-o foarte bine..si acum nu e exagerat de rau caci are si tija cu flori scoasa dar se gauresc frunzele mai vechi..se ingalbenesc.

multumiri anticipate

image

image

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa inteleg ca nu adaugi niciun fel de fertilizant?
Atat micro nutrientii cat si macro nutrientii sunt necesari in acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

adaugam in trecut easy carbo..dar n-am avut probleme cu ele ca pana acum.

momentan nu fertilizez cu nimic. as vrea sa incerc easylife profito. ce zici..ar fi suficient?
multumiri
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

salut
de 3 saptamani fertilizez cu micro si macro dar as vrea sa renunt caci m-am umplut de alge ...am si staghorn..si bba...si niste firicele mici si dese pe sticla si pe toate plantele.
inainte de fertilizare nici vorba de asa ceva....

sa continui?..ar trebui sa se stabilizeze? sau sa ma opresc? nu pot sa imi dau seama inca daca noile frunze sunt mai oki caci de obicei dupa ce cresteau mari se gaureau..dar din moment ce sunt pline de alge nu imi place ce vad.

multumiri anticipate.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Trebuie sa faci teste sa vezi ce valori ai la Fe, PO4, NO3 , K . In functie de valorile obtinute stii cit si cum fertilizezi .
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , ai CO2?
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

skija wrote:Salut , ai CO2?


salut
nu folosesc co2
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Scurt si la obiect ca sa curmam dilema: ce Loricaride avem in acvariu ? ...asa dupa coada pare zaresc unul Astept un recensamant.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Alex wrote:Scurt si la obiect ca sa curmam dilema: ce Loricaride avem in acvariu ? ...asa dupa coada pare zaresc unul Astept un recensamant.


salut
loricaria filamentosa din ce stiu..dar ii am de vreo 3 ani si nu ele sunt problema.
si am destui mancatori de alge prin zona....5 ancistrusi..3 otto..vreo 4 neritine..si ar fi si loricaria. problema cu gaurile a aparut ...a disparut..si iar a reaparut dupa cum are chef.

problema cea mai mare e acum de cand adaug micro/macro caci mi-au aparut alge si asta nu imi incanta privirea...nu sunt exagerate dar exista un "boom" de cand am inceput sa fertilizez.

aici e nedumerirea..sa continui sau sa ma opresc.

adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma confrunt fix cu aceleasi probleme, ba mai nou, mi-a aparut si biofilm si spuma la suprafata apei. Am curatat filtrul extern (in apa scoasa din acvariu ca sa nu-l deciclez), am stins unul din cele 2 neoane de 24W (a ramas doar cel roz), si tot degeaba.
Plantele se topesc, pur si simplu. Indiferent ce pun. Eu fac aditie doar cu feropol si feropol 24 si din cand in cand PO3. Am si o butelie cu CO2, d-aia de Hornbach cu spray, dar am impresia ca am cam dat banii degeaba pe el.

Deci, astept si eu cu nerabdare raspunsuri la problemele astea comune.
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ti-a raspuns Alex la intrebare , pleco iti mananca echinodorusul

Uite aici pe goagle https://www.google.ro/search?q=pleco+destroying+plants&espv=2&biw=1920&bih=957&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj7-p6DsMzMAhXLLMAKHUV4BbgQ_AUIBigB#tbm=isch&q=pleco+plants+damage

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2016 08:35:25

adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uaaaa....il SINUCID!

Glumesc, evident. Dar totusi, exista vreo solutie pentru problema asta? Sa-i pun botelnita? Ce sa-i fac?
Ca el saracu' isi face si treaba lustruind zilnic geamurile.

Abia acum am vazut ca Pleco = Loricariidae... MEA CULPA!

This message was edited 2 times. Last update was at 09/05/2016 10:12:48

[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pleco astia mananca cumva si alti pesti, in special scalari?

Nu de alta, dar ieri dimineata am plecat la servici si totul era bine merci. Pe la 2, ma suna sotia sa-mi spuna ca a murit scalarul. Ar fi al treilea in ultimele 4 luni, dupa ce-au trait fara probleme 3 ani.
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Acvariul are 300 de litri parca , dar ce filtru ai ?
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

skija wrote:Acvariul are 300 de litri parca , dar ce filtru ai ?

jbl e1500 si eheim profesionel 3e 2074 - ambele pline cu matrix si substrat pro si care functioneaza de cateva luni bune de cand nu le-am mai desfacut.


temperatura 29, ph 7,5, tds 150-170 ..si mai sunt si discusi prin zona ..ce-i drept..micuti.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/05/2016 08:15:25

 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com