[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus mancat!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare , iar am probleme... echinodorusul este mancat rau de tot, in acvariu am 2 colisa, 4 molly, 9 cory, 2 pelvichacromis,3 platy, 3 ancistrusi, 2 melci ampularia, 4 rasboras, 4 hemmigramus si multi melci comunitari, care ar putea manca echinodorusul? Filtrarea este buna, lumina deasemenea, am si eu destula experienta cat sa le asigur conditii normale.
[Thumb - IMG_20160410_142228.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 13:29:41

raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lipsa ceva nutrienti...cred eu
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Par mancati, la acvariu am doar CO2 , poate ajuta niste fier, dar totusi, par mancati.
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ia o frunza intre degete si vezi daca nu se "dizolva". Daca textura e foarte moale e posibil sa iti manance si pestii din ea, dar oricum planta este afectata de alti factori
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Este foarte tare, am mutat planta in alt acvariu, iar cand am scos planta, avea multi melci comunitari la baza
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Echinodorusii se hranesc prin radacini. Daca ii muti, stagneaza pentru o perioada, 2-3 saptamani (in functie de sol si nutrienti).
Sper ca i-ai tuns radacinile cand l-ai mutat.. E bine sa le gasesti un loc stabil de la bun inceput si sa-i lasi in pace.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Da am taiat radacinile, cred ca ii las in acvariul in care sunt acum, mai cumpar niste substrat si acolo batranesc, arata mai bine in locul actual. Am mai gasit niste plante pentru iaz, dar am pus poze si detalii in topicul cu iazul, seamana identic cu echinodorus, daca imi arata cineva separat planta juram ca e echinodorus, si radacinile sunt identice, dar deja e pe langa subiect.
In acvariu in care am lus acum echinodorusul sunt melci comunitari, sa-i scot?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu melcii comunitari iti afecteaza plantele, niciodata
La tine e ori o problema legata de ce spune tavarasu' pave, ori o problema legata balanta fertilizare-lumina.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Sincer, acvariul fiind pus langa geam avea multa lumina solara, in acvariul de acum e pus din plin in lumina, dar nici nu-l mai scot, daca nu se supara nimeni, am si eu nevoie de niste ajutor cu iazul, daca poate sa ma ajute si pe mine cineva , problemele sunt in topicul respectiv, tot de plante este vorba.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com