[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Micul pond .  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare! Vin cu niste intrebari in legatura ca noul iaz, o sa pun marti sau chiar luni poze cu iazul, cand o sa bag si pestii, iazul are cam 1000 de litrii net, chiar mai mult, acum intrebarile... :
1. Pot folosii pietre ca mediu de filtrare? sau ceva asemanator, dar mine imi trebuie pietre, nu vreau sa folosesc matrix sau zeolit, care mi se pare mie ca seamana cu pietrele naturale , dar totusi tot pietre o sa folosesc, vreau sa stiu daca ajuta sau ce modele care ajuta sa caut, trebuie ceva poros?
2. Apa cad de des trebuie sa o schimb? Banuiesc ca o data pe saptamana...
3. Mai mult ca sigur la vara o sa am probleme cu algele, sa bag pesti mancatori de alge ?sau din cate am inteles nu sunt prea utili, ma gandeam la CAE sau pleco care se fac mai mari, ii tin in iaz decat vara, am mai avut anul trecut un fossilis si un hoplo care nu exagerez, dar au rezistat si la 5-6 °C pe timpul noptii daca nu mai putin, aproape de inghet.
4. Plantele de acvariu ( ma refer la cele usor de crescut ) , daca le bag in iaz o sa o duca mai bine ca in acvariu, ma refer la conditiile bune de lumina, de plante am neaparat nevoie pentru a face umbra la pesti.
5 . Este ok daca scot zilele astea carasii afara, nu???


euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Severum,
scuza-ma ca intervin, dar ma zgarie pe creier limbajul tau:

"1000 de litrii net" - se scrie litri, cu un singur i

"Pot folosii pietre... " - folosi se scrie cu un singur i

"Apa cad de des.." - se scrie cat de des

"ii tin in iaz decat vara" - se scrie doar vara

Ai dat simularea sau ai mers la o bere in Zavoi ?
La vara sa iei cu tine si cartea de gramatica daca te duci la strand in Ostroveni..

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am telefonul pe auto corectare, am mai patit greseli de genu', daca mi se stinge telefonul si il aprind intra singur in autocorectare , iar telefonul alege varianta care i se pare lui corecta ... mare chestie + ca am intrat cu medie destul de mare la liceu si am fost baiatul cu cea mai mare medie din clasa mea , ce-i drept la matematica am avut o nota mai mare. Dar asta nu inseamna ca sunt analfabet...
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

In fine, rog si eu ajutorul vostru! Am fost azi la un lac si am luat niste plante asemanatoare cu echinodorus si bacopa.
[Thumb - IMG_20160410_134451.JPG]

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Pot sa reziste sub apa? Erau si inafara apei " bacopa " , iar " echinodorus" crestea de sub apa atat emers cat si in apa, practic se dezvolta sub apa, iar frunzele le cresc emers .
[Thumb - IMG_20160410_134348.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 12:54:37

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Frate, nu stiu eu cu iazurile, dar din cate stiu , trebuie filtrare masiva, cu filtre uv, nu cu schimburi de apa saptamanale. Daca ai 1000l net, ce schimburi de apa vrei sa faci? Cu pompa de uz casnic presupun, cu apa din fantana... Si o intrebare ar fi, cati litri? Scoti 500 si bagi la loc? Cat curent consumi, cata apa... Factura, timp si pesti pierduti, alea alea..
Cea mai mare neplacere o am cand vine vba de pesti :vrei sa pui sae si pleco in iaz... Tu intelegi ce spui ? Pestii acestia se numesc pesti exotici, nu ii poti arunca intr.o balta sperand ca or sa o duca bine. Una e faptul ca astronotusii au devenit invazivi in lacuri din america, si alta sa pui pesti la intamplare in iazuri de.ale noastre. Nu inteleg de ce o faci, dar ti.am mai spus ca te complici ! Nu te inteleg. O sa vina iarna.. Ce o sa faci ? O sa ii pescuiesti cum spuneai odata? Cu minciogu de piscina? Ce adancime are iazul ? Carasii suporta frigul iernii deoarece isi incetinesc metabolismul si coboara pe substrat, dar daca iazul nu are adancime destula, mor toti pestii. Daca tie ti.au supravietuit2zile la5grade, nu inseamna ca sae sau pleco sau ce vrei tu, or sa treaca prin iarna la minus N grade. Un filtru de piscina ieftin chinezesc costa peste 800ron si zic chinezesc, prin urmare nu face tot ce zice, nu mai zic ca cine stie cat te poti baza pe el. Iar tu nu iti permiti un jbl de acvariu. Uite, ne.am saturat sa te certam, dar CITESTE!!! CITESTE cat a investitun copil de varsta apropiata cu tine intr.un iaz, pesti, filtre... Nu ai idee! Soarele vara, curatirea, copacii pt a tine umbra si nu orice copac, pt ca pica frunzele si afecteaza phu apei si pot ucide pestii. Te rog intereseaza-te, chiar as vrea sa vada tipul postsrea respectiva, si sa iti explice cate ceva.
Pietre pe post de filtrare? Ce pietre? In ce filtru?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 15:14:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu filtru, vine o parte din cascada care o sa aiba pietre, pentru a umple un gol, in care, pot sa pun pietre, si ghivece cu plante, ma refeream doar pe timpul verii 2 luni ca sa nu o ia razna, trebuie sa fac rost de nuferi , dar am cautat pe net si in valcea, dar nu gasesc deloc, nuferii ar rezolva problema, nu o sa fie in iaz mai mult de 9-12 carasi, deocamdata bag toti puii si vad ce pastrez din ei, daca pastrez ceva.
Venind vorba de plante, pot rezista sub apa planta aia e chiar bacopa? Adica am vazut ca a rasarit din mijlocul lacului pana la mal, iar cele care seamana cu echinodorus pot rezista sub apa? Ele au rasarit din apa, dar aveau doar radacinile si jumatate din planta in apa, frunzele erau in afara apei, mai am si niste papura, aia o bag cu totul in apa? Fac poze si o sa pun sa vedeti despre ce e vorba. Nu vreau sa tin pestii peste iarna, doar pe timpul primaverii si verii, are aproape un metru adancime. Cand o sa fac poze o sa-l masor.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 15:46:18

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Asa arata iazul, are un metru adancime, 105 cm mai clar, in gaura aia din spate care seamana cu un tron , acolo vreau sa pun, ceva pietris in care sa ingrop ghivece cu plante.
[Thumb - IMG_20160410_165351.jpg]

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Si cam asa arata plantele acum , vreu sa stiu si eu totusi ce plante sunt si daca este vreo problema daca le scufund, si daca le pot sti totusi si denumirea ar fi minunat, papura, o bag cu totul in apa? are cam 40 cm maxim.
[Thumb - IMG_20160410_165416.jpg]

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Poti tine in iaz doar crapi japonezi, sau risti în perioada calda si cu carasi mari chinezesti.Ai nevoie de pesti care sa suporte apa foarte rece iarna.Iazul la acea adancime nu va ingheta complet. În mod normal un iaz îl faci cu putin studiu nu doar o gaura si gata.Din putinele mele cunostinte pe aceasta latura ,stiu ca sunt filtre special concepute, care consuma foarte putin si au un volum foarte mare bio.Dezavantajul ar fi pretul, filtrul functioneaza mai mult pe baza gravitatiei, eu asa stiu. Nu mi se pare mult 1000 de litrii,ganditi-va ca unii colegi au acvarii de 5-600 litrii,pentru un iaz mi se pare chiar micut, daca stai sa te gandesti la crapii japonezi, care nu sunt tocmai mici.Fara filtru nu merge, ori îi faci un izvor de undeva,natural, si ii faci si o scurgere, ori filtru.Ai nevoie de oxigen, fara aparatura sau macar un filtru nu o sa ai.Daca vrei sa il tii din schimburi de apa incearca carasi normali, de la noi,rezista binisor,dar alte specii nu. Cat despre autocorectare, si pe mine ma agaseaza pe mobil rau de tot.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 18:11:05

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Vreau sa-l fac doar pentru vara, vreau carasi aurii, comete si black moor, gaura acolo am lasat-o doar pentru material biologic, dar cred ca pot pune jumatate din ea cu bio ceramica si deasupra pietre, mai am un pond mic( patio ) in care o sa bag 3 carasi, acolo cred ca pun plantele, inca vreau sa caut nuferi, nu vreau un iaz, mare, ceva mic , am citit inainte despre iazuri si mai am si o carte carte care are cam 20-30 de pagini despre iazuri, initial as fi vrut ceva mare, dar e mai comod un iaz micut. Totusi, nu stie nimeni ce plante am luat?
Eu cand am cumparat telefonul aveam autocorectare in germana , noroc ca a 2- a varianta era engleza si puteam sa setez romana.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 18:22:24

Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

- "bio ceramica si deasupra pietre" - ceramica si pietrele NU sunt material ptr filtrare bio ;)
- carasii.... oricare ar fi ei, SUNT IERBIVORI... eu le zic "vaci".... deci slabe sanse cu plantele...
- carasiii.... prefera apa de 18-20-25 grade.... cand o sa dea vara, o sa ai sauna "in iaz"... si de acolo: "belele"...

Ce ai tu... nu e nici iaz, nici pond, nici..... Varianta aleasa cu pestii si aia e nasoala. Nu mai zic ca la vara or sa inceapa algele si alte treburi.... Parerea mea este ca te chinui degeaba daca nu te pui la punct cu capitolul filtrare&informare.... Spor!

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Eu am egeria la carasi si nu o duce rau, acum am alta grije , eu nu am doar pesti, am si alte animale, cum ar fi pasari de rasa, o parte sunt si gaini de rasa, tare imi e sa nu sxape in iaz vre-una, ca nu costa pestii cat costa gaina, iar acum cum sunt pui mici, nu-mi permit sa pierd niste posibili campioni... ar trebuii sa-l acopar?
Daca nu carasi, atunci ce? Vreau doar vara si primavara sa fie in iaz.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 20:31:01

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asculta-l pe Nimeni, ca stie ce zice. Mai bine iti faci acolo un ochi de apa, cu o pompa de recirculare pentru cascada, pui niste bolovani frumosi si multe plante. Eventual iti iei 2 testoase si le amenajezi o insula, sau le lasi loc pe margini. La vara pui un sezlong alaturi si te inarmezi cu o umbrela de soare si cateva beri (sau pepsi, in functie de varsta).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Asculta-l pe Nimeni, ca stie ce zice. Mai bine iti faci acolo un ochi de apa, cu o pompa de recirculare pentru cascada, pui niste bolovani frumosi si multe plante. Eventual iti iei 2 testoase si le amenajezi o insula, sau le lasi loc pe margini. La vara pui un sezlong alaturi si te inarmezi cu o umbrela de soare si cateva beri (sau pepsi, in functie de varsta).

Buna varianta cu testoasele, am 2 uriase, ma rog una la 15 cm si alta ceva mai mare ca o monede de 50 bani, dar totusi la asa o gaura cu apa, nu pot pune 2-3 carasi.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Inca o chestie legata de pesti: Pe un "forum concurent/asemanator" etc..... (nu stiu cum e titulatura admisa ptr "celalalt" ;) ) exista userul Tatanka care are niste topicuri si niste discutii interesante: topicuri in care isi prezinta popularea unor "ciubere" afara, cu pesti rezistenti la climatul nostru.... Observatiile respectivului user te-ar putea inspira asupra alegerii speciilor cu care sa populezi iazul tau. Specii de pesti care se dezvolta si inmultesc "cu voia naturii" deoarece bazinele respective nu au parte de vre-o filtrare speciala... doar setarea si balansul speciilor de plante le face sa mearga din inertie....

Mie unul mi-a placut si ideea si pestii respectivi.... (pesti mici si colorati) nu kk-ciosi ca precum "vacile chinezesti" ;)

L.E: carasi poti pune..... problema este ca kk mult (produc amoniac etc)... la temperatura mai mare (canicula) dau in boli... si parerea de rau tot a ta o sa fie....

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 20:44:59


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Cum pot sa caut rapid aceste topicuri? Ar fi tare frumos sa citesc asa ceva, de mic copil asta imi doream sa vad. Defapt de acolo taote" experimentele " cu pesti... Topicurile la ce rubrica au fost deschise? .... Care era forumul respectiv?

As fi tare recunoscator daca mi-ai spune macar numele forumului sau ceva care sa ma ajute la cautare.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/04/2016 21:00:00

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Mama, am terminat de citit tot topicul, un lucru minunat, parca alta latura a pasiunii pentru acvaristica, la vara trebuie sa incerc si eu ceva asemanator, nu vreau totusi sa ma prelungesc pana in iarna cu asa proiecte. Daca mi se permite, pentru ce-i curiosi pot enumera pesti cu rezultate bune la ger, pesti buni pentru iazuri asemanatoare cu al meu.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

frate,tin sa punctez din nou anumite chestii :
1: acela nu e iaz,e o fantanita pt testoase,salamandre,etc
2: cand o sa vina iarna,unde o sa tii carasii respectivi in ideea in care tu nu ai amenajat acvarii pt pesti mari,decat 3-4 mici pt neoni ?
3: cum ramane cu filtrarea? (cel mai important aspect)
4: esti sigur ca vrei sa te tot complici in continuare ?

P.S.: Sunt intru totul dedicat experimentelor in acvaristica,atata timp cat respecta anumite norme de siguranta pt pesti si alte animale, o sa te urasc la iarna sau in curandul apropiat cand o sa te plangi de tot felul de boli sau pesti imbolnaviti. Nu vreau sa renunti, ci doar sa startezi totul cand vei avea cunostinte,buget si spatiu. Te rog !

This message was edited 2 times. Last update was at 10/04/2016 23:26:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

La iarna o sa tin carasii ca in iarna asta, in bazine mari, 200 de litri, doar ca iarna asta o sa fie mai putini carasi , in gaura aia de sus o sa pun mediu filtrant ( ce-mi recomandati ) , iar deasupra pietre, apa o sa o pompeze o pompa printr-un furtun. La pompa o sa-i pun un burete mare ca sa nu intre gunoaie in ea. Cat despre siguranta de a nu se ineca pasari sau copii am un plan, daca pun folie pana la jumatatea bazinului, iar apoi pun in jumatate din bazin nisip cu pietre, bolovani, ca sa pot umple golul, e ok?
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com