[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi lampa cub 50cm  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Salutari, am un cub de 50cm in care am cateva acropore, o tridacna , zoasi si ricordee. Inaltimea coloanei de apa e de cca. 43cm. Vreau sa imi iau o lampa care sa inlocuiasca lumina actuala ( becuri e27 cu leduri alb-albastre de pe ebay). Bugetul maxim se invarte pe undeva pe la 1000 ron; am gasit pana acum vreo 3 variante:

-Lampa Led Aqua Illumination - Prime - pret 1070 pe aqua-life.ro - nu stiu daca acopera o suprafata de cca.50x50 ???

-Coral Box Moon LED Lighting - pret 168 euro pe fish-street cu tot cu transport

-MarsAqua Dimmable 165W LED Aquarium Light - pret 130 usd pe ebay cu tot cu transport - dar asta nu stie singura rasarit si apus

Mai are cineva vreo idee?

[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Prima e singura de care am auzit si pe care am vazut-o in realitate pe un acvariu. Parerea mea e ca acopera la limita (producatorul o recomanda pentru 45x45 cm), e mai buna sora mai mare AI Hydra 26HD, care la un pret cu 50% mai mare iti ofera dublul luminii de la Prime.

Te-ai gandit sa incerci un proiect diy?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:
-Lampa Led Aqua Illumination - Prime - pret 1070 pe aqua-life.ro - nu stiu daca acopera o suprafata de cca.50x50 ???


Eu am lampa respectiva, montata pe un cub cu laturile de 60. Lampa e piesa de piesa, state of the art, dar insuficienta dpdv al puterii. Drept urmare, am mai comandat una.
Daca esti curios, cand ma intorc acasa ti-o pot imprumuta intr-o seara sa te joci cu ea cateva ore si sa-ti faci o parere.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Multam de sfaturi, diy nu fac pentru ca ma depaseste chestia cu amperi,volti si decat sa iasa o tiganeala la juma de pret mai pun niste bani pentru un lucru gata facut si probat de altii
Nea Dane multam de oferta când ai timp te astept pe la mine sa vad si eu lampa aia pe viu.. pana atunci merg înca pe becuri cu leduri de pe ebay. Scoica si spsi nu par sa fie deranjati de lumina becurilor.
Seara buna
Roni

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2016 21:54:12

[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sigur ca vin, ce, berea ta nu-i buna?

Glumesc.. Dar sa stii ca nu ma intorc mai curand de 2 saptamani.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com