[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Feleac Tank  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salutare,

Sunt un vechi pasionat de acvaristica si chiar daca mai greu m-a pris si pe mine microbul africanilor. Spun ca m-a pins mai greu pentru ca la mine in zona (CJ si judete limitrofe) nu am avut ocazia sa vad un acvariu populat cu africani care sa ma incante.

Urmaresc sa-mi fac un acvariu a carui dimensiune nu o cunosc. Cert e ca se va fi integrat intr-un perete si ca latimea nu va depasi 50 cm (stiu ca ar merge macar 60 avand in vedere ca e cu vedere bilaterala dar asta e...), inaltimea ma gandesc sa fie undeva la 55 cm si lungimea undeva intre 150-200 cm. Principala constrangere e legata de faptul ca nu doresc sa ma complic cu un sump or din cate vad a avea un acvariu mare fara acest sump imi pare a fi o naivitate/diletantism sau cel putin asa am inteles citind jurnalele mai multora dintre voi. Prin urmare prima intrebare e daca pot sau nu sa ma gandesc la un acvariu de vreo 450 l filtrat decent de o canistra? M-am gandit la un JBL e1901 sau un sunsun de 2000l/h + un filtru intern puternic? In caz ca are vreo relevanta va spun ca doresc sa populez acvariul cu vreo 30 mbune sa zicem cate 5 din Electric Yellow, Acei Msuli, Iodotropheus, Elongatus, Auloncara Red Rubin (nevasta vrea musai ceva rosu si cum mbune rosii nu sunt...) si mi-ar mai fi placut o familie de Maison Reef (desi-s preferatii mei cred ca va trebui sa renunt la idee pt ca am inteles ca-s agresivi tare).

Standul imi va da ceva de furca pentru ca jumatate va sta pe parchet si jumatate pe gresie iar intre cele doua suprafete e o diferenta de inaltime a aprox 8-10mm. Sper sa rezolv aceasta problema cu niste platbanda cu rol de inaltator sudata pe rama inferioara. Ma gandesc sa-l fac din teava rectangulara de 30x30x3 (o fi de ajuns??) si cu cate o pereche de picioare intre cele doua rame la fiecare 50cm.

Ar mai fi si alte aspecte la care ma gandesc insa toate la timpul lor. Important pentru mine acum e sa aflu care ar fi un volumul maxim de apa ce poate fi mentinut curat cu ajutorul unui fi filtru extern (eventual sa mai adaug in timp inca unul) nu exagerat de scump. In functie de asta voi vedea cat ma pot intinde cu acvariul si implicit bugetul pe care trebuie sa-l aloc.

Multumesc anticipat

Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Din cate am inteles eu de pe forum....ciclidele daca sunt mai multe nu sunt asa agresive,deoarece sunt multe iar ei se amesteca\inoata peste tot si o sa le fie greu pestilor mai agresivi sa intalneasca acelasi individ ca sa se bata.
Daca am spus ceva gresit o sa ma corecteze alti.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2016 06:52:43


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa o luam pe rand:

- bazin de 200x50x55... uita-te in semnatura mea, la "Marele African". Este vorba de un bazin absolut identic, gasesti poze si explicatii.
- geam de 12 mm, cu fund dublu si ranforsari superioare.
- o singura canistra e cam la limita, dar se poate... daca folosesti 2 canistre, merge perfect. Am avut si stiu ce vorbesc.
- in bazinul acela poti tine pana la 50 de mbuna's, grupati pe clanuri (1-2 masculi si 5-6 femele)... daca ii iei de mici, cumperi cate 7-8 exemplare din fiecare specie dorita.
- sunt multe bazine cu africani, aici pe forum... o sa ai ce vedea si ce citi.
- foloseste teava de 40x40x3, daca vrei sa dormi linistit... sudeaza si "diagonale", ca sa n-ai probleme de stabilitate.
- diferenta aia de nivel e reglabila cu platbanda, asa cum ai zis si tu... NU trebuie sudata, e suficient sa o asezi sub stand si greutatea o va fixa acolo. In felul asta poti refolosi ulterior standul, daca te hotarasti sa muti locul bazinului.

Spor la treaba si te-asteptam cu orice intrebari ai avea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bogdan_g wrote: la mine in zona (CJ si judete limitrofe) nu am avut ocazia sa vad un acvariu populat cu africani care sa ma incante.


Pai inca nu ai fost pe la mine.

Lasand gluma la o parte, proiectul suna bine.
Cum zicea si Koala, poti tine 50 de mbune fara probleme.
Acvariul e maricel si nu va fi nici o problema sa nici cu Maison Reef. Sunt deosebiti.
Daca alegi filtrarea cu canistra va trebui sa fi atent la cantitatea de hrana si sa nu sari schimburile de apa saptamanale.
Un schimb la picatura ar fi perfect.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Koala- ce am omis sa spun e ca acvariul se afla in peretele lung al unui birou mititel a carui latime e de 2,5 m. Pentru a avea o perspectiva faina asupra unui acvariu de 2 m oare n-ar fi nevoie de macar 4m?

Likita- m-am gandit si eu la picatura, pt asta ar fi nevoie de o gaura in acvariu (preaplin) sau se poate si altfel? Pt umplere stiu ca se foloseste acel picurator de gradina... Nu ar fi grai de pus in practica avand in vedere ca ar trebui doar sa fac o mica gaura in peretele de rigips ce desparte biroul de baie...
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Se spune ca un tablou ca sa fie vazut perfect trebuie sa fii la de doua ori si jumatate distanta de marimea lui .
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Salutare, bine ai venit si multa bafta !
-Eu te-as sfatui sa bagi 2 filtre externe cu prefiltru, astfel nu
esti nevoit sa cureti mereu canistra. Sunsun am eu si sunt multumit de ele. Sunt silentioase si destul de puternice.
- Nu ma pricep la schimbul de apa la picatura, dar o sa iti zic ce as face eu daca as avea ocazia:
1. As da o gaura in acvariu pe la jumatate in asa fel incat sa pot scoate jumatate din volumul de apa, cu legatura directa in scurgere pe care as pune un robinet.
2. As aduce o teava cu apa direct in acvariu cu care sa umplu.
3. As lega un filtru in linie pe teava de apa cu carbune activ, filtru fin si sterasyl.
4. Nu as pune filtru intern ( nu imi place cum se vede) in schimb as pune o pompa de valuri mica care sa miste mizeria prin acvariu spre intakeul de la filtrele externe.

Astfel schimbul de apa este extrem de simplificat, practic deschizi robinetul, apa se scurge, dupa care dai drumul la apa si se umple acvariul. Scapi de furtune si balamuc prin casa. Prefiltrele poti sa le cureti odata pe saptamana iar la canistra nu cred ca o sa umbli decat odata la cateva luni .


L.E Ti-as sugera sa faci acvariul cat de mare poti

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2016 16:19:59

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

YDarius wrote:
1. As da o gaura in acvariu pe la jumatate in asa fel incat sa pot scoate jumatate din volumul de apa, cu legatura directa in scurgere pe care as pune un robinet.
2. As aduce o teava cu apa direct in acvariu cu care sa umplu.


Nu asa se face schimbul la picatura. Gaura se da la nivelul pe care vrei sa il mentii in acvariu.
Se poate si fara gaura, cu un overflow box, dar e mult mai simplu cu gaura.
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

lukitza wrote:
YDarius wrote:
1. As da o gaura in acvariu pe la jumatate in asa fel incat sa pot scoate jumatate din volumul de apa, cu legatura directa in scurgere pe care as pune un robinet.
2. As aduce o teava cu apa direct in acvariu cu care sa umplu.


Nu asa se face schimbul la picatura. Gaura se da la nivelul pe care vrei sa il mentii in acvariu.
Se poate si fara gaura, cu un overflow box, dar e mult mai simplu cu gaura.


Stiu, de asta am si mentionat ca nu ma pricep la schimbul de apa la picatura. Ce spuneam eu este un mod de a face schimb de apa de 50% foarte simplu cu doar 2 robineti, care nu cred ca dureaza mai mult de 5 min
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Merci tare mult pentru implicare
probabil ca pentru inceput voi cauta o canistra cat de mare si cu un efectiv de vreo 30 mbune de 2 cm urmand ca pe masura ce vor creste atat ca marime cat si ca efectiv sa mai adaug unul. Nu am vazut prefiltre decat la sunsun, ceilalti producatori nu au asa ceva. Interesanta treaba dar oare nu e marketing aici, doar n-r inventat ei roata...
Am decis ca acvariul sa aibe 50cmm latime, 55 inaltime (am vazut ca e o valoare des intalnita la acvariile cu mbune) urmand ca lungimea va fi cuprinsa intre 160-200cm.
Standul va fi lung de aprox 210cm (indifferent de cat de lung va fi acvariul) si la recomandarea unuia dintre voi il voi face din teava rectangulara de 40/40/3. Cele doua rame (cea care sustine acvariul si cea inferioara) vor fi sustinute de 10 picioare (astfel incat sa am 4 goluri pentru dulapul de sub acvariu).
Intrebari: voi cum ati montat pal-ul, cel mai simplu ar fi sa dau gauri in tevi si sa le prind insa mi-e ca acele gauri sa nu subrezeasca structura.
A doua intrebare e legata de usi a caror balamale pt cele din extremitati nu se pot monta intrucat piciorul vine pana aproape in buza peretelui lateral. Ati venit cumva cu blatul pe care sta acvariul in consola in asa fel incat sa acoperiti canturile usilor si implicit sa se creeze suficient spatiu pentru a face acea scobitura in care vine montata balamaua de pal?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bogdan_g wrote: la mine in zona (CJ si judete limitrofe) nu am avut ocazia sa vad un acvariu populat cu africani care sa ma incante.


Acvaristica se fura, noaptea pe fulgeratura, iar bazinele care incanta se vad, vorba aia, "din gura-n gura"...orofaringian!
calin.gherman@usamvcluj.ro e adresa mea de mail. Scrie-mi cand vrei sa vii sa vezi un bazin dotat, zilnic intre 8-14, si-ti spun eu unde...doar daca esti interesat sa vezi un bazin complet autonom. Ptr ca sfatul meu e sa incepi cu totul, deodata, nu pe rand.
Bafta maxima in rest!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Calin, mai ai loc pe lista de un invitat?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bineinteles, oricand.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:Merci tare mult pentru implicare
probabil ca pentru inceput voi cauta o canistra cat de mare si cu un efectiv de vreo 30 mbune de 2 cm urmand ca pe masura ce vor creste atat ca marime cat si ca efectiv sa mai adaug unul. Nu am vazut prefiltre decat la sunsun, ceilalti producatori nu au asa ceva. Interesanta treaba dar oare nu e marketing aici, doar n-r inventat ei roata...
Am decis ca acvariul sa aibe 50cmm latime, 55 inaltime (am vazut ca e o valoare des intalnita la acvariile cu mbune) urmand ca lungimea va fi cuprinsa intre 160-200cm.
Standul va fi lung de aprox 210cm (indifferent de cat de lung va fi acvariul) si la recomandarea unuia dintre voi il voi face din teava rectangulara de 40/40/3. Cele doua rame (cea care sustine acvariul si cea inferioara) vor fi sustinute de 10 picioare (astfel incat sa am 4 goluri pentru dulapul de sub acvariu).
Intrebari: voi cum ati montat pal-ul, cel mai simplu ar fi sa dau gauri in tevi si sa le prind insa mi-e ca acele gauri sa nu subrezeasca structura.
A doua intrebare e legata de usi a caror balamale pt cele din extremitati nu se pot monta intrucat piciorul vine pana aproape in buza peretelui lateral. Ati venit cumva cu blatul pe care sta acvariul in consola in asa fel incat sa acoperiti canturile usilor si implicit sa se creeze suficient spatiu pentru a face acea scobitura in care vine montata balamaua de pal?


In legatura cu preflitru, nu cred ca e marketing, nu e mare filozofie, in loc sa se adune mizeria in primul compartiment din canistra, se opreste in prefiltru care este plin cu bureti. Tinand cont ca primul compartiment prin care trece apa la canistrele mele este cel de jos, eu zic ca merita investitia. Nu mai trebuie sa demontez toata canistra ca sa umblu la primul compartiment, astfel nu mai expun nici mediile de filtrare biologica la aer plus ca nu este chiar usoara canistra sa o muti cand e plina cu apa si medii de filtrare
Binenteles, asta este doar parerea mea.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fara indoiala ca un prefiltru e extrem de util si reduce interventiile in canistra.
Cea mai simpla varianta de prefiltrare e un burete pe sorb.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Inteleg din cele citite ca daca as opta pt un sump as avea nevoie de 50l de material filtrant si o pompa de aprox 50l/minut. Ati putea va rog sa-mi spuneti daca e corecta concluzia?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic sa iti stabilesti in primul rand dimensiunile acvariului. Materialul filtrant e recomandat sa fie intre 5-10% din volumul acvariului.
Cu cat mai mult, cu atat mai bine. Depinde si de incarcatura biologica, respectiv numarul de pesti.
Pompa ar trebui sa recircula apa din acvariu cam de 3-5 ori pe ora.
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Daca faci sump, e bine sa il faci cat iti permite spatiul de sub acvariu. Se gaseste ce sa bagi in el. Eu as merge pe o pompa de 4000-5000 l/h tinand cont ca debitul scade prin mediile de filtrare si la inaltime.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Ideea e ca la nivel cu acvariul am un spatiu ce mi-ar permite un sump de L50/40l/50h. Ma intrebam daca un sump de aceste dimensiuni poate "duce"un acvariu de 500l? Fiind la niveul cu acvariul ar fi mult mai sigur si mai simplu de construit.

Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2016 16:29:24

YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Sumpul trebuie sa stea sub acvariu, este cam acelasi principiu ca la filtrele externe. Apa "cade" in sump dupa care este trasa si urcata inapoi in acvariu de pompa.
Ca dimensiuni mi se pare ok, dar ca pozitionare nu. Oricum poate ma insel, dar sunt sigur ca o sa iti raspunda si colegii care deja au in dotare un sump.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com