[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Achizitie Pesti si Corali in 650 L.  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna ziua
Am o rugaminte: ce sugestii aveti cu privire la pesti si corali intr-un acvariu de 650 L gen reef tank. Si care ar fii cea mai buna sursa de achizitie a acestora.
Va multumesc frumos

Reef tank 650 L
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Greu de dat un asemenea sfat... ce experienta ai?

- Daca vrei sa mergi pe repede inainte, du-te la cineva care amenajeaza bazine marine si plateste-l sa-ti faca toata treaba... de la cap, la coada.
- Un bazin marin trebuie dotat cu un minim de aparatura... nu stim ce bazin ai, nu stim ce "acareturi" ai, nu stim nimic.
- Completeaza-ti orasul de resedinta (My profile - Location), ca sa stim barem de unde esti... degeaba iti spun un magazin din Bucuresti, daca tu esti din SatuMare.

Daca vrei sa faci lucrurile asa cum trebuie, pune mana si fa-ti o scurta prezentare... experienta acvaristica, dotarile pe care le ai/vrei, posibilitatea financiara, etc.
In functie de toate astea, putem incerca sa dezvoltam subiectul pe larg... nu te grabi si nu te arunca cu capul inainte (mai ales daca esti incepator si nu stii mai nimic).
Intreaba, si noi vom incerca sa te ajutam!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc frumos de sugestii incerc sa descriu un pic situatia actuala si experienta mea:

In prezent detin un acvariu gen "reef tank" functional - double sided de 650 de litri pe care am inceput sa il setez de acum 2 luni.
Am detinut si intretinut acvarii marine incepand cu anul 2012.
Nu ma consider mai mult decat un INCEPATOR cu un pic de experienta. Desi sunt dedicat si pasionat si imi place sa citesc despre acest hobby dar sunt atat de multe aspect incat ma simt coplesit de informatii si doar la inceputul unui drum foarte lung.
Cat despre acvariu si setari pot spune ca am un sump de aprox.250 l sub acvariu cu un refugium si cu un skimmer Hydor Performer precum si un algae scrubber de dimensiuni mai maricele.
Schimbul de apa desi stiu ca opinia majoritara spune cat de importante sunt incerc sa le raresc pe cat se poate.
In rest aditivi si vitamine si minerale "cat incape".
Voi reveni cu ceva poze cu set-up-ul si vietuitoarele actuale

Reef tank 650 L
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ah, pai atunci discutam altfel.

- iti recomand un reactor "la picatura", pentru reducerea nitratilor... o sa scapi de schimburile de apa.
- pe forum gasesti multe bazine din care te poti inspira... atat fish only, cat si reef-uri cu corali.
- in Bucuresti, un importator mare si serios este magazinul Coralis: http://www.coralis.ro/
- aici gasesti lista cu magazinele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23123.page


In rest, deschide un jurnal personal... prevad ca avem ce vedea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Frumoasa configuratie!

Iti recomand si magazinul d-lui Peti, aqua-life.ro (Baia Mare)
E un om deosebit, intelegator si pasionat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Iti multumesc frumos Dan. Il cunosc pe Peti am colaborat in trecut si voi mai colabora cu el.
Multe multumiri KOALA!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2016 19:10:54


Reef tank 650 L
[Email]
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cam asta e in 5 poze. Astept cu nerabdare criticile constructive si sugestiile.
Va multumesc
[Thumb - IMG_0761.JPG]

[Thumb - IMG_0760.JPG]

[Thumb - IMG_0753.JPG]

[Thumb - IMG_0764.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 01/04/2016 20:38:25


Reef tank 650 L
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

ptiu.... cum le-ai pus.....era sa-mi rup gatul
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sorry asa mi le intoarce site-ul cand le incarca daca apesi pe ele se descarca bine

Reef tank 650 L
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma repet, frumoasa uzina ai creat acolo
Arata foarte bine acvariul incastrat, pietre incarcate de coralina, pestisori.. lipsesc insa floricelele, acolo ai potential pentru multi corali. Asteptam sa vedem ce achizitionezi (eventual arunca un ochi la topicul de vanzari a lui Carbone, ai de unde alege..).
Mi se pare mie sau ai si demoazele in acvariu? Daca da, cum se impaca cu nemo, nu sunt agresive?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut si bine ai venit. Ma bucur ca a mai aparut un sibian in peisajul acvariilor marine din Sibiu
Unde te-ai ascuns pana acum ?
[Email]
Jayhawk
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2016 10:27:40
Messages: 14
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mersi frumos Dan. Damselii se inpaca cu nemo ok dar imi terorizeaza orice peste imi intra in acvariu si mi-a chinuit pana la epuizarea totala vreo 3 pesti pana acum dar fiul meu nu vrea sa le dau drumul in 'oceanul' din toaleta tine la ei ))

Reef tank 650 L
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-am intors eu pozele... ca-mi venise sangele-n cap, incercand sa ma uit la ele.

- din punctul meu de vedere (ia-o ca o parere subiectiva), rockscape-ul tau e ca si inexistent,
- bazinul e trist si nu spune nimic... ai niste bolovani mici si rotunjei, inghesuiti pe-acolo... parca e un zid daramat.
- eu as incerca sa fac niste coloane (cu ciment, cu tije de plastic, cu "soricei", etc)... as mai lua niste piatra,
- domnisoarele se comporta ca niste cichlidae americane... isi stabilesc teritorii pe care le apara de intrusi. Stiu cum e, am avut 10 bucati la un moment dat. Si mie imi placeau!
- vad acolo o pereche de clowni, un hepatus mic, niste domnisoare si cativa chromisi...
- coralii nu par a fi cine stie ce "scule".
- sumpul e generos si vad un algae scrubber... skimmerul pare ok.
- ai casete de overflow pe colturi, sau mi se pare mie? (pozele sunt mult prea mici)

Eu am avut bazin "cu ciortani" si nu m-au interesat niciodata coralii... mi s-a parut mai spectaculos sa am un bazin mare, plin de pesti misto si plin de aratari (stele, crabi, creveti, etc). Aici gasesti topicul complet, daca ai timp de pierdut: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27689.page

- ai zis ca nu te omori cu schimburile de apa... nici eu nu le faceam. Te inteleg perfect!
- iti recomand, la modul cel mai serios, sa faci rost de un reactor cu recirculare, la picatura... o sa vezi in topicul meu.


Uite cam cum cred eu ca ar trebui sa arate un bazin mare, asezat in sufragerie... pesti mari, care fura privirea... agitatie, miscare.




Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

frumos acvariu, dupa cum spunea si colegul Catalin , ne bucuram sa vedem inca un sibian pe aici.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2016 02:19:49

 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com