[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
comportament bizar platy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
bathory1981
Junior member

Joined: 16/03/2016 16:40:22
Messages: 21
Location: Iasi
IP:
Offline

Am cumparat in urma cu aproximativ 5 saptamani 6 platy. 1 mascul si 5 femele, toti de culori diferite. Masculul[colorit rosu/negru] curteaza ca obsedatul doar o femela [cu pata neagra tip capul lui mickey-mouse] iar pe restul le ataca imediat ce se apropie de ele. Este comportament normal ? Ar fi indicat sa mai adaug 2-3 masculi ?
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Macar inca unul ca sa aiba concurenta si sa nu bata femele.Vezi sa nu ai masculi in loc de femele...sa te fii pacalit.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
bathory1981
Junior member

Joined: 16/03/2016 16:40:22
Messages: 21
Location: Iasi
IP:
Offline

sunt femele. inotatoarea de la anus e triunghiulara la cele batute.am sa incerc sa adaug inca un mascul ,poate il calmeaza pe cel care il am acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2016 17:49:50

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Este posibil sa fie niste femele mai tinere care inca nu au dezvoltat maturitatea sexuala, un mascul ar agita mai rau spiritele, lasa totul asa cum e acum, dar ma cam indoiesc sa fie asta in 5 saptamani, platy cand se curteaza pare ca se bat cate o data.
Nu ai spus nimic de acvariu... Ce pesti ai cu ei...?
Esti sigur ca sunt toti platy? Adica poate ai xiphophorus variatus si xiphophorus maculatus , sau chiar platy si xipho.

Cel mai probabil agresivitatea este legata de stres... Dar daca dadeai cat mai multe detalii despre acvariul tau, eventual o poza.
bathory1981
Junior member

Joined: 16/03/2016 16:40:22
Messages: 21
Location: Iasi
IP:
Offline

acvariul e de 50 de litri. am 12 pesti in el si este bine plantat. sunt sigur platy toti ,de asta am si deschis topic aici. sper sa ma lamureasca acvaristii cu mai multa experienta decat am eu.toate femelele au aceleasi dimensiuni[3-4 cm] dar masculul o curteaza doar pe una. pe celelalte le ataca. poze nu pot pune pentru ca am telefon "batranesc" si nu detin nici camera foto.
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com