[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
FILTRARE OPTIMA PTR CARASI  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
GEAFER
Unripe member

Joined: 31/03/2010 18:33:05
Messages: 3
IP:
Offline

Va salut,

Si va multumesc anticipat pentru sfaturi. As dori sa aflu ce medii de filtrare se preteaza cel mai bine
filtrarii apei "folosita" de carasi. Bazinul are 500 de litri net, in el vor locui 7 carasi si volumul canistrei-filtru
este de 25 de litri, in care va merge o pompa eheim de 2000 l/h. Numai bine !
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Fericiti carasi o sa ai!
Material filtrant bun ai de unde alege. In functie de buget poti opta pentru varianta ieftina:piatra ponce, pret mediu:Sera Siporax, sau mai scumpe:Seachem Matrix, Ada bio rio, Eheim substrat pro. Ideea e ca toate isi fac treaba, iar la volumul generos al canistrei, orice ai pune, carasii aia or s-o duca regeste.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt de acord cu Faye... bazinul poate fi tinut foarte bine cu 25 de litri de material filtrant biologic.
- tinand cont de volumul acvariului, al canistrei, precum si de numarul de pesti, ORICE material o sa-si faca treaba bine.
- eu am un bazin oarecum similar pe care-l tin cu 25 de litri de spartura de lava... am o pereche mare de astronotusi.
- schimburile regulate de apa o sa te ajute si ele.


Bafta si tine-ne la curent cu evolutia bazinului!
Cand ii dai drumul, te asteptam cu un jurnal propriu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
GEAFER
Unripe member

Joined: 31/03/2010 18:33:05
Messages: 3
IP:
Offline

Multumesc inca o data. Eu sunt fericit de pe acum ca n-o sa trebuiasca sa"bag" bani multi
in mediile de filtrare si, mai ales, ca am primit sfaturi de la doi meseriasi. Deocamdata am
doar mobilierul si canistra. Bazinul se afla in lucru la o firma specializata iar pompa de-abia
am comandat-o pe aquaristik. Promit sa revin, sanatate !
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com