[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate pesti  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

Buna! sunt incepatoare in acvaristica.. ce specii de pesti se tolereaza? eu vreau un acvariu viu colorat. acvariul meu e de cam 40 l. pana acum am 1 xipho, 2 molly, 1 rechin curcubeu, 1 rechin negru, 2 barbus tetrazona. pana acum e totul ok. se inteleg, dar recinul curcubeu e f teritorial desi din cate am citit cel negru e mai agresiv. la mine momentan nu e cazul. le am pus o vaza cu multe crapaturi, iar el a pus stapanire pe ea. daca se apropie vreun peste il fugareste. in schimb, cand iese sa manance plante nu are treaba cu nici unul. am avut si un ancitrus alb f micut care a murit a doua zi dupa ce l am luat... nu stiu de ce.. ce alti pesti viu colorati as mai putea adauga? ce sfatri imi dati? eu ma gandeam sa i iau pereche lui xipho (am mascul si vreau o femela voalata) si sa mai iau cativa barbusi. imi place ca inoata energic, dar poate aveti alte sugestii. de asemenea, unde as putea gasi sanitari mai deosebiti? pleco, raphael, sewelia lineolata etc? multumesc!
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sunt multi pesti,si cred ca nepotriviti pentru acvariul de 40 de litri.Rechini nu cred ca ar trebuii sa stea intr-un acvariu de 40 litri.Cumparai o femela la xipho,daca vrei sanitari ,cory sunt frumosi.Dar nu mai lua niciunul inafara de femela de xipho.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste articolele de la capitolul Generalitati de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

Larva450 wrote:Sunt multi pesti,si cred ca nepotriviti pentru acvariul de 40 de litri.Rechini nu cred ca ar trebuii sa stea intr-un acvariu de 40 litri.Cumparai o femela la xipho,daca vrei sanitari ,cory sunt frumosi.Dar nu mai lua niciunul inafara de femela de xipho.


Multumesc! Ma gandeam sa incep sa le dau mancare vie. ce parere ai?
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

Lucian wrote:Citeste articolele de la capitolul Generalitati de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page


Am citit. Nu mi au raspuns la intrebari!
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

Stiti cumva de ce unul din barbusii mei sta sub piatra de aer, in colt, cu botul in jos?
mai iese din cand in cand, dar petrece mult timp acolo. am citit ca ar fi de la temperatura, dar am 24 in acvariu, sau de la frica. dar nu are de ce..
pe langa asta, masculul o fugareste cateodata prin acvariu..
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

ioana21 wrote:

Multumesc! Ma gandeam sa incep sa le dau mancare vie. ce parere ai?



Depinde ce mancare vie vrei sa le dai,eu zic sa le dai artemia.Am vazut mai jos problema cu tetrazonele,se fugaresc din cauza ca sunt prea putini,ei sunt pesti de banc si se tachineaza intre ei,asa daca ai doi ,unul o sa fie cam batut.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2016 20:48:13


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare! Ai multi pesti acolo, dar esti foarte aproape sa rezolvi problema. Cu inca un acvariu. In acvariul nou, minim 1 metru lungime pot traii linistiti rechinii, tetrazonele si xipho.Am vazut la un petshop o femela de xipho imensa, avea cam 20 cm lungime lejer, xipho se tin in acvarii de peste 100 de litri.
Tetrazonele extermina pestii mai mici ca ele, fara gluma, se aseamana cu piranha, doar ca se pot tine cu cativa pesti.
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

pana acum nu am nici o problema cu nici unu afara de unu din tetrazone care sta ascuns pe unde gaseste... si asta ma ingrijoreaza putin.
o sa separ pestii in 2 acvarii si o sa mai iau 2-4 tetrazone.. sper sa si revina
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

bine.. si rechinul care ii fugareste daca intra la el in "sanctuar"
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

Larva450 wrote:
ioana21 wrote:

Multumesc! Ma gandeam sa incep sa le dau mancare vie. ce parere ai?



Depinde ce mancare vie vrei sa le dai,eu zic sa le dai artemia.Am vazut mai jos problema cu tetrazonele,se fugaresc din cauza ca sunt prea putini,ei sunt pesti de banc si se tachineaza intre ei,asa daca ai doi ,unul o sa fie cam batut.



gasesc pe la petshpuri? ptr ca momentan nu am gasit decat pe olx grindal
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Noul acvariu nu trebuie sa fie tot nano, trebuie sa aiba peste 120 de litri.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Artemia congelata/vie gasesti la petshop sau pe la crescatori.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

De unde esti ?
Poti da la schimb acei rechini sunt mai teritoriali si poti lua 3 guppy colorati sunt foarte frumosi dar sa iei masculti, daca nimeresti si o femele iti va incarca acvariul de pui .
Nu supra popula acvariul este prea mic .

Al meu tot de 40l este si am 3 cory / 5neoni / 2gupy / 2melci si un betta mic rau care se intelege bine cu toti .
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

anonym wrote:De unde esti ?
Poti da la schimb acei rechini sunt mai teritoriali si poti lua 3 guppy colorati sunt foarte frumosi dar sa iei masculti, daca nimeresti si o femele iti va incarca acvariul de pui .
Nu supra popula acvariul este prea mic .

Al meu tot de 40l este si am 3 cory / 5neoni / 2gupy / 2melci si un betta mic rau care se intelege bine cu toti .


Guppy cu tetrazone , e o combinatie buna daca vrea sa le hraneasca, sa mai fie si colorati... ii mananca mai bine ca pe fulgi
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

severum777 wrote:
anonym wrote:De unde esti ?
Poti da la schimb acei rechini sunt mai teritoriali si poti lua 3 guppy colorati sunt foarte frumosi dar sa iei masculti, daca nimeresti si o femele iti va incarca acvariul de pui .
Nu supra popula acvariul este prea mic .

Al meu tot de 40l este si am 3 cory / 5neoni / 2gupy / 2melci si un betta mic rau care se intelege bine cu toti .


Guppy cu tetrazone , e o combinatie buna daca vrea sa le hraneasca, sa mai fie si colorati... ii mananca mai bine ca pe fulgi



O sa iasa la vanatoare dupa guppy tetrazonele raman fara coada,deoarece le incurca cu fulgi plus ca au gust si de carne coada pestilor,deci o sa le manance cozile mai bine ca fulgi cum a zis severum777

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

anonym wrote:De unde esti ?
Poti da la schimb acei rechini sunt mai teritoriali si poti lua 3 guppy colorati sunt foarte frumosi dar sa iei masculti, daca nimeresti si o femele iti va incarca acvariul de pui .
Nu supra popula acvariul este prea mic .

Al meu tot de 40l este si am 3 cory / 5neoni / 2gupy / 2melci si un betta mic rau care se intelege bine cu toti .


Buna! Sunt din Iasi. Rechinul e ultimul care ma preocupa. A inceput sa iasa mai des si s a obisnuit din cate vad cu pesti in vaza lui. Ma ingrijoreaza in continuare masculul tetrazona.. am mai luat 2. deci acum am 4. 3 vor sa stea impreuna, dar vine masculul si ii fugareste.. nu stiu ce sa fac cu el. deja l am pus pe olx la vanzare,
ioana21
Junior member

Joined: 19/03/2016 11:33:54
Messages: 13
IP:
Offline

De un raphael ca sanitar ce parere aveti?
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Asculta-ma, rechinul este tot ca o tetrazona, diar ca mai putin fatal si nu e agresiv cu pestii mici, nu sta deloc bine in 40 de litri, este un peste prea frumos, incearca sa-i vinzi o sa le fie mai bine.
Bafta multa cu ei!
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sanitar raphael in niciun caz.Trebuie sa-l scoti cu un pahar din apa nu cu minciocul deoarece are tepi si este nocturn si-ti poate manca neoni creste pana la 20 cm..

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com