[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu carasi 4 ani  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paul87
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 00:23:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline


salutare,vin si eu cu prezentarea acvariului meu,este vorba despre un acvariu 60l
filtrare eheim classic 150 extern umplut cu substrat pro eheim si unul intern hailea rp 400
lumina t8 18w tropical pink(cu neonul asta a venit lampa),dar l-am schimbat cu unu de la philips lumina calda
am setup-ul de 4 ani, dintre care carasul cel mare si sanitarul implinesc 4 ani,

Lucian: Ti-am editat eu link-ul (mai trebuia sa il selectezi si sa apesi pe butonul Youtube)

This message was edited 2 times. Last update was at 16/03/2016 08:03:42

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare!! Eu am o femela carevare 9 ani, o am de la 5 ani .
Pentru început Carasii au nevoie de 70 litri pentru un peste, ca sa fie fericiti cam 150 de litri m?car, sunt pesti de dimensiuni mari, comparabile cu ciclidele mari ( ca sa se poata vedea mai bine nevoia de spatiu. Ca sa apreciezi culoarea la carasi, trebuie sa ai un substrat negru, plante verzi, ceva mai natural.
Frumosi carasi, bafta cu ei.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Arata frumos,sanitarul hoplo alb este superb!Bafta!

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
paul87
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 00:23:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

initial am avut decat carasul mare si hoplo, celalalt l-am primit acum 5 luni si mi-a fost mila sa-l dau
paul87
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 00:23:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Salutare,am revenit cu un un video,deoarece cel anterior era mai vechi cand aveam lampa cu neon tropical pink
acum am un philips lumina calda nu mai stiu exact codul neonului.
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Sunt foarte frumosi .
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Mie nu-mi place sa vad pesti mari in apa putina. Si nici decoruri de plastic.
Acum daca tot ai intrat pe forum (Bine ai venit!), poate te mai inspiri de la colegi, te mai documentezi putin...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Faye wrote:Mie nu-mi place sa vad pesti mari in apa putina. Si nici decoruri de plastic.
Acum daca tot ai intrat pe forum (Bine ai venit!), poate te mai inspiri de la colegi, te mai documentezi putin...


Deacord cu tine, nu am vazut videoclipul , dar thoracatum alb??? Am mai vazut cateva poze, dar nu am vazut in viata mea este chiar hoplo albinos sau o alta subspecie de thoracatum ? Sau chiar o mitatie artificiala....
paul87
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 00:23:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu am mai vazut hoplo alb,sunt constient ca e mic spatiu pentru ei,pentru viitor o sa fac unu plantat cu scalari,dar deocamdata ii am pe acestia si nu pot sa-i dau ca ii am de multi ani
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Poti sa le faci un acvariu mai mare.
Scalarii tot in 60l vrei sa-i tii?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

paul87 wrote:eu am mai vazut hoplo alb,sunt constient ca e mic spatiu pentru ei,pentru viitor o sa fac unu plantat cu scalari,dar deocamdata ii am pe acestia si nu pot sa-i dau ca ii am de multi ani


Acvariul e mic si cam chinui pesti.Carasul e bucuros intr-un acvariu de 150 litri.Hoplo este tare frumos,pe varianta alba.Scalarilor creca o sa le trebuiasca ceva(un acvariu) de 200 litri daca nu si mai mult.In niciun caz nu-i poti tine in 60 litri.
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Faye wrote:Mie nu-mi place sa vad pesti mari in apa putina. Si nici decoruri de plastic.
Acum daca tot ai intrat pe forum (Bine ai venit!), poate te mai inspiri de la colegi, te mai documentezi putin...

+1, deci de schimbat bazin(sau pus pesti mai mici in asta), decoruri-ce rost sa schimbi neoane ca oricum nu afecteaza plasticul, carasii nu sunt pesti de acvariu macar un bazin mai mare daca tot tii, incearca ceva mai natural : plante, lemne, pietre, nisip fara culori tipatoare
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu cred ca e hoplo, mai mult ca sigur o alta subspecie de thoracatum sau ceva artificial, acum trebuie sa de gandesti la numarul de scalari si ce pesti mai vrei pe langa ei, pentru o pereche de scalari ai nevoie de 100 litri, minim 80 , asta depinde si de varietatea lor, se fac destul de mari, dar oricat nu ii intrec pe carasi, cand eram mic aveam un caras cometa, care avea 24 cm pana in coada, iar coada nu stiu cat avea, era pe jos fara coada, iar cometele au cozi lungi, sa zic ca avea cam 35 de cm lungime, marimea asta si intrece si chiar depaseste un oscar.
La scalari depinde, nu doar de litri, dar si de dimensiunile acvariului si de colegii lor, inca ceva in acvariu cu scalari sa fie mereu un numar par de scalari, daca se nimereste sa fie doar perechi, sa nu ramana unul izolat, sa ramana 2 , care vor face fata inpreuna la ciondanelile celorlalti scalari. Colegii scalarilor , trebuiesc trebuie alesi cu atentie, sa se adapteze la parametrii chimici si mecanici ai apei.
Scalari nu sunt chiar asa usor de intretinut iti trebuie rabdare si timp de ei, lor li se schimba apa la 2 zile 20% , cu apa lasata 24 h la declorinat, intr-un vas cu gura larga. Filtrarea biologica si necanicavsa fie foarte bune.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

De ce trebuie sa schimbi apa din 2 in 2 zile pentru scalari?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

De ce nu?? Scalarii nu au nevoie de apa proaspata , bine filtrata ?? Era un subiect bun pe un alt forum in care era totul explicat foarte bine. De la cresterea puilor pana la cerintele fiecarei varietati, dar nu cred ca am voie sa postez link-ul aici, totusi, peste tot am auzit ca apa se schimba din 2 in 2 zile 20% , asa am facut si asa voi face mereu la scalari si nu am avut probleme cu ei.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Bine ai venit colegule! Aproape toti am inceput cu o combinatie nepotrivita in acvariu (pesti, substrat, plante, lumina, etc.).
Usor, usor ti se va schimba parerea despre acvariul pe care il ai acum si asta e spre binele pestilor.

severum777 wrote: De ce nu??

@Faye, cum.adica de ce? Ca sa bea si gura la ei apa proaspata, sa sa primeneste. Ce, noi nu facem dus cu apa proaspata?
@severum, te referi la urmatoarea afirmatie: Apa folosita de mine pentru acvariul de eclozare este apa proaspata de la robinet. Am o unitate de tratare a apei atasata la robinet care elimina clorul si metalele grele. Înainte de a intra în acvariu, apa este tratata cu un conditioner de scadere a pH-ului. Unul din 10 galoane de apa este înlocuit zilnic ? Preluata de pe un site de vis

This message was edited 2 times. Last update was at 16/03/2016 22:23:19


Mama prostilor e mereu gravida!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Da, erau mai multe mesaje, foarte, foarte bine explicate, eu am mentionat apa declorinata schimbata 20% o data la 2 zile, adica, luni, joi, dimica,...
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Omul vorbeste despre bazinul de eclozare. Ce legatura au cele 2 situatii?

Mama prostilor e mereu gravida!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu ma refeream la eclozare, ci la cresterea scalarilor. Eu asa am facut, iar toti au fost prefect deacord.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Toti scalarii au fost de acord?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com