[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In cautare de piatra vie (acvariu marin)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline

Salut!

Imi poate spune cineva unde gasesc piatra vie de calitate (cu vietati, alge variate eventual si cu ceva pui de xenia sau altele) si ce tip sa iau?
E primul acvariu si am inceput direct cu marin so be gentle

Merci!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am luat piatra dintr-un sistem stabil de la magazin (cu o anemona) si am sarit peste ciclare.
A venit si cu doua ciuperci, doi bumble bee snails si cu doi stomatella.

Dezavantaje: poate veni cu aiptasia, majano, vermetid snails, chisti de ich/marine velvet etc.

Alternativ te chinui cu niste piatra uscata, pe care o ciclezi separat, scoti fosfatii din ea, apoi o populezi incetisor cu vietati.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca vrei sa-ti faci un acvariu mare (peste 100-150l), poti linistit sa incepi si cu piatra uscata, dar la un acvariu mai mic, piatra vie e de preferat oricand. Clar, si cand vorbim de un acvariu mai mare piatra vie e ramane nr.1, dar aici vorbim deja de costuri care sunt direct proportionale cu marimea acvariului.
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu raman la opinia mea....ca piatra vie este cea mai buna in detrimentul celei uscate.....
Mai ales daca esti incepator sincer mi se pare anost sa incepi cu piatra uscata. Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza. Tin minte cand mi-am facut primul acvariu marin, la 2 noaptea daca ma trezeam sa beau apa, scoteam si lanterna si urmaream ce vietati noi au mai iesit din piatra si am fost extrem de fericit si fascinat cand am surprins un mic crab ce iesise din una din grote.

Nu zic ca nu are si avantaje piatra uscata insa pentru cineva care are primul contact cu viata marina, e pacat sa sara peste toata biodiversitatea oferita de o piatra vie de calitate....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline



Am luat niste piatra vie de la elven si sunt extrem de multumit. Multumesc pentru hinturi!
Are viermi tubulari, xenia, disco & multe altele pe ea

In schimb am luat de la Tropheus piatra vie cheala fara nici un strop de vietate pe ea, doar niste coralina si cam atat.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2016 17:34:38

ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

elven wrote:Eu raman la opinia mea....ca piatra vie este cea mai buna in detrimentul celei uscate.....
Mai ales daca esti incepator sincer mi se pare anost sa incepi cu piatra uscata. Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza. Tin minte cand mi-am facut primul acvariu marin, la 2 noaptea daca ma trezeam sa beau apa, scoteam si lanterna si urmaream ce vietati noi au mai iesit din piatra si am fost extrem de fericit si fascinat cand am surprins un mic crab ce iesise din una din grote.

Nu zic ca nu are si avantaje piatra uscata insa pentru cineva care are primul contact cu viata marina, e pacat sa sara peste toata biodiversitatea oferita de o piatra vie de calitate....

Subscriu..
pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline

Solved!

Am mai luat de la elven niste piatra vie (a 2-a transa) si sunt foarte multumit.

Problem solved
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pboca wrote:Solved!

Am mai luat de la elven niste piatra vie (a 2-a transa) si sunt foarte multumit.

Problem solved


Sa faca cinste )

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2016 17:34:24

pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline

Daca are cineva vietati/plante/corali de donat le accept cu placere - In caz ca s-au prea inmultit sau nu mai isi gasesc locul in acvariul vostru.
Pe langa piatra vie si ceva vietati nu are in el (vreau sa pun clowni pt inceput - sapt urmatoare)

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2016 16:58:52

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pboca wrote:Daca are cineva vietati/plante/corali de donat le accept cu placere ...

Salutare,

Una la mana... cand intri intr-o casa, e frumos sa dai "buna ziua!" - http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/34.page
A doua la mana... completeaza-ti orasul de resedinta (My Profile - Location)
A treia la mana... NU se fac cereri de donatii! - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7351.page

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2016 17:34:10

pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline

koala wrote:
pboca wrote:Daca are cineva vietati/plante/corali de donat le accept cu placere ...

Salutare,

Una la mana... cand intri intr-o casa, e frumos sa dai "buna ziua!" - http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/34.page
A doua la mana... completeaza-ti orasul de resedinta (My Profile - Location)
A treia la mana... NU se fac cereri de donatii! - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7351.page


Puteai sa dai un mesaj, daca vrei sa dai lectii.
Poate faceam chestiile de care zici daca la inregistrarea pe forum specifica asta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5210.page

Asta e Regulamentul acestui forum... daca-ti place, te conformezi.
Daca nu, nu.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pboca
Junior member

Joined: 21/02/2016 11:04:55
Messages: 6
IP:
Offline

koala wrote:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5210.page

Asta e Regulamentul acestui forum... daca-ti place, te conformezi.
Daca nu, nu.




Nu e vorba ca nu ma pot conforma dar m-a deranjat atitudinea.
Daca vrei vizitatori pe forum trebuie schimbata...

Anyhow...nu am nevoie de "privilegiul" de a fi membru, so poti sa inchizi contul pana iti schimbi atitudinea.

Merci
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Ahahahahahahahahaahahah !
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

pboca wrote:
koala wrote:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5210.page

Asta e Regulamentul acestui forum... daca-ti place, te conformezi.
Daca nu, nu.




Nu e vorba ca nu ma pot conforma dar m-a deranjat atitudinea.
Daca vrei vizitatori pe forum trebuie schimbata...

Anyhow...nu am nevoie de "privilegiul" de a fi membru, so poti sa inchizi contul pana iti schimbi atitudinea.

Merci

Nu ai fost jignit ca sa comentezi de atitudinea omului.....
Te-a luat direct si asta nu inseamna ca are o atitudine de rea vointa!
Deci nu inteleg de ce ai cere inchiderea contului si de ce ai fi suparat...

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Welcome back, copile

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pboca wrote:Nu e vorba ca nu ma pot conforma dar m-a deranjat atitudinea.
Daca vrei vizitatori pe forum trebuie schimbata...

La buna vedere!


User banat si topic inchis!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com