[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amintiri din jungla  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buchetul de flori de deasupra bazinului meu mi-a placut prea mult si am decis sa vi-l arat Cu ocazia asta imi inving lenea si deschid un jurnal care va fi ilustrat doar ocazional, ca sa ramana cum spune si numele postului o amintire. Asa cum am mai spus eu nu fac aquascaping ci doar experimente si studii...

image

La un moment dat am vrut sa testez cum merg plantele si cum arata acvariul cu lumina mai departata de luciul apei asa ca rapid am mai adaugat o scandura si am ridicat capacul cu neoane cam cu 12 cm (se observa in cateva imagini). De atunci biotopul de deasupra luciului de apa a explodat
Am spus ca inaltarea este de test si o sa o scot... De atunci au trecut 6 luni si ca orice improvizatie facuta in graba a devenit permanenta

image

image

Muschiul rasarit de niciunde a acoperit toata zona din spate (si l-am curatat de cateva ori pana acum, ca de altfel si Hydrocotyle-le le tund permanent lasand doar 1-2 fire)

image

image


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Imi aduc aminte de inceputurile junglei

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

superbe Hydrocotyle-le dar si muschiul, se mai vad cateva culori frumoase prin luciul apei dar poate ni-le arati altadata
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa ne arate si uzina de sub acvariu

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Clar ca ii place mult mai mult in aer decat sub apa , asta concluzionez eu numai dupa cum arata planta

Foarte fain
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

skija wrote:Clar ca ii place mult mai mult in aer decat sub apa , asta concluzionez eu numai dupa cum arata planta
Foarte fain

Dar isi tine picioarele in apa si nu refuza de loc o baie la adancime o tin eu in coltul ala si arunc cate o galeata lunar, altfel devine invaziva. In zona aia este iesirea unui filtru si preaplinul si ii place sa-si tina cateva fire cu radacini foarte dezvoltate in curentii de apa.
Anul trecut un firicel a gasit o trecere prin spatele acvariului si s-a inaltat deasupra capacului pe langa perete...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mama ce imi plac chestiile de genul asta... ai putea sa cumperi niste broscute din alea mici si sa le lasi sa traisca in stufarisul ala )
nu te gandesti sa faci un paludariu?



Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Neaparat trebuie sa pui si poze de sub luciul apei.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:... Dar isi tine picioarele in apa si nu refuza de loc o baie la adancime o tin eu in coltul ala si arunc cate o galeata lunar...
Barbosule, ai putea sa cresti un iepure, cu toata verdeata aia d-acolo.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

azi am intrat cu coasa si am umplut doua galeti... inainte de tunsoare am mai facut cateva poze la luciul apei

image

image

image



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Tot nu vrei sa ne arati si un side view ...
Foarte faine plantele .
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ia uite ce am gasit pe net
[Thumb - abcd.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Au intrat paparazzi la Lucian in casa

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Lucian, nu ti-e frica de fenomene de capilaritate?
Eu am invatat ca daca vrei sa golesti un acvariu marin in mod discret, arunci seara un capat de sfoara in acvariu si-l lasi sa atarne pe podea. Dimineata nu mai gasesti apa de pe podea in acvariu, ca sa ma exprim anapoda.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Lucian, nu ti-e frica de fenomene de capilaritate?
Eu am invatat ca daca vrei sa golesti un acvariu marin in mod discret, arunci seara un capat de sfoara in acvariu si-l lasi sa atarne pe podea. Dimineata nu mai gasesti apa de pe podea in acvariu, ca sa ma exprim anapoda.

Nu mi-e frica de nimic Daca este sa ti se intample ceva, se intampla atunci cand nu te astepti, in modul cel mai neasteptat si banal posibil...
Am testat o gramada de moduri de udat florile cat sunt plecat de acasa. Metoda cu sfoara nu a mers - nu curge chiar asa... Poate canepa din care era facuta sfoara nu a fost din cea care trebuie


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com