[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proportiile unui acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dupa cum spune si titlul, m-ar interesa care sunt proportiile unui acvariu, rapoartele dintre Lungime/latime/inaltime care il fac sa arate bine si sa fie functional...

in principal m-ar interesa pentru un acvariu comunitate, fara pesti deosebiti...
dar ar fi foarte interesant sa dati in general si pentru fiecare caz exemple si proportii

sper ca ati inteles la ce ma refer...

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

aqva wrote:dupa cum spune si titlul, m-ar interesa care sunt proportiile unui acvariu, rapoartele dintre Lungime/latime/inaltime care il fac sa arate bine si sa fie functional...

Pentru ca sa arate bine o idee ar putea fi sa implicam cumva numarul phi=1.618 (golden ratio). De exemplu raportul dintre lungime si inaltime sa fie 1.618. Latimea poate fi egala cu inaltimea sau ceva mai mica. Oricum, pentru un acvariu plantat, latimea trebuie sa fie suficienta pentru a gazdui in partea din spate plantele inalte iar in partea din fata plantele joase, vreo buturuga si/sau pietrisul lasat neplantat. In plus, o latime suficienta combinata cu unele efecte decorative poate ajuta mult si la crearea unei anumite senzatii de profunzime a acvariului. La un acvariu mare nu as face adancimea mai mica de 40cm, preferabil ceva intre 45cm si 60cm.

Pe langa aspectul estetic intervin considerente legate de functionalitate, cum spuneai si tu. Pentru un acvariu mare coloana de apa optima este la 55-60cm, sa zicem 55cm, ceea ce inseamna o inaltime de 60cm a acvariului. Lungimea am putea-o calcula la 60cm*1.618=97cm, dar pe considerentul ca tuburile fluorescente cele mai usor de gasit in acesta gama au lungimea de 120cm, n-o sa facem lungimea de 97cm ci de 130cm.

Iar daca vrei un acvariu foarte mare atunci clar n-o sa maresti inaltimea acvariului la mai mult de 65-70cm si nici latimea n-o s-o maresti prea mult, vei mari doar lungimea pana la cat este nevoie, schimband astfel proportia intre lungime si inaltime.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

sydney5791 wrote:Pentru un acvariu mare coloana de apa optima este la 55-60cm, sa zicem 55cm, ceea ce inseamna o inaltime de 60cm a acvariului.

Bine, se mai tine cont si de adancimea substratului, dar dadeam doar un exemplu.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Ce ziceti 2000 (L) x 600 (I) ar fi o proportie buna? Adica 600 x 2 x 1.618.
Ma bate gandul sa fac un astfel de acvariu, dar sunt in stadiul de proiect si ati picat cu topicul la fix.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

acum din ce stiu eu dimensiunile ar putea fi h=1/2L iar l=2/3L
h -inaltimea
l - latimea
L- lungimea
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu ti se pare ca e cam lat? in raport cu inaltimea...

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cum vi se pare 80L x 50h x 35l asta insemnand 140 litri
L=lungimea; h=inaltimea; l=latimea; valori exprimate in cm

nu vreau un acvariu imens, insa vreau unul suficient de mare incat sa nu mai am probleme cu instabilitatea si cu suprapopularea, in orice caz... as vreau sa-mi fac un acvariu si sa ma opresc aici, la volumul asta pentru ceva mai mult timp, daca intelegti ce vreau sa spun... nu stau prea bine cu $ si nici cu spatiul...

daca aveti sugestii despre niste dimensiuni potrivite pentru ce am zis mai sus... cu mentiunea ca am de gand sa tin numai vivipari (nu am timp si nici expertiza necesara sa ma ocup de altceva si oricum imi face foarte mare placere sa-i cresc de fapt asta imi place cel mai mult ) si sa-l construiesc singur (asta ar fi primul pe care il fac!)


astept pareri, credeti ca e bine proportionat si ofera spatiu suficient pentru pesti si plante?

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

pe langa dimensiuni, trebuie sa ai grija la grosimea geamului, cred ca trebuie sa fie macar 8, tot asa daca nu ai mai construit niciodata acvarii mai bine apeleaza la cei din Bucuresti de pe forum sa te ajute si chiar n-ar strica sa vezi oferta de la vanzari de constructie de acvarii, dimensiunile mi se par bune, desi as mai ridica cu 5 cm
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

de 8mm e ok ! al meu are 80 x 40 x 40 si e de 8.. nu are nimic .,,

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

p.s. eu as face latimea mai mare sa ai spatiu mai mult .!
geamu m-a costat 800.000 deci cam tot pe acolo treb sa te coste ... 1 tub de silicon e suficent.

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

cum vi se pare 80L x 50h x 35l asta insemnand 140 litri


Mai lat (parerea si experienta mea personala). Am un acvariu cu latimea 30 si cand il privesti nu ai deloc profunzime. Am apelat la tot felul de artificii optice (fundal, aranjare plante si pietre) si tot nu sunt multumit. Nu mai vorbesc ca o planta mai mare iti ocupa si spatele si fata. Poate mai vrei si un background din polistiren... Fa-l de 45 latime cel putin!

In ce priveste constructia de unul singur, daca n-ai 2 maini stangi (eventual si alte 2 in plus), nu cred sa fie o problema. Bafta!

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ca sa arate bine, un acvariu trebuie sa fie cit mai lat. Niciodata nu-i prea lat. La L = 80 cm, e suficient h = 40 - 45 cm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com