[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Corydoras hibrid.  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare! Am vazut ceva interesant in unul din acvarii, mai exact, o pereche de corydoras, mascul aeneus + femela paleatus, dau semne sa depuna, adica tot practica "ritualul " de depunere, le schimb apa ca sa am sanse sa-i fac sa depuna mai repede, acvariul are 60 de litri, cata apa sa schimb? Este posibil sa iasa vre'un hibrid?
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Dezastru, au depus , lucru minunat, pana cand vezi guppy si cu platy mancand din oua, mai pot salva ceva? Rapid am nevoie de ajutor daca o mai fi oua.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Scoate guppy si platy sau pune ouale cu apa intr-un borcan
Zic eu.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2016 21:32:03


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Eu am citit posturi in care oamenii luau ouale cu o cartela si le cresteau in acvariu separat.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Mai sunt 4 oua , imi vine sa ma dau cu capu de pereti, stie cineva daca iesea vre'un pui? Sau daca ieseau sanatosi, totusi sunt hibrizi, sau erau unii aeneus si unii paleatus.
Daca ar iesii ceva, am planuri mari, a 2-a oara poate am noroc, imi puteti da niste sfaturi despre temperatura, acvariu... Sa pot sa-i reproduc cat mai eficient si sa mai si scoata pui, cum o sa se numeasca specia noua? Hibrid aeneus×paleatus? A mai auzit cineva de asa ceva?
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Calmeaza-te, nu cred ca iesea ceva din cele 2 sub-specii.

Mama prostilor e mereu gravida!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu mai sunt nici alea 4 oua, niste sfaturi, totusi vad ca depun, ar putea iesii ceva, am mai avut eu un guppy+molly, asa cred,scos la mine in acvariu, semana cu un vellifera mic fara voal.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Eu am combinat guppy cu platy cu fata lui mickey mouse pe coada.Au iesit niste guppy ceva mai inalti cu mickey pe corp nu pe coada

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Platy cu guppy?? Din cate am citit eu, masculul de guppy poate fertiliza femela de Platy, dar puii ies plate cu putine defecte. Asta e ceva intalnit mai des, dar despre corydoras nu-mi imaginam ca e posibil, d-asta as vrea atat de mult sa incerc in 2-3 saptamani minim, sa aiba timp, sa iasa pui cat mai sanatosi.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Au crescut mari si chiar s-au inmultit pana am facut ceva schimbari la apa si au murit

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

incearca sa pui un separator in care sa separi cory in acvariul mare de restul pestilor facut din ceva plasa de tantari si marginile tari ca sa nu poata da la o parte pestii plasa.Si dupa ce fac icrele scoti perechea de cory si o bagi dincolo de separeu langa ceilalti pesti.Pui cand vor iesi,daca vor iesi vor sta acolo in siguranta.Zic eu.Acum poti sa faci cum vrei.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Larva450 wrote:incearca sa pui un separator in care sa separi cory in acvariul mare de restul pestilor facut din ceva plasa de tantari si marginile tari ca sa nu poata da la o parte pestii plasa.Si dupa ce fac icrele scoti perechea de cory si o bagi dincolo de separeu langa ceilalti pesti.Pui cand vor iesi,daca vor iesi vor sta acolo in siguranta.Zic eu.Acum poti sa faci cum vrei.


Of, corydoras, din experienta spun, au nevoie de apa proaspata, temperatura de 25 °C si un acvariu de 30 litri e ok, nu se tin in maternitate, mie spre exemplu cand am vazut ca dau semne de reproducere am facut un schimb de apa 45-50% si au depus, in acvariu separat se mai pune si albastru de metil, eu astep sfaturi cat mai exacte, totusi, nu e vorba sa-i fac sa depuna, ci sa iasa pui, ouale sa fie fecundate cat mai eficient, sa iasa macar 30-40 % din pui, iar sa mai traiasca 10-20 % din ei ar fi grozaf, daca hibridul rezultat ar fi si el fertil la randul lui ar fi minunat.
Imi e teama sa nu se transmita genele de la aeneus la femela de paleatus, sa rezulte doar o sub-specie cu putine modificari, cei doi sunt foarte asemanatori, deci as putea lua in calcul asta.
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

copy paste

"Cum pot fi insa stimulati pestii sa se reproduca? Familia aleasa (2-3 masculi si o femela) se muta intr-un bazin cu apa veche fara substrat si fara plante. Se pot pune chiar si doua familii intr-un bazin de 35-40 de litri. Dupa cca. o saptamina in care pestii s-au acomodat cu mediul respectiv si cu ciclul zi – noapte de 12 ore, timp in care au fost hraniti bine cu tubi tocat si spalat, iar aerul si filtrul au functionat permanent, se schimba brusc apa, in prima zi ½ din volum, a doua zi din nou ½ din amestec. Se adauga apa de la robinet, statuta nu mai mult de o zi, aerata pentru a pierde clorul si la aceeasi temperatura. De obicei apa de la robinet are duritatea de 12 GH foarte convenabila pestilor pentru reproducere. In urma unui astfel de soc pestii depun in trei zile. Daca nu depun se repeta aceiasi operatie dupa o saptamina de pauza, timp in care pestii pot fi mentinuti in acelasi bazin.
Trebuie avut in vedere ca sanitarii depun cu precadere primavara si toamna. Un sezon de depunere dureaza cca. 6 saptamini, timp in care sanitarii depun de 2 ori. Pestii tineri pot depune si de trei ori dar productivitatea e redusa si cite-o data i-si maninca icrele. In perioadele de vara si iarna pestii nu trebuie fortati sa depuna.
In functie de temperatura, larvele apar dupa 5-8 zile. Pentru a impiedica infestarea cu Saprolegnia in apa se poate pune o picatura de tripaflafina la 10l de apa.
Dupa alte 2-3 zile larvele, destul de mari, incep sa inoate si sa se hraneasca activ. In aceasta perioada hrana de baza trebuie sa fie formata din nauplii de artemia, putin micro (sau mai bine deloc), si incet, incet cu tubi tocat foarte fin si spalat foarte bine. Amplasarea sub fundul bazinului a unei mici surse de lumina va face artemiile sa se striga in acel loc si sa fie gasite cu usurinta de pestisori. Spre deosebire de adultii puii sunt foarte sensibili si se imbolnavesc usor. Atentie la schimburile de apa care trebuie sa fie mai mici dar mai dese, la curatenia fundului bazinului si lafunctionarea aerului si a filtrului. Cind puii au atins 1.5cm si cind structura osoasa este bine dezvoltata, se pot muta intr-un bazin de crestere, ei fiind acum mult mai rezistenti. Pentru a creste repede au nevoie de o apa bine aerata, abia dupa 4-6 saptamini respira si intestinal, mult spatiu si o apa foarte curata. "

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com