[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carasi cu burta in sus  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Pokemon
Junior member

Joined: 25/03/2006 23:46:40
Messages: 19
Location: Romania, Radauti
IP:
Offline

De ce stau carasii uneori cu burta in sus?? Cum se trateaza carasii cu inotatoarele putin franjurate?? Sunt proaspat cumparati si nu mi s-a mai intamplat niciodata... Mananca normal, dar cand stau se rastoarna si raman asa (sunt carasi negri, maturi)
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pokemon wrote:De ce stau carasii uneori cu burta in sus??


Pentru ca au aer in vezica inotatoare. Se trateaza cu mazare fiarta si decojita administrata sub forma de hrana de 2 ori pe saptamana.


Pokemon wrote:Cum se trateaza carasii cu inotatoarele putin franjurate??


Prin schimburi partiale de apa, cu apa declorinata si conditionata cu Aqutan. Ai nivelul de nitriti peste limita admisa.
[Yahoo!]
andreib
Junior member

Joined: 13/02/2006 11:22:37
Messages: 12
Location: Bucuresti, Vitan
IP:
Offline

Tot timpul vad solutia asta cu mazare fiarta si decojita, dar eu am un caras cu aceeasi problema si refuza mazarea. Nu exista alt tratament?
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Acum am vazut si eu raspunsul alinei_g. Carasii nu cred ca au aer in vezica innotatoare, eu stiu ca pestii au tot timpul aer acolo. Cred ca pestii cu pricina au aer in stomac.
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

alina_g wrote:[ Se trateaza cu mazare fiarta si decojita administrata sub forma de hrana de 2 ori pe saptamana.

Partial adevarat. Daca vrei sa-i vindeci le dai mazare fiarte macar o data pe zi pana nu mai plutesc cu burta in sus. Apoi pe toata periada in care ai carasi e bine ca macar o data sau de doua ori pe saptamana sa le dai mazare, asta de intretinere.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
zfcristian
Member
[Avatar]

Joined: 22/08/2007 10:10:51
Messages: 105
Location: Bucuresti- Brancoveanu Blv
IP:
Offline

Am un caras cu burta umflata in partea dreapta, innoata pe o parte, mananca, este vioi, se joaca dar totusi are o pozitie nefireasca!
Sa incerc cu mazare ?
Si daca Da atunci tre sa iau mazare din comert , sa o fierb si sa le-o dau tocata marunt?
Multumesc de informatii si astept sugestiile voastre
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

eu fierb un pumn de mazare, decojesc cam 5-6 boabe per caras si le-o dau asa. Carasii inghit boabele de mazare. Nu le toca pentru ca devin prea marunte, nu le mananca, si resturile de mazare care raman printre pietre, plante, .... se vor altera si vor strica apa.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
zfcristian
Member
[Avatar]

Joined: 22/08/2007 10:10:51
Messages: 105
Location: Bucuresti- Brancoveanu Blv
IP:
Offline

Rezultate am avut cu BaktoTabs de la Sera .
Recomand celor care mai au astfel de probleme, dupa 3-4 zile problema este rezolvata

Acvariu : Cayman 110 Professional - Steril
Filtru :2 x Tetratec Ex1200 +JBL Aqua Cristal UV-C 11 W +Chiller Teco TR15
Pesti : 4 Carassius Auratus : 2 x Black Moore, 2 x Ryukin Bicolor ; 2 Cory Albino
1 Blue Betta Crowntail
Acvarist for ever !
[Email] [Yahoo!]
SORINA
Unripe member

Joined: 19/04/2016 19:07:46
Messages: 1
IP:
Offline

Buna tuturor! Dupa multe tratamente, schimbari de apa, etc, am rezolvat problema carasului meu cu burta umflata. Hrana grea, pe care o culege din apa sau de pe fundul acvariului. Era atat de umflat ca nici nu mai putea sa se miste sa se hraneasca. L-am tinut cu mana, ca sa poata inghiti. Intr-o ora si-a revenit! Boabe grele, care cad pe fund!
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com