[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tritoni !! Ajutor!!!  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Revin cu ceva nou pentru mine, si fara indoiala printe cele mai frumoase animale pe care le am.
Am fost cu un vecin la un lac in care erau plante, dar nu erau decat 2-3 bacopa pe la margine, am gasit un trinton comun ( femela ) si asa pe marginea apei am strans 2 familii, gasisem si un triton cu creasta un mascul maricel si frumos, dar ca un cretin am crezut ca e salamandra, si cand il bag in apa si fuge si vad cata creasta are imi venea sa ma arunc dupa el.
Prima si probabil cea mai importanta intrebare, cu ce sa ii hranesc???
Si vreau si eu sfaturi despre apa, filtrare, temperatura, cum pot s-o mentin scazuta, care este limita maxima la temperatura????
Cateva sfaturi despre inmultire? Ma gandeam sa-i scot afara vara la umbra intr-o galeata sa depuna.
CE LE DAU SA MANANCE???
va rog sa ma ajutati, nu ma judecati cu chestii de genu' " sunt s?lb?ticiuni " , vreau sa iau si tritoni cu creasta, sa cresc ambele specii .
Orice sfat e binevenit!!!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt usor de crescut/inmultit, dar nici mare stiinta nu e acolo.

- sunt animale carnivore, cu o viata care se imparte intre habitatul uscat si cel acvatic.
- iarna hiberneaza, prin gauri si pe sub lemnele de pe langa apa,
- ies din hibernare in februarie-martie... se baga in ape, pe fund, printre pietre si lemne. Daca apa e rece, stau imobili si nu se hranesc.
- cand apa incepe si se incalzeste (peste 10-12 grade), incep sa se hraneasca cu ce animalute/larve prind prin apa,
- sezonul de imperechere este in primavara: aprilie-mai.
- masculii fugaresc femelele, la gramada... dupa cateva zile, femelele depun icre in apa (pe plante, ca si broastele),
- icrele eclozeaza in 2-3-4 saptamani, depinzand de temperatura apei din balta,
- dupa ce se termina sezonul de imperechere, tritonii ies pe uscat... raman totusi pe langa apa si se ascund prin zonele umede, umbroase.

- sunt carnivori si mananca orice pot sa prinda... se mananca si intre ei, daca hrana e insuficienta.
- daca depun icre in acvariu, trebuie sa scoti adultii de-acolo (isi mananca larvele).
- larvele au mai multe stagii de dezvoltare (exact ca la broaste, de la mormoloc -> adult).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Din cate stiu in apa mai mult stau in perioada asta de primavara cat se curteaza,le trebuie si loc sa poata iesi pe uscat-deci terariu, ceva gen muschi/iarba le-ar placea-le trebuie umezeala, vara pe arsita stau pe sub pietre mari/lemne am gasit asa pe malul Muresului , probabil vaneaza in amurg/seara, consuma insecte,larve,rame mici,cred ca si melci mai mici , nu stiu daca accepta si altceva. Cu temperatura nu cred ca e vre-o problema cand eram copil tinem in borcane, cutii de fructe/legume de la frigider pana ma plictiseam si le dadeam drumul, erau niste santuri de irigatii putin adanci (lungi de kilometrii)cu multe plante acvatice unde gaseam vre-o trei feluri de tritoni si din cei cu creasta
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Eu ce as putea sa le dau de mancare? La mine in zona nu gasesc decat gamarus, norucul meu ca la un izvor cu ape minerale intr-o balta formata de scurgere vara gasesc gamarus vii, dar iarna ce sa gasec...?
Adica tritonii cu creasta se pot hranii comuni ?
Le pot faramita gamarus uscat?
Apropo am gasit o sticla prin padure , iar in sticla am remarcat ca din 2 tritoni vor sa faca mai multi , din cate am vazut in balta erau, tritoni comuni, tritoni cu creasta si broaste de padure ( cred ca asa se numesc)
Pentru mine asta inseamna mult, de mic copil am vrut animale salbatice autohtone, pate d-aia imi plac asa mult carasii aurii.
MULTUMESC DE AJUTOR!!!
Se incerc sa le dau gamarus?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

râme.
cand eram mic si prindeam tritoni ii hraneam cu râme.

odata am adus un borcan plin de tritoni acasa si i-am pus in uscator ca nu m-a lasat maica-mea cu ei in casa si apoi am prins rame in fata blocului ca tocmai plouase si am bagat o gramada de rame in borcanul ala, avea 400 de grame borcanul
a doua zi toti tritonii erau morti, de rame nu stiu, dar ce stiu e ca l-am rugat pe taica-mi sa arunce borcanul ala la gunoi ca mirosea atat de rau incat nu am puut sa ma apropii de el.



severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am un acvariu de 30/30/30 , sa fac un terariu din asta? Ma duc in padure sa caut lemn cu muschi.
Mutumesc de raspunsuri.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut tritoni cand eram mai mic. Specia era Triturus cristatus

image

Stateau intr-un acvariu din plastic cu pietris pe fund si niste plante de apa.

Hrana: viermi - larve de muste (gasesti la magazine de pescuit), rame, carne, muste etc. Apa trebuie schimbata des, se murdareste repede.

Femela a depus oua lipindu-le de Valisneria, care are frunze lungi si subtiri, oul fiind cumva invelit intr-o bucla facuta din frunza Din aceste oua ies dupa o vreme mormoloci pe care trebuie sa ii hranesti cu hrana vie, purici de balta - dafnii, ciclopi etc. Din 20-30 de mormoloci, unul singur mi-a supravietuit pana la stadiul de adult.


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Hmmm... , daca fac o balta in padure pentru inmultire, si scot tritonii adulti toamna? Am sa pun pe la 8 un video cu acvariile lor, am 2 varietati de culoare, una galbena care este muuult mai frumoasa si una neagra care este mai ...
Eu nu am aceias specie ai mei sunt comuni, cei din poza sunt tritoni cu creasta, am ratat un mascul mare, la ai mei ma cam mic ca ar putea intra o larva de musca in gura, cat timp rezista nemancati?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Mult,stiu ca in copilarie iarna nu-i hraneam, se subtiau ei dar traiau pana in primavara
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Pun imediat un video, este musai sa imit balta lor? Eu as vrea sa pastrez o singura culoarea si sa mai iau niste crestati.
[Thumb - IMG_20160223_173747.JPG]

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Cum pun video pe forum?ma scuzati de intrebare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe Youtube, apoi link pe forum.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

, sper ca e pus bine, imi cer scuze pentru calitate, eram obosit, si nu prea aveam stare sa filmez.

Lucian: ufff selectati si voi link-ul si apasati butonul youtube si putem vedea aici filmul

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2016 20:06:19

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Frumos...

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Revin la hranire, nici gamarus nu le incape in gura, mananca oare mancare de pesti ( fulgi ) smilie , schimbul de apa la cate zile sa-l fac , 3-4 ? Apa o pun direct de la robinet? Am un furtun afara si acolo e apa cea mai rece.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mananca hrana uscata si nici fulgi, purici uscati, pufuleti sau biscuiti... plm, ori ai ce sa le dai de mancare, ori ii duci inapoi de un' i-ai luat.
Or sa se manance intre ei si ultimul o sa moara de foame. E pacat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Vezi la magazine de pescuit aia au momeala vie-larve de chironomus(parcai spun ei de libelula) sau sapa dupa rame ca sunt destule, alegi mai mici /subtiri eventual le bucatesti dar sa miste, sau vezi la vr-un acvaris grindal da poti cauta in padure/gradina pe sub frunze vecchi

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2016 01:58:56

[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Acum la mine ploua, n-am de unde magazin de pescuit, caut astazi rame si le dau .
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Tritonii mei au plecat la plimbare, , din 6 mai sunt 4 un mascul si o femela au plecat, se pot catara pe sticla.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

A gasit maicamea 1 si l-a pus unde tin eu lemnele la preparat( un acvariu de 180 litri, apoi eu unul care era si cel mai frumos mascul dar vad ca nu-si mai revine , acum am pus la ei o rama si nu o mai vad, era cam cat ei de lunga, e posibil sa o fi mancat-o am lovit-o putin si s-a cam rupt, da se zbatea ca nebuna, au dinti sau ceva cu care sa o manance?
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com