[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Punct si de la capat...  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Salutare tuturor !
Dupa nenorocirea ca m-a lovit in toamna trecuta in care am pierdut aproape tot stocul de ciortani ( mai am doar doi, un puffer si un picasso ), am decis sa o iau de la capat, de data asta cu experienta personala si tinand cont de tot ce am citit pe acest forum. Si bineinteles, cu sprijinul multor oameni de pe acest forum. Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru aparatele care au ajuns la mine.
Deci :
La dispozitie :
- acvariu 60x60x140 colantat negru
- 40-50kg nisip negru
- piatra moarta, la discretie
- chiler Hailea 250A
- incalzitor 300w
- 2 pompe de valuri Hydor Koralia 5 6.500 l/ora
- 1 pompa Jebao WP-40 cu controler 13.000 l/ora
- lampa LED 160w cu controler
- pompa recirculare Dymax 2.500 l/ora
- reactor nitrati la picatura cu 3 corpuri pline cu spartura de corali ( made by Shubi )
- reactor fosfati ( made by Shubi )
- reactor bio-peleti ( made by Elven )
- dihanie de skimmer ( made by Dragos, luat de la Ciprian )

Urmeaza conceperea sump-ului, vreau sa-l fac cu doua camere, simplu, ceva asemanator cu ce face Shubi.
Bazinul va fi destinat ciortanilor.
Pareri ?


ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Fara corali viata e pustiu,....
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

ciprian wrote:Fara corali viata e pustiu,....


Subscriu...
[Email]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Astept parerea lui Ricardo
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce pesti vrei sa pui?

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Sincer, ma gandesc la doua variante : fie sa-mi refac septelul exact cu ceea ce am pierdut, fie sa fac un bazin doar cu scorpii, murene si cateva stele
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

quaz wrote:Sincer, ma gandesc la doua variante : fie sa-mi refac septelul exact cu ceea ce am pierdut, fie sa fac un bazin doar cu scorpii, murene si cateva stele


Am citit pe undeva ca unele stele sunt carnivore si se pot infrupta din corali.
Asa ca fii cu ochii pe ei.

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Nu stiam ! Coralii sint "din carne" ??!! Si oricum, corali nu prea o sa fie prin bazin...
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper sa nu spun prostii dar coralii sunt animale.

Cu stima
Octavian

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

quaz wrote: Astept parerea lui Ricardo


e batran si obosit, de aia nu se baga el la floricele .
bafta cu noul proiect.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Multumesc, acu trebuie sa ma apuc de croit sumpul dupa dimensiunile utilajelor...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Terminati, mah, cu tampeniile ... o sa bage ciortani mari, si atat!
Ce dracu', mai e ceva de discutat aici?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

V-am spus eu ca astept parerea lui Koala...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

quaz wrote:V-am spus eu ca astept parerea lui Koala...

Bah, daca te apuci de sump, tine cont de ce-ti zice nentoo koala:

- fa-l cat de mare poti si cat iti permite spatiul disponibil...
- sa nu fie mai inalt de 40 de cm, ca n-ai nevoie de mai mult.
- daca ai ceva spatiu si-ti permite standul, atunci fa-l mai lung decat bazinul... in asa fel incat tevile de la Bean Animal sa "curga" direct in sump... fara coturi.
- nu te incurca in compartimentari complicate (fa doar 2 camere)... o camera separata pentru pompa e tot ce-ti trebuie. In rest, la liber... bagi skimmerul si restul de reactoare la gramada, in prima camera a sumpului.
- nu inteleg care e rolul reactorului de bio-pellete... mie mi se pare in plus, tinand cont ca ai deja reactoarele de nitrati/fosfati.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Nene, de cand te asteptam...
Spatiu am sub bazin, 80 cm inaltime, latime / adancime cat acvariul, dar trebuie sa tin cont ca am si chiller-ul acolo. Sump-ul ma gandeam si eu sa-l fac chiar cu 2 camere, perete despartitor cu o "sicana" cu 2cm jos pentru a-mi usura curatenia. Toate acareturile bagate "la gramada". Reactorul de bio-pelette il aam acum in tancul existent si ai dreptate ca este de prisos din moment ce am reactorul de la Shubi.
Una peste alta, o sa-mi pot permite sa infiintez un bazin de carantina ( ca deh, sint patit ) cu tot ce imi ramane de la bazinul existent.
Bean nu am , am doar o gaura in lateralul drept al bazinului pe unde se va scurge apa in sump ( de fapt am si in laterala stanga inca una identica dar este "sigilata").
Inca am multe dubii cu privire la nivelul apei in sump, tocmai am vorbit cu Ciprian ( pc.ciprian ) de la care am luat skimmer-ul facut de Dragos si-mi spunea ceva de 30cm.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Da, un nivel de 30 de cm este absolut suficient in sump... ai skimmer Beckett, deci nu este influentat de asta.
- Asta inseamna ca o sa ai un perete fix de 30 cm inaltime... si atat!
- N-am inteles partea aia cu sicana de 2 cm...
- Daca o sa vrei sa imbraci standul in ceva mobilier, ia in calcul ideea sa scoti chillerul de-acolo... ala face o caldura infernala, daca-l inchizi in dulap.
- Daca lasi standul liber, atunci nu conteaza.
- Treaba cu "am o gaura in laterala, pe unde curge apa" o sa se traduca prin ceva zgomot si clipoceala... ai testat?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Referitor la peretele despartitor, ma gandeam ca primul perete sa fie la inaltimea sumpului, dar cu 2 cm mai sus de fund, apoi dublat cu inca un perete lipit de fund si cu inaltimea de 30cm la distanta de 5 cm de peretele inalt. In ideea ca voi retine cu siguranta ceva detritus in compartimentul de intrare a apei in sump.
Despre zgomot, este testat, nu se aude, bazinul asta a functionat cu sump vreo 4 ani, facut pentru discusi.
Standul este imbracat in PAL, dar jos este gol in spate ( la distanta de 15 cm am peretele, deci are ventilatie ) si in fata am niste usi glisante. Nu as scoate Chiller-ul afara din motive estetice, dar daca face caldura mare il dau afara. Chiar am nevoie de un sump de 140x60 ? Tinand cont de chiller o sa ramana 100x60 , iar aparatele intra in 80x60 toate. Deci cred ca o sa fie 100x60 si daca scot chiller-ul o sa fac niste polite de acareturi in loc.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Ar merge un scrubber CO2 pe admisia de aer la skimmer ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci, avem asa:

- Chillerul face caldura garantat, pentru ca asa functioneaza el... scoate caldura din apa (o raceste) si arunca aer cald afara.
- Tinandu-l in dulap, o sa faci acolo sauna... in plus, chillerul se va supraincalzi si va lucra in suprasarcina.
- Daca zici ca spatele dulapului e gol, poate o sa mearga smecheria... vezi si tu, e pe incercate.

- CO2 scrubber "merge" pus pe admisia de aer a skimmerului... te ajuta la pH (il creste usor).
- Tinand cont ca n-o sa ai corali, nu mi se pare extrem de important acest aspect.

- Raman la parerea ca sicana aia nu-ti trebuie... da' nu mai comentez.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Cu scrubber-ul, nu stiu ce sa zic, de dimineata tot citesc despre skimmer-ele astea facute de Dragos si am vazut un filmuletz in care suiera ca lumea admisia de aer daca nu era bagata prin scrubber ( ma gandesc ca poate si o carcasa goala de scrubber, ceva, ar face treaba la zgomot ).
Cu chiller-ul, pe incercate.
Cu sicana, ma gandesc ca ea ar face ca apa care trece peste separatorul de 30 sa nu fie barbotata cu mizerii ( acuma depinde si de flow-ul recirculat ). Nu stiu ce sa zic, nu ma incurca daca nu-si face treaba, dar am tot vazut pe forum astfel de sump-uri cu sicane de astea si chiar nu le vad rostul decat in ideea pe care am descris-o.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com