[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput - 240 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Salutare.

Dupa o perioada in care am avut doua bazine mai mici, am hotarat ca e momentul sa fac un upgrade. 240 litri, 120x45x45.
Am renuntat la bazinul cel mare de aproape 1000 litri, deci acum am spatiu de un marin putin mai maricel

12-14kg de piatra vie, nisipul, cariva creveti, melci, 2 clowni, 2 chromisi, acvariul - sticla de 10mm, diamant in partea din fata si una din laterale, si restul float.

Am inceput intre timp si sistemul de monitorizare, bazat pe Raspberry PI2 si Arduino mega 2560.
Pe acestea vor rula mai multe aplicatii, una care monitorizeaza ip-ul in caz ca se va schimba (nu am ip fix), una care monitorizeaza temperatura si face logging in baza de date si trimite email cand ceva nu e bine, si partea de web, care afiseaza anumite informatii realtime.

Lampa veche nu cred ca o voi mai folosi, pentru ca nu-mi mai incap alte leduri pe radiatoare. Momentan am 12 leduri de 3w, 20-25.000k, 15.000k, royal blue, uv.

Noua lampa cred ca va avea:
- 10 leduri blue
- 10 royal blue
- 15-20 white
- 5 uv
- 5-6 red, green, pink
Sper sa nu fie prea putin, iar daca e prea mult, voi regla intensitatea pe fiecare canal.

Sumpul, 40x40x40, inca nu l-am compartimentat, doar l-am impartit in doua.

image

M-am chinuit si o zi intreaga pentru un overflow, i-am facut proba in cada, si pare ok. Nu stiu daca o sa faca galagie prea mare, voi vedea cand il pun.
image

[Email] [Yahoo!]
timrelu
Junior member

Joined: 22/02/2015 08:41:01
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce nu gauresti sticla pentru overflow e mult mai sigur si silentios?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Partea aia de metal ar trebui scoasa de acolo.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Acum cu apa in acvariu, e cam greu sa dau gaura in sticla, plus ca nu gaseam cu ce sau unde sa dau gaura mai mare de 30 mm.

Am pus silicon pe partea de metal, incat sa nu intre in contact cu apa.
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am dat vreo 15 gauri in acvarii cu apa in ele si la nici unul nu s-a intamplat nimic... Iti trebuie o carota diamantata (se gasesc prin lanturile de magazine de bricolaj) si o masina de gaurit. Scazi nivelul de apa din bazin, prinzi pe exterior cu doua menghine de tamplarie o bucata de sticla de 5-6mm mai mare decat gaura si bacurile menghinelor (pentru a iesi cu carora in aceasta bucata de sticla => nu sar bucati din marginile gaurii si nu cad bucati de sticla in bazin). Rogi pe cineva sa-ti picure dintr-un pet cu dopul gaurit peste zona de contact carota/sticla si bineinteles pui o tava sub acea zona... Cand dai gaura sa nu faci miscari laterale cu masina si ai rabdare - nu apasa foarte tare - vei simti cand carota "musca" din sticla si cand nu... Dureaza 15 minute - cred ca mi-a luat mai mult sa-ti descriu operatia


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

https://www.ceramicexpert.ro/carota-diamantata-freza-diamant-gresie-portelan-umed-easy-gres-rubi-profesional-marmura-granit-sticla-gaurire-perforare-20-28-35-40-43-50-55-65-68-75-100-120-mm-milimetri
Asa ceva, nu?

Acum las asa, ca e deja montat overflow-ul, numai ca inca nu curge apa prin el, pentru ca nu am sumpul.
Daca face probleme sau galagie prea mare, o sa-mi iau si o chestie din asta, si o sa-mi inving teama
Am ramas cu sechele de la bazinul cel mare, cand stateam cu stres sa nu crape, sau sa pice cu totul la vecinul de sub mine, sau cand am lovit sumpul si nu mi-am dat seama ca s-a spart si au curs in casa cam 150 litri de apa, etc

Ma mai gandesc la ceva. Daca folosesc radiatorul de la bazinul vechi, sa fie vreo problema? Are doar 70-80 cm lungime (si vreo 20 latime), dar daca ledurile au 120-140 grade, oare s-ar vedea bine pe capetele acvariului?
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alea sunt unele care merg si la sticla. Am vazut si mai ieftine...
La 120cm bazinul si radiatorul 70-80 esti aproape bine doar daca pui lampa mai sus. Problema lasarii led-urilor asa cum sunt ele, la 120 grade, face sa scada intensitatea luminoasa care cade in acvariu si un alt minus este ca lumineaza destul de suparator in jurul acvariului, dar asta depinde de constructia lampii (daca ii faci niste laterale care sa coboare cu 19cm sub nivelul radiatorului poate sa opreasca aceasta lumina reziduala).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

... si sa nu fie masina de gaurit pe percutor

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Atentie la partea metalica ,eu am patit-o cu ele . Contine Cupru, deci acvariu mort in contact cu apa cu sare. Eu stiu foarte bine ce insemna asta ,si am avut doar un robinet cu plastic deasupra si alama in interior ce contine Cu!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2016 18:06:26

[Email] [Yahoo!]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu am dat gaura in bazin cu apa in el si pesti. Am chiar si un filmulet postat.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny wrote:Si eu am dat gaura in bazin cu apa in el si pesti. Am chiar si un filmulet postat.

Tu ai dat gaura din interior, care este chiar mai greu... Daca are loc si poate da gaura din afara este super pentru ca nu cade nimic in bazin, ai pozitie buna...
Masina de gaurit = cerinta este sa nu ii joace mandrina (la masinile cu percutie chiar daca le pui pe gaurit joaca mandrina).
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Ar fi mai bine sa folosesc lupe de 60 grade?
Trebuie sa imi ajunga in curand 20 de bucati, si as putea sa le folosesc pentru lampa mea.

O sa fiu atent si la partea metalica.
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pyu wrote:Ar fi mai bine sa folosesc lupe de 60 grade?
Trebuie sa imi ajunga in curand 20 de bucati, si as putea sa le folosesc pentru lampa mea.

O sa fiu atent si la partea metalica.


60 grade este un unghi acoperitor pentru toate cazurile (cam atat au si reflectoarele tuburilor de neon ). Fi foarte atent la ce fel de lupe sau reflectoare utilizezi. Am luat teapa de multe ori pentru ca nu le puteam monta pe placuta cu suruburile puse si firele lipite. Pentru cele mai multe lupe trebuie luat si un suport (lucru pe care multi nu il spun). Eu in general am preferat reflectoarele deoarece lasa sa treaca caldura. Din ce am citit lupele pot micsora durata de viata a LED-urilor prin incalzirea acestora, micsoreaza fluxul luminos, in timp se degradeaza. Am vazut si suporturi de lupe/reflectoare care se puneau desupra placutei led-ului si montai led-ul in suruburi odata cu suportul iar altele aveau chiar si contacte pentru alimentare si avea dispozitive de legat firele fara lipitura - introduceai capatul firului si gata - cum sunt la multe prize, drosele electronice, etc.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Stiu sigur ca lupele pe care trebuie sa le primesc nu se pot monta cu suruburile puse. Am patit-o si eu. Dar nici nu intentionez sa le prind cu suruburi, le voi lipi de radiator.
Exista si reflectoare care se pot pune la leduri?
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am cumoarat si eu niste lupe pentru leduri si am aceiasi probkema, nu le poti pune din cauza firelor si a surubului de prindere. Din cate am vazut cei de la rapid led au ceva lupe conice care ah dimensiunea cat ledul, ai putea sa le incerci
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Lupele s-au potrivit pana la urma, am folosit fir subtire, si stau ele cumva acolo, pana acum nu a cazut nici una in bazin
Am dat drumul si la sump intre timp. Un coleg mi-a imprumutat vechiul lui skimmer pe care nu-l mai folosea de ceva vreme, pana imi iau eu unul.
Cred ca e un bubble magus a5 sau c5, il folosea la bazinul lui de 350 litri.
Lampa are acum 8 leduri 10-15.000k, 8 leduri de 20-25.000k, 8 blue si 8 royal blue, toate de 3w.
Valoarea nitratilor e undeva la 50, sunt curios dupa ce am adaugat skimmerul si dupa schimburi de apa ce se intampla.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pyu wrote:Valoarea nitratilor e undeva la 50, sunt curios dupa ce am adaugat skimmerul si dupa schimburi de apa ce se intampla.

Nitratii scad cu schimbul de apa, proportia fiind medie aritmetica.
Daca faci schimb de apa de 50%, atunci si nitratii scad tot cu 50%.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Da, dar fara skimmer, dupa cateva zile cresteau si nitratii
Vreau sa vad acum, dupa ce am pus skimmerul.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2016 12:00:27

[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Nitratii au scazut, un pic sub 25.
Skimmerul nu cred ca are ce scoate, mi-a scos cam jumatate de cupa in prima saptamana, apoi pauza.
Acu 2 zile am bagat mana prin acvariu, si am starnit putin nisipul, si mi-a mai scos de un deget in cupa.

image

Pestisorii sunt in continuare fericiti.
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Update: nitratii sunt undeva intre 2.5 si 5. Cred ca merge spre bine
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com