[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
va rog un sfat cu privire la discus si co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cgaby68
Junior member

Joined: 06/04/2006 20:49:55
Messages: 6
IP:
Offline

Am un acvariu de 240 l , un anubias gigant, un nufar rosu, si citeva criptocorine, am achizitionat de curind o instalatie de co2 jbl si in bazin am 8 discusi , 2 ancistrusi si 2 sanitari , am o intrebare ?
daca functioneaza pe timpul zilei co2 mai dau drumul si la aerare ?
nu se pierde in acest mod co2 ?
Am inteles ca discusul consuma mult oxigen si pina acum am tinut si aerul si co2 deschis pe timpul zilei si noaptea doar aerul.
Cum sa procedez?
PH este constant la 6.5. iar cu discusi nu am probleme.
Am citeva alge dar cred ca asta o rezolv cu ce am citit pe forum.
CU MULTUMIRI ASTEPT UN SFAT CIT MAI MULTE DETALI.
[Email]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

cgaby68 wrote:Am un acvariu de 240 l , un anubias gigant, un nufar rosu, si citeva criptocorine, am achizitionat de curind o instalatie de co2 jbl si in bazin am 8 discusi , 2 ancistrusi si 2 sanitari , am o intrebare ?
daca functioneaza pe timpul zilei co2 mai dau drumul si la aerare ?
nu se pierde in acest mod co2 ?

Ba se pierde. In mod normal ar trebui sa mergi cu aerarea oprita in timpul zilei si sa te bazezi pe oxigenul produs de plante prin fotosinteza, dar vad ca ai plante cu crestere de la foarte lenta (Anubias barteri) pana la cel mult medie (Cryptocorine) si s-ar putea sa nu fie suficient oxigenul produs de ele. Incearca sa pui si ceva plante cu crestere mai rapida sa fii sigur ca produc suficient oxigen si/sau sa indrepti jetul de la filtru inspre suprafata apei ca prin marirea turbulentei superficiale sa incurajezi dizolvarea de oxigen atmosferic in apa.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
cgaby68
Junior member

Joined: 06/04/2006 20:49:55
Messages: 6
IP:
Offline

multumesc pt. sfat, am uitat sa mentionez ca anubiasul are 50 cm inaltime si ocupa aproape trei sferturi din acvariu,mai am un echinodorus foarte mare care a si inflorit cred ca ar face destul oxigen dar mi-a fost frica sa nu moara pesti sa incerc. filtrul este in interior si a fost al acvariului si cred ca este bun am curent de aer in bazin.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com