[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema !!! caras umflat rau.  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Am un caras auriu care acum o jumate de ora am vazut ca este foarte foarte umflat. Abdomenul umflat rau, fata umflata, ochii cam iesiti din orbite, solzii zburliti. Se misca bine si nu e apatic, dar e foarte umflat. Mai am 2 dar ei nu au nimic. Nu sunt suprahraniti. Le dau granule care se scufunda doar odata pe zi. In principiu le dau cam 7-8 bobite de fiecare. Ii am de aproape 2 ani si nu am avut niciodata probleme cu ei. Cam am venit pe la 6 de serviciu era ok, iar pe la 23 cand m-am uitat la acvariu am vazut ca era umflat rau. Am masat usor abdomenul si este foarte tare.
Ce sa aiba? Cum o fac bine?

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

https://youtu.be/V1muxhJdwTE
se numeste dropsy
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nici nu e nevoie sa citesti tot, abdomen umflat, zolzi rasuciti, culoare apatica, pete de sange si apoi moarte, este vorba de dropsy, o boala incurabila, nu poate fi facut bine, dropsy se face din cauza apei prost calitative si a stresului, nu ai dat detalii despre volumul acvariului, cati pesti sunt acolo, ce fel de filtrare, ce fel de pesti, temperatura.
Carasii prefera o apa proaspata si racoroasa, si in acvariu sa nu aiba pietre taioase sau cioate de care sa se incurce.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Boala dropsy,am avut la o femela xipho ea a murit,dupaia la un sanitar botia maricel caruia i sa marit burta un pic si avea solzi cazuti,pe acesta l-am pus in carantina(el era la inceput).Nestiind cei trebuie ca sa-l vindec ,l-am pus in acvariu separat si am pus nitica sare,peste 3 zile putin albastru de metil sii s-a vindecat prin minune,il am si in prezent.

Dar repet era la inceput,si ca l-am scapat de boala prin minune.Cun a zis si colegul nostru mai sus e o boala incurabila.

This message was edited 3 times. Last update was at 11/02/2016 08:38:24


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Eu o sa incerc pt ca mi-e foarte draga caracsica. Azi am luat baktopur tablete si diseara cand ajung acasa de la serviciu incep tratamentul. Ce sa mai adaug pe langa acest antibiotic?
Am vazut de sarea asta de magneziu care ajuta la eliminarea lichidelor, dar nu stiu de unde sa iau.
Eu zic ca e la inceput ca ieri la 18 nu avea nimic si la 23 era balon. O sa vedem ce se intampla. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Incearca dar al meu era doar putin umflat nu balon.Acum depinde de soarta.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai nah... Eu am obligatia sa incerc sa il salvez...nu pot sa o las sa moara dupa ce am avut grija de ea 2 ani. Sa speram ca o sa fie bine

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Cum s-o salvezi daca boala e incurabila? Daca vrei sa-i faci un bine, baga pestele in congelator, pana moare si asa nu se mai chinuie.
Sau ii tragi un glont in cap
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Eu i-am zis ca l-am salvat pe al meu prin minune dar dea bea era un pic umflat,al lui e balon ,mai are un pic si zboara.La el este foarte grava situatia pestului,e cam in faza terminala,asa am patit la femela xipho

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

severum777 wrote:Cum s-o salvezi daca boala e incurabila? Daca vrei sa-i faci un bine, baga pestele in congelator, pana moare si asa nu se mai chinuie.
Sau ii tragi un glont in cap


Eu nu vreau sa fiu taran sau sa creez discutii, dar cum poti spune ca daca ai un peste bolnav sa il bag in congelator? Pe bune acum, pe tine daca te doare maseaua te impusca cei din familie ca sa nu te mai chinui?. Nu o lua in nume de rau, dar e cam deplasat raspunsul tau. Am inteles este incurabil, dar sunt n cazuri care s-au vindecat, iar datoria mea este sa incerc. Sau daca sunt eu nebun inseamna ca am inteles gresit ideea de acvaristica si de a avea in grija unu sau mai multi pesti.

O zi buna iti doresc tie si celorlalti. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Daca as avea o boala incurabila care sa ma chinuie 2 saptamani si dupa sa mor in chinuri ma-s omara singur+ ca nu din vina mea s-a îmbolnavit pestele.
Nu vreau sa par agresiv, dar asa vorbesc eu in general, sa nu ma creada nimeni un carcotas, imi cer scuze daca deranjez, am vazut si eu cum arata pestii cu dropsy, am avut si eu o zebra, mi se parea mie ca are solzii putin zburliti cand am luat-o, dar nu am dat importanta si dupa 5 zile arata ca un monstru, eu am separat-o de restul pestilor si am lasat-o afara, iar apoi a murit

Înca o data, imi cer scuze pentru deranj
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

severum777 wrote:Daca as avea o boala incurabila care sa ma chinuie 2 saptamani si dupa sa mor in chinuri ma-s omara singur+ ca nu din vina mea s-a îmbolnavit pestele.


Stiu ca esti destul de tanar si gandesti conform varstei, dar incearca sa pui altfel problema. De ex: "Dropsy este o boala care se trateaza foarte greu si nu intotdeauna obtii rezultate pozitive. Parerea mea este sa izolezi pestele respectiv pana moare!"
In felul asta esti mai diplomat

Daca o ruda apropiata sufera de o boala incurabila faci tot posibilul sa-i alini suferinta. Nu il omori cu lopata pe motiv ca nu e vina ta ca-i bolnava persoana respectiva.
Ideea e ca omul tine la pestele respectiv, altfel nu ne intreba ce are in speranta ca il va salva.
Daca mi-ar scrie cineva sa-mi impusc scroafa (cainele familiei) l-ar bate la el in casa!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2016 18:57:01


Mama prostilor e mereu gravida!
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Nu trebuie sa iti ceri scuze ca nu sunt eu suparacios, dar este aiurea sa intri pe un forum acvaristic ai pt problema ta sa primesti un raspuns ca cel dat de tine. Si da, tocami ca din vina mea s-a imbolnavit ma simt si mai obligat sa incerc sa o vindec. Atata tot. In fine nu mai conteaza.
Ideea este ca acum am ajuns acasa. Este tot umflata, dar parca sunt solzii mai asezati decat azidimineata. Nu are pete de sange sau alte alea, sincer e chiar simpatica infoiata asa(in spirit de gluma spun asta). Am pus in acvariu o tableta de sera baktopur tablete. Astept cateva ore si o sa ii fac si un tratament intr-un acvariu mic doar ei. Scrie pe prospect ca se poate pune pestele singur in 2l de apa si se lasa 30min. O sa o pun intr-n acvariu de 10l si cu o pompa de aer o ora. Sa vedem. Eu o sa va tin la curent cu totul, poate intereseaza pe cineva. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Inca o intrebare: baktopur-ul acesta o sa imi decicleze acvariul?

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru neintelegeri, probabil eu vad si carasii diferit, adica imi plac enorm ca pesti, dar puii se duc, vin altii si tot asa ... si am facut destule "experimente " cu carasi si probabil ii vad diferit.
Primavara si vara puii vin neasteptati, si vara am prin gradina, te miri ce iazuri cu pui de carasi si guppy

O intrebare pe langa subiect ( cat costa in medie un pui de caras? )
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Eu am luat vreo 2 carasi la 4 ron bucata din hornbach

This message was edited 2 times. Last update was at 11/02/2016 20:40:06


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

A, ma gandeam eu, mai bine tin 100 decat sa se duca prin cine stie ce acvarii, in Valcea am auzit de prea putini acvaristi seriosi.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

La petshop sunt 12-16-18-20-24-36 ron un caras de 7-8 cm.Si ce vrei sa zici ca ajung in acvarii proaste sau ce ?
Eu ii vand pe ai mei cu 12 ron sau ii schimb cu orice rasa de pestii mai mici,pot ajunge la oricine dar nu am zis ca or ajunge prin cine stie ce acvarii .
Inteleg ce ai vrut tu sa zici,ca uni ii tin in boluri sau acvarii de 20-50 litri.

This message was edited 3 times. Last update was at 11/02/2016 20:49:51


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu imi place sa vad carasi chinuiti, mai bine sa moara din prima zi.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Nici mie nu imi plac pesti chinuiti ,Nu fac referire la R4du.
Daca nu ne oprim din aceasta comunicare despre carasi chinuiti de uni mie sa nu primim atentionare sau sa-i inchida lui topicul din cauza noastra.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2016 21:05:07


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com