[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The ,,shock-flow’’ pico  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Salutari,
S-a tot vorbit despre efectele negative ale flow-ului continuu si constant in acvariile marine. Mediul marin nu este unul al curgerii egale, ci al miscarilor asimetrice. Sigur ca exista pompe de valuri care reproduc fidel aceasta fluctuatie, dar acum va prezint mecanismul care se ocupa cu miscarea apei in acvariul meu. El costa 0 (zero) lei si contribuie si la filtrarea biologica, prin spartura de piatra de recif pe care o contine in partea de jos. E posibil ca subiectul sa fi fost abordat si alta data, sau sa fie prostesc, sau doar o variatiune pe o tema discutata deja in aceasta sectiune, nu stiu. Ideea a fost propusa de autorul unui blog, Alex Krob, dar acolo se foloseau niste galeti atarnate in afara acvariului, asa ca eu am extras numai principiul.
Mecanismul deserveste un acvariu mic (60 l. brut, 50 l. net), e plasat pe o laterala si are dimensiunea a doua pet-uri de 2 l. (de apa din comert) suprapuse. De altfel, carcasa utilajului se compune chiar din corpurile a trei pet-uri ordinare, decupate si infipte unul in altul.
Daca urmariti schita si acceptati faptul ca nu sunt un desenator celebru, alcatuirea si modul de functionare devin evidente. Va sa zica:
Faza 1 dureaza 20 de secunde, timp in care pompa aduce apa din ,,pet 1’’ in ,,pet 3’’. Umpland ,,pet 3’’, apa umple implicit si numitul ,,tub pvc’’. In momentul cand se atinge nivelul ,,apa faza 1’’, se produce fenomenul intitulat pe blog-ul lui Krob ,,sifon hidraulic’’. Adica apa amorseaza automat, relativ brusc si violent, pe mult stimatul ,,furtun diametru 10 mm’’.
Faza 2 dureaza, sa zicem, 5 secunde, timp in care apa curge buluc in acvariu, pana cand se goleste ,,pet 3’’. Odata atins nivelul sugestiv intitulat ,,apa faza 2’’, vrednicul ,,tub pvc’’ nu mai are ce absorbi, prinde aer si se dezamorseaza. Paranteza: aceasta dezamorsare este esentiala, in lipsa ei utilajul recirculand apa ca o simpla pompa. Inchidem paranteza.
Apoi se reia faza 1, urmata de faza 2, la infinit.
In acest fel, acvariul are parte de un jet agresiv de 5 secunde, urmat de 20 de secunde in care apa se linisteste, apoi alt soc si alta linistire etc. Comparativ cu pompa care il actioneaza, mecanismul ofera un debit superior si cantitativ, dar mai ales calitativ, alternand socurile de flow cu sincopele.
La inceput, polipii de zoanthus si xenia se strangeau cand venea debitul pe ei, dar in scurta vreme s-au obisnuit si nu l-au mai bagat in seama.

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Fara poze, viata e pustiu.
2. Toata manevra aia nu face zgomot?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Dar un filmulet face cat toate pozele la un loc.
[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

koala,
1. Pun o poza cu acvariul ce abia l-am pus la ciclat, caruia i-am infipt si o tulumba ca cea din prezentare.
1.a. Ce e in poza se intelege doar coroborat cu prezentarea si schita de dinainte, ca acvariul sta cu lumina stinsa.
1.b. Ca sa existe un jet potent, imi trebuie diferenta mare de nivel, asa ca:
- fie las acvariul mai gol, ca in poza,
- fie ridic utilajul pe un suport mai inalt, caz in care ar iesi cam mult din bazin. Mai vedem.
2. Fara zgomot, viata e pustiu. Nu, singura manifestare sonora apare la dezamorsarea mecanismului, cand se aude ca o mica ragaiala de om normal. Ce poate fi mai agreabil de atat : )

geani,
Iertare, dar mi-e lene de filmat si upload si youtube...

P.S: A se remarca si background-ul pietruit, la care am trudit ca un ocnas.

image
free jpeg images
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Oftopic / fapt divers
Grabesc ciclarea acestui bazin cu cativa guppy sau endleri juvenili. Nu stiu cati or fi, ca sunt identici si se misca infernal. Am citit ca tolereaza si salinitate dubla fata de cea oceanica. Ar inseamna 1,023 X 2 = 2, 046 !? Pai, unde se gaseste asa o salinitate? In Marea Moarta...

image
upload img

image
img host
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am vazut sistemul acesta intr-un film al lui Melev (vezi sectiunea despre flow):


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Legat de salinitatea dubla celei din ocean, cred ca se refera la dublul sarii din apa adica 1000 grame apa plus 26 grame sare plus 26 grame sare rezulta salinitate 1052 ;)

Oricum ar fi calculul, cred ca fara sa folosesti bacterii nitrificatoare, e cruzime sa folosesti pesti la ciclare indiferent de toleranta lor la salinitate. Pe langa faptul ca le futi rinichii cu apa sarata, le arzi si branhiile cu amoniac.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

um02122,
La ce volume sunt acolo, sigur ca lui monsieur Melev ii trebuie mai multe unitati de acest tip. De exemplu, pt. un acvariu mai lung de 1 metru, eu as folosi doua asemenea mecanisme, cate unul pe fiecare laterala. Daca lucreaza cu pompe si furtune identice, ele sunt foarte usor de sincronizat si re-sincronizat ca sa functioneze in tandem.
Legat de guppy-ii ,,de recif’’, la mine sunt deja la a treia generatie in apa sarata. Longevitatea le-o scurtez doar eu, in special cand femelele cresc prea mari : ) Cei din acvariul aflat in ciclare au vitalitate, tonus si aspect identice cu cei care locuiesc in acvariul vechi. Despre rezistenta acestor pestisori, o poveste scurta: Am fost la cineva care lucreaza la niste hoteluri din Alicante, Spania. Hotelurile au propria statie pt. epurarea apelor uzate, care trebuie sa ajunga in mare (legal, cu avize de mediu). In toate bazinele statiei traiesc guppy, de la cu primul, unde apa e cea mai toxica, pana la ultimul, unde apa epurata este amestecata cu apa marii. Ati ghicit, se hranesc doar cu ce gasesc si sunt super frumosi si sanatosi : )
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca ai timp si rabdare sa vezi filmul (are 60 de min) o sa vezi ca se bazeaza pe eductori pusi pe pompe in circuit inchis, dar foloseste si sistemul descris de tine, am impresia ca e in conjunctie cu skimmerul, in principal pentru aerare corespunzatoare.

Legat de ciclarea cu pesti vii, ti-am spus ce cred.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Dupa ce am batut la cap pe toata lumea cu GSP-ul meu, azi in sfarsit, la o saptamana de la sosire, a inceput sa se deschida. Nu cu extensie completa, dar f. simpatic.

image

Mai am unul, de vreo 2 ani, dar de culoare mai altfel, movulie. Eu zic ca e tot GSP, nu prea stiu.

image
images

In zilele lui cele mai bune, asa arata.

image
jpg images
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline



image
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

...si promit ca nu mai bag poze : )

image
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Una totusi mai pun, fiindca am descoperit blitz-ul !!

imagepost images
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

uite,,,i-ti arat cum trebuie sa ajunga,..
image
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

scuza-mi calitatea pozei, ca nu am decat telefonul din dotare,..
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Oameni rai anu' asta... Eu cand il vad deschis zilnic zic bodaproste Sfintei Paraschiva de la iasi. Al tau e prea gras, nu e la moda sa fii gras
Caulerpa si Discosoma de la tine iti transmit salutari, si-au facut un selfie (ciuperca e jos ca asa vrea ea, algele sunt deja la recolta a doua).

image
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Esti pe drumul cel bun.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2016 08:03:43

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com