[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hardscape - de unde cumpar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

Salut,

Vreau sa-mi amenajez un acvariu mai maricel (400+ litri) si am nevoie de pietre (multe!) pentru a crea un efect de relief si perspectiva. Ma gandesc fie la placi de ardezie in spatele carora sa amenajez un relief fals cu ceva plexiglas deasupra caruia pun substratul - fie cat mai multe roci vulcanice poroase pe care sa le lipesc intr-o configuratie cat mai placuta ochiului (si care sa nu incarce acvariul cu zeci de kg in plus).

As dori sa evit granitul (prea greu), variantele pretentioase si scumpe (seiryu, ryuoh, dragon stone) sau alternativele artificiale. Stiu ca bolovanii de rau sunt ieftini si ok din multe puncte de vedere, dar nu-mi place aspectul - asta e.

Am fost in weekend (5-6 feb 2016) in Hornbach Berceni si m-am intors cu mana goala si extrem de dezamagit. Ce alte surse recomandati? Am vazut ca au ceva roci vulcanice la kg la Nevertebrate, le-a folosit careva pentru un acvariu mai mare?

O alta intrebare, cu ce umpleti golurile de sub hardscape atunci cand il inaltati in plan indepartat?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2016 15:13:13

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Du-te pe la aia care vand piatra decorativa... sunt o gramada, mai ales pe drumurile din afara orasului.
Pe DN1, spre Ploiesti... exista un astfel de centru chiar la piciorul podului de la IKEA - Baneasa Mall... altul, in Otopeni... si tot asa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bolovanii de rau sunt mult mai grei decat granitul. Daca faci fund dublu nu vei avea nici o treaba indiferent ce bolovani alegi.
Eu as merge pe varianta naturala.
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

@koala: pe un grup de pe Facebook (nu mai gasesc linkul) zicea cineva ca la cei din Otopeni nu se gaseste mare lucru de pus in acvariu in afara de niste "bolovani" decorativi de gradina pe care doar spargandu-i se poate ajunge la un compromis. Uitandu-ma pe site la Star Stone (cu sediul de langa Ikea) nu prea gasesc decat dale, travertin si marmura chestie care nu e de natura sa ma inspire sa trec pe-acolo - sau e vorba de alta firma tot in aceeasi zona?

@lukitza: nu stiu daca e fund dublu sau nu, e un Juwel Rio 400 si-l las cu fundul "din dotare" de la mama lui

Poate sunt eu prea pretentios. De fapt nu poate, sigur...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acvariile de la Juwel stiu ca sunt cu fundul "in aer".
Am vazut pe youtube unele ticsite cu bolovani. Eu as avea emotii totusi.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

TrickyKid wrote:@koala: pe un grup de pe Facebook ...

Dragule, vorba este "vazand si facand"... ia-ti o juma' de zi libera si colinda pe la toate centrele alea.
E mai sigur asa, vezi cu ochii tai si alegi in cunostinta de cauza.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

Salut, un mic update. Sper ca informatia sa fie utila si altor cautatori de roci pentru acvariu.

Am ajuns weekendul asta la Bricostone langa IKEA (ii gasiti rapid pe Google Maps sau Waze) unde situatia arata cam asa:

image


Tot ceea ce e compatibil cu acvariul e intreg sirul din stanga (pietrele din dreapta, multe frumoase, erau calcaroase). De la cele mai apropiate spre cele indepartate: bolovani foarte grei si aproximativ paralelipipedici (granit cred, nu i-am testat de calcar), bolovani "de rau", ardezie neagra si ardezie roscata. Vanzatorul foarte amabil m-a lasat sa picur otet dupa pofta inimii ca sa testez pietrele. Am luat cam 20kg de ardezie cu 15 lei. Partea complicata deabia urmeaza

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2016 22:31:47

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca te luai dupa Facebook, ramaneai fara pietre.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

TrickyKid wrote:e un Juwel Rio 400 si-l las cu fundul "din dotare" de la mama lui

Da, fundu' e in aer, pune ceva moale intre fund si pietre .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com