[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare acvaristi  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

Salut,

Sunt Adrian din Bucuresti si primul meu acvariu a fost un borcan de sticla de 5 litri in frumosul an 1983 (frumos pentru ca eram copil si totul era nou si interesant). Am omorat ceva guppy si platy cu ignoranta mea, apoi am trecut prin etapa rama de cornier cu sticla lipita cu chit de geamuri (!) si o tabla pentru masinute pe post de capac de acvariu (daca-si mai aminteste vreun veteran jocul comunist de "raliu" cu masinute pe care le "intorceai cu cheia"). Cateva termostate de locomotiva arse mai tarziu a "venit Revolutia" si-am upgradat la un acvariu home-made undeva la un mos prin Brezoianu (cei vechi poate cunosc locatia). Mi-am petrecut apoi o parte din anii '90 in strainatate fentand saracia din tara ba cu stagii, ba facand pe asistentul universitar dupa care in apropierea sfarsitului de secol am revenit la dulcele salam cu soia mioritic achizitionand cu aceasta ocazie un Aquael de 180 l de pe Selari (o alta locatie disparuta dar populara in acea vreme). Pe scurt, un comunitar plantat cu plante easy si bomba CO2 dupa indicatii citite pe Internet; prost executata bomba pentru ca la prima refulare mi-a omorat 80% din stoc (eu fiind plecat de acasa un intreg weekend atunci cand a lovit ghinionul). Cele mai mari succese de care-mi amintesc au fost reproducerea de scalari si ancistrus, sigur actiunea petrecandu-se intr-un comunitar n-au supravietuit decat 2-3 pui si aia cu mare dificultate si probabil foarte mult noroc.

Cam prin 2004 m-am mutat intr-un frumos apartament situat la etajul 8 al unui bloc comunist ca sa aiba si copilul camera lui, ocazie cu care vazand cum se balangane apa la un cutremur de mica intensitate am luat decizia dureroasa dar inteleapta de a desfiinta total acvariul...

Si iata-ne in anul de gratie 2016, cand "aterizand" la parterul unei casute imi pun la loc basca de incepator si dau drumul la un nou plantat: standul e aproape gata si vineri astept sa-mi vina Juwel Rio 400. Pe post de al doilea filtru am un JBL 1501 dotat cu Cermec si Micromec in 2 dintre compartimente.

Restul povestii il vom afla impreuna, pe parcurs sper sa ma puteti ajuta cu un sfat, doua ...
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Bun venit!
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bine ai venit! Pentruca acvaristica s-a schimbat mult in acesti ani sfatul meu pentru tine e mai intai sa citesti tot ce mai poti de acvaristica, sa intrebi si apoi sa cumperi. In felul asta vei evita cheltuielile inutile si esecurile. Ape limpezi!

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

Deocamdata am citit tot forumul asta aproape din scoarta-n scoarta si vreo doi ani de Practical Fishkeeping in format PDF (de la ... un ... prieten). Plus tona de linkuri prinse de pe forum. Ar trebui sa fiu ok cu teoria, iar practica imi lipseste al naibii de mult...
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bun venit pe forum!

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com