[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
velifera  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Buna ziua. Am un acvariu de 112L facut de vreo cateva zile...pe langa neoni guppy si doi sanitari am si 3 velifera...cred ca un mascul care este galben cu multe puncte negre si doua femele negre. Una din femele are burtica mare, masculul sta numai langa ea iar astazi i-a aparut un punct negru pe coada. Imi poate spune si mie cineva cum imi pot da seama daca are puiuti sau nu? Si daca are cum o ajut sa depuna icrele si in ce conditii?.
Va multumesc
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Cred ca face pui vii,fiind din familia vivipari,face pui vii.Trebuie sa vezi cand are burta mare ,o pui intr-o maternitate si ea va naste acolo cand ii va veni timpul,trebuie sa aiba si un punct negru inspre coada.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Punctul negru sa fie la fel ca la guppy banuiesc nu? Ei i-a aparut exact la finalul cozii unde incepe inotatoarea. Are si burtica mare...nu stiu ce sa fac...sa o mai las libera sa o pun in maternitate.... inainte de nasterea puilor are aceleasi simptome ca la guppy(adica ori sa linistita ori alearga de sus in jos)? Sau au alte apucaturi?
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Si as mai avea avea o intrebare te rog...in acvariu am pus un coral mare decorativ...ma uit acum la el si pe marginea lui s-a depus un fel de puf asa...ca niste muschi...dar este foarte transparent...pe toata suprafata lui...este normal?
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Are aceleasi apucaturi ca la guppy,de coral nu stiu ce sa zic,si eu am avut unul care a inceput sa se inverzeasca(probabil alge,pe atunci aveam melci invazivi).

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Specific ca acest coral este artificial
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Mi-am dat seama,ca nici eu nu puneam coral adevarat in acvariu cu apa dulce.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Coral artificial... nu -mi suna prea bine. Daca prin velifera te referi la molinesia , nu -l baga in maternitate, e ditamai pestele, masculul are înot?toarea dorsala foarte mare si o ritica atunci cand curteaza, iar femelele arata ca niste molly obijnuiti, doar ca-s mai mari si au înot?toarea mai maricica.

Niste poze clarifica tot.
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Asa sunt....dar au icre amandoua. Ideea este ca nu stiu cum se manifesta inainte de a nasteq
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Femelele stau retrase, speriate, dar intr-un acvariu cu corali nu o sa stea incordate si speriate doar la nastere, iar femelele pot sa aiba burta mare si sa nu maca nimic sau burta mica si sa faca ceva.
Nu baga femela in maternitate, daca vrei pui ii faci un acvariu de 70 de litri plantat si ai pui garantat
Daschide un topic in care sa te prezinti ( locatia, varsa, experienta in acvaristica, numele,... )

Bafta multa cu acvariul.
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ms frumos...acum o sa fac si prezentarea!
dgl
Junior member

Joined: 07/01/2016 19:22:47
Messages: 6
IP:
Offline

Stoicovici wrote:Buna ziua. Am un acvariu de 112L facut de vreo cateva zile...pe langa neoni guppy si doi sanitari am si 3 velifera...cred ca un mascul care este galben cu multe puncte negre si doua femele negre. Una din femele are burtica mare, masculul sta numai langa ea iar astazi i-a aparut un punct negru pe coada. Imi poate spune si mie cineva cum imi pot da seama daca are puiuti sau nu? Si daca are cum o ajut sa depuna icrele si in ce conditii?.
Va multumesc

Aceasta specie maste pui vii ,nu depune icre.
La maturitate, un exemplar mascul, atinge o lungime maxima de aproximativ 15 cm, in cazul masculului, si de 17 cm, in cazul femelei. Acvariul trebuie sa fie bine si intens iluminat, lucru care ajuta la productia de alge. O densa vegetatie plutitoare, ofera protectie si refugiu pentru puiet. Este un peste pasnic potrivit pentru o comunitate linistita de pesti, care suporta o apa dura, neutra si alcalina.
Reproducerea, in captivitate, a acestei specii de pesti este moderata, in privinta dificultatii, comparativ cu celelalte specii de pesti din familia Poecilia. Perioada de gestatie a femelei este de 8 saptamani, la finele careia, produce intre 25 si 60 de puieti, desi exista documentari, care arata ca, o femela matura, poate produce chiar si 200 de puieti. Dupa aparitia puietului trebuie neaparat sa indepartati parintii din acvariu, deoarece acestia din urma ii vor manca.
Despre puful care ziceai intr`un alt post ,eu am patit asa in momentul in care am pus apa de la robinet in acvariul de reproducere iar in apa am adaugat aqua safe.
La mine sa depus pe o planta artificiala si pe pietrele care le`am adaugat in acvariu pt a oferi puietului o sansa de supravietuire .
Eu folosesc ca maternitate o cutie construita de mine din patcablu (canal de cablu din pvc) si plasa de tantari folosita la geamurile de termopan . Am facut 3 rame de 15*25 cm si 2 laterale de 15*15 cm pe care le`am lipit cu silicon iar plasa am prinso intre suportul de patcablu si capac ,unul sin acele modele de pat cablu are gauri pe care le`am largit putin si in care am introdus 4 ventuze de dimensiuni mai mici luate de la o pompa de acvariu interna pt a putea prinde acea cutie de geamul acvariului. Cutia am bagat`o in acvariul comunitar si in ea tin puietul ,asa evit punerea in functiune a 2 acvarii care necesita 2 pompe 2 incalzitoare 2 acvarii de intretinut )

Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Foarte tare treaba asta cu maternitatea...te rog imi poti face niste poze la ea... sotia mea se ocupa cu termopane...deci cred ca pot sa imi fac si eu...dar te rog pune-mi niste poze
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com