[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari instalatie co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

buna seara... vreau sa imi fac o instalatie co2 pt acvariu.
am gasit pe olx acest regulator. este bun? http://olx.ro/oferta/reductor-co2-ptr-acvariu-ID5rK1Y.html
merita banii?(pretul lui este 100lei).
intreb pt ca nu am mai avut niciodata treaba cu aceste instalatii si nu stiu cum trebuie sa fie.
acesta are relgaj fin pt a scoate 1-2-3 bule pe secunda??
astept raspuns de la cei in tema...ca sa stiu daca il cumpar sau nu.
multumsc anticipat. o seara buna

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

pe langa întrebarea de mai sus(care ramane valabila) mai am una...
am gasit sa cumpar si o butelie de 5l de co2, dar are revizia expirata. daca ii fac revizia(inspectie interior exterior + schimbare robinet daca este cazul) o pot folosi linistit sau exista pericole? însemnând sa sara dracia in aer??

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salut...nu folosesc -inca- butelie cu CO2 dar din ce am mai citit prin jurnalele colegilor, daca faci revizia+schimbare robinet acolo unde iti incarci butelia, o sa stai fara stres

De sarit nu cred ca sare in aer...e construita sa reziste la presiuni mari, in plus robinetul are si o supapa de siguranta...grija ta ar trebui sa fie la montarea regulatorului si sa nu ai scapari de CO2...sper sa nu gresesc...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2016 23:22:47


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu pare sa aiba reglaj fin. Iesirea e impartita in doua, dar robinetii aia numai pentru reglaj fin nu par. Si nu-mi dau seama cum conectezi un furtun de CO2 (4/6mm) la el.

Eu am asa ceva: http://www.nevertebrate.ro/images/co2/accesorii/Reductor-CO2-cu-reglaj-fin.jpg

In stanga e robinetul de reglaj fin. Si in stanga jos e iesirea pentru furtun.

Daca cumperi unul second hand e bine sa-l poti testa. Primul pe care l-am cumparat era defect: nu pastra presiunea de lucru (setata pe la 1-2 bari) constanta daca electrovalva era inchisa. Incepea incet sa creasca si daca nu observam probabil ar fi cedat furtunul pe undeva...
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai am gasit cateva care au iesirea la fel si ma gandesc ca poate o fi un adaptor ceva pt furtun?
De probat nu prea am cum ca in oras la mine nu prea am gasit niciunul de vanzare. Si unul nou special de acvarii nu am bani sa iau, din ce am vazut, este cam 400lei unul.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unul noname mai bunicel costa cam 250-300 de ron. Exista si variante mai ieftine, chiar sub 150 de ron, dar au doar un manometru si nu poti regla presiunea de lucru. La 400+ ron gasesti reductoare de firma (Sera, JBL etc..).

Vezi ca la un reductor conteaza si calitatea reglajului fin. Daca e de slaba calitate atunci exista riscul ca astazi sa setezi 3 bule pe secunda si maine sa observi ca numarul lor s-a dublat.
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Este adevarat ce spui tu dar deaia caut scond pt ca nu prea am buget. Si am tot cautat pe olx, iar acesta mi s-a parut ok ca stare. Acum nah....nu stiu cum se poate folosi la acvarii.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

am gasit intr-un alt anunt un reductor aproape identic cu cel mentionat in primul post. acesta are conectori care pleaca din iesirile pt co2. deci asa se prinde si furtunul co2. dar porbabil o sa am nevoie de in robinet pt reglaj fin.
http://www.kraftmarket.net/pivnoe-oborudovanie/rozliv-piva/reduktory/reduktor-mm-tovar

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2016 23:29:14


Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-ti mai pierde vremea - astea sunt pentru dozatoare de bere/sucuri unde nu trebuie reglaj fin, scadere de presiune, etc. Furtunele lor au alte dimensiuni si nu stiu cu ce vei putea face racordurile...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Am inteles. Deci inseamna ca trebuie sa caut speciale de acvarii. Multumesc.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Azi am cumparat butelia co2, este de 5l, revizie ok, am incarcat-o tot. Dar acum mai trebuie reductorul, furtunul si difuzorul. Furtun am gasit jbl co2 proflora 3m, difuzor as lua tropic 3in1.
Dar acum intrebare. Am gasit acest reductor. Ar fi ok? http://www.acvamax.ro/product_info.php?products_id=4534

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

S-ar putea sa mai ai nevoie sa pui pe furtun un robinet de reglaj fin al debitului care mai consta vreo 80 ron, acest reductor are reglaj pentru presiunea de lucru in mod normal . Iti recomand unul cu reglaj fin incorporat plus indicator de presiune in butelie.
[Email]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai in descriere scrie ca are reglaj fin pt cantitatea de co2 administrata in acvariu si ceas pt indicarea presiunii gazului din butelie. Deci in principiu are cele 2 lucruri mentionate de tine.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Tu sti, ia-l daca crezic a e ok
[Email]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai nu stiu. Eu spun ce scrie in descriere. Daca stiam il luam fara sa intreb, dar cum ma pricep intreb aici in speranta ca poate este cineva care stie despre el. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu ama asa ceva, insa mi se pare ok. Din descriere, are reglaj fin si indica presiunea din butelie. Eu de exemplu nu ma uit la al doilea manometru, nu mai intereseaza. Important este sa indice corect presiunea din butelie si sa aiba reglaj fin. Ar mai fi buna si o electrovalva, dar asta decizi tu. Cantitatea de co2 introdusa in bazin o urmaresti cu ajutorul numaratorului de bule si un tester permanent de co2. Electovalva te va ajuta sa nu umblii mereu la robinet sa inchizi butelia, in cazul in care vrei sa opresti aditia de co2 pe o perioada a zilei.
[ICQ]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai momentan sunt stramtorat, dar si eu ma gandeam la o electrovalva, dar o sa vin si ea pe viitor. Tot la asta ma gandeam si eu ca nu prea imi foloseste mare lucru al doilea ceas. O sa il cumpar pe asta sa vad cum se comporta. Multumesc. O zi buna

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

reductorul ala de la acvamax este ok in sensul ca este pentru acvaristica si ca are reglaj fin.
problema care se pune este cat de precis este acel reglaj fin.
eu nu am avut acel reductor, dar am avut o chinezarie similara, desi de la alta firma (dar e posibil sa fie exact acelasi reductor branduit diferit), si pot sa spun ca reglajul fin era o pacoste, in sensul ca nu tinea constant nr de bule mai mult de 2 zile (il pui la 3 bule si dupa 2 zile e la 1 bula).

daca ai un acvariu de peste 200 de litri, hai sa zicem ca o sa fie cat de cat ok, il reglezi saptamanal, dar tot o sa te enervezi cu el.
daca insa ai acvariu mai mic, mai bine nu mai bagi co2 ca o sa faci numai variatii foarte mari de ph si o sa te umpli de alge.

mai bine mai astepti 6 luni si mai strangi inca 130 de lei si il iei pe asta de mai jos, care are si solenoid si pe care il am eu acasa de 3 ani, deci iti pot garanta ca e brici.
de altfel are si pe site 160 de review-uri cu nota maxima.

http://www.co2art.co.uk/collections/regulators-solenoids/products/aquarium-co2-regulator-dual-gauged-solenoid-magnetic-valve

43 de lire * 5.8 lei/lira = 250 de lei la care se mai adauga ceva transport, nu mai stiu cat.

sau fara solenoid, la 200 de lei dar nu merita sa nu iei si solenoid
http://www.co2art.co.uk/collections/regulators-solenoids/products/dual-gauge-co2-regulator-aquarium

apropo, vezi ca reductoare de alea cu un singur ceas gasesti pe ebay.com ceva mai ieftine - cauta "co2 regulator single gauge"
uite pe asta il aveam eu
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Co2-Regulator-Single-Gauge-Pressure-Manometer-for-Moss-Plant-Tank-/321764208272?hash=item4aeaa42e90:g:bW0AAOSwNSxVXuSc

This message was edited 2 times. Last update was at 12/02/2016 16:20:43




R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

humbert am sa urmez sfatul tau cu reductorul acela de pe co2art, dar am o problema...nu am mai facut niciodata comenzi pe site-uri din afara. cum procedez cu plata?? adica din ce vad la ei o sa ma coste 43gbp reductorul si 20gbp transportul(din cate vad scrie ca vine cu dpd courier in 6 zile). dar plata??? cum fac plata???? am card de salariu la reifeisen.
daca ma puteti ajta cu ceva sfaturi, ca sa nu ma trezesc ca dau cu banii aiurea. stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu plati direct cu cardul. Fa-ti un cont de Paypal, inregistrezi cardul in sistemul lor si platesti cu el 9o sa-ti verifice contul retragand un dolar si punandu-l la lor). O sa mai pierzi un comision (nu stiu cat este) dar la Paypal daca reclami ca vanzatorul nu ti-a trimis marfa ai banii in cont in max 3 zile si cu scrisoare de la vanzator. Eu am avut vreo 3 astfel de experiente si am primit banii fara nicio discutie => merita comisionul. La banca dupa ce iti cer 113 hartii si dovezi o sa vezi banii dupa cel putin 30 de zile si asta daca sunt ei in toane bune
Asta este parerea mea...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com