[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pompe de dozare Jebao  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salutare
voiam sa intreb daca foloseste cineva pompe de dozare de la Jebao
am vazut ca exista 2 modele, cu 2 capete sau cu 4 capete, iar pretul este foarte atractiv: 65 usd pt 2 capete si 100 usd pt 4 capete

daca are cineva si zice ca-s bune, mi-as lua si eu din aia cu 2 capete ca n-am mai cumparat demult ceva acaret pentru acvariu si mi s-a facut pofta, nu ca n-as putea trai si fara, asa cum am trait in ultimii 8 ani )



luther
Junior member

Joined: 17/02/2014 10:19:22
Messages: 40
Location: Timisoara
IP:
Offline

eu am 2 cu 4 capete si n-am avut probleme cu ele; dar asta-i numai experienta mea.
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am una cu 4 capete. Cred ca am nimerit un lot prost, ca am testat vreo 4 bucati si toate au avut probleme: una avea display-ul cu o pata, la una nu mergea un buton decat daca apasam foarte tare si toate au avut cel putin un cap blocat (dar asta se rezolva foarte usor). Partea proasta e ca n-am reusit sa calibrez nici una. Toate au avut aceeasi problema: timpul cat un motoras e alimentat crestea in trepte, nu linear. Asa ca dupa o calibrare facuta ca la carte puteam doza 2ml, 5ml, 7ml, 10ml etc...

Totusi am pastrat una pentru ca pretul e foarte bun. Am calibrat-o folosind 20ml in loc de 100ml ca sa aiba precizie mai buna (si bineinteles multiplic doza dorita cu aproximativ x5). Si merge fara probleme. Din cand in cand testez sa vad daca dozeaza cantitatea dorita si n-am observat diferente prea mari. Chiar vreau sa mai cumpar una pentru backup.

Partea proasta e ca daca dracovenia da rateu si ramane blocata o singura data => tot ce-i in acvariu va fi istorie.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multam fain



Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu am cu 4 capete si functioneaza perfect. DP4
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com