[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gabi C - Cloudy Rocks  XML
Forum Index » Crème de la Crème
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va prezentam acvariul colegului nostru Gabi C.
Pentru intrebari si comentarii, topicul original este aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/34909.page
======================================================

Data startului: sptembrie 2015
Dimensiuni acvariu: Juwel Rio 125
Volum brut: 126 L

Echipamente:

Iluminare: neoane T 5, 28 w : jbl solar ultra natur si denerle amazon day, timp iluminare 7

CO2:
- butelie 2 Kg
- Reactor JBL Taifun cu extensie
- Electrovalva cu releu de timp
- CO2 1bl/sec 9 ore pe zi.

Filtrare:
- Eheim Eccopro 200 cu mediile originale

Substrat:
- JBL Aqua Basic
- nisip negru

Fertilizare:
- JBL Ferropol
- Easy Life Potasiu
- Easy Life Easy Carbo
- Easy Life Kalium
- Easy Life Nitro

Decor:
- Roci : Cloudy Rocks

Fauna:
-Paracheirodon axelrodi 24 bucati, rasbora arlechin 8 bucati, creveti: fara numar, ottocinclus 4 bucati

Flora:
- Rotala indica, eleocharis parva, michrantemum monte carlo, hydrocotyle tripartite, cryptocorine hobbit, microsoryum, cristmas moss si alternathera mini.

Mentenanta
- saptaminal, simbata cca 1,5 ore.
- schimburi de apa : saptaminal cca 25%

Despre bazin
Este primul meu proiect serios in ce priveste acvaristica desi cochetez cu acest hobby de peste 20 de ani (cu ceva intreruperi).
Am avut in vedere realizarea unui mix de roci cu plante, nefiind adeptul unui anumit stil. Imi place sa vad plantele crescind, imi plac foarte mult rocile in acvariu - mi se par ca ii dau o personalitate aparte si de aceea m-am oprit la aceasta combinatie. Acvariul are deja 4 luni si, multumita si colegilor de forum, a avut o evolutie cred eu frumoasa.

Poze

image

image

image

image

image

image

image

image



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Crème de la Crème
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com