[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
djmic
Junior member

Joined: 16/10/2013 23:20:43
Messages: 31
IP:
Offline

Am un bazin de app 70l,am un singur clovn in el si as vrea sa mai adaug un peste doi,imi spuneti va rog ce pesti ar fi ok ? multumesc!!

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2016 20:31:50

mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Macar un alt clown trebuie sa adaugi, iar la volumul ala un coral gobi ar mai incapea ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poti forta asa:

- pereche Amphiprion ocellaris (ia-i de mici)
- un goby Amblyeleotris (A. randalli, A. aurora, A. yanoi, etc.) cu un pistol shrimp (Alpheus bellulus)
- un blenny Ecsenius (mie imi place E. stigmatura, si altii sunt ok, dar evita E. lineatus si E. bicolor)
- un Royal Gramma (Gramma loreto)
- 5-7 Apogon parvulus.

Pestii astia ii adaugi in ordinea de mai sus (poti baga si blenny inaintea goby sau impreuna, Apogon ii bagi cand / daca ii gasesti), la distanta de cel putin o luna intre ei.

Acvariul va fi unul linistit, desi clownii pot deveni o pacoste cu trecerea anilor.

Legat de nevertebrate, poti pune cate vrei, daca au ce manca si nu se mananca intre ele. Royal gramma mananca crevetii foarte mici gen Thor amboinensis (sexy shrimp).

Succes!

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intrucat titlul acestui topic este foarte sugestiv pentru problema mea, nu mai deschid altul nou, sperand sa ma puteti ajuta cu un sfat.
Asadar...am avut o pereche de ocellarisi orange, in acvariul meu de 36 de litri pana de curand. Seara trecuta, in timp ce eram la munca, unul dintre ei si-a luat"zborul"din acvariu, printr-o fanta lasata libera in capacul de sticla, unde se afla un filtru HOB mic cu Phosguard. Cum"mortul de la groapa..."(stiti voi mai departe ), m-am gandit sa nu-l las pe asta ramas fara pereche, dar m-ar tenta sa iau unul negru de data asta, evident, de marime apropiata. Oare sunt sanse sa se accepte sau nu? Din ce am mai citit pe forumurile de afara, unii zic ca n-ar trebui sa fie probleme, dar decat sa risc aiurea, vreau sa ma consult si cu voi, poate aveti sau ati avut combinatia asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2016 22:08:15

[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Negru adica cum ocellaris negru sau alta specie ?! Sunt sau erau 28 de specii de clowni pana acum cativa ani si mi se pare sau mai descoperit .. in fine, daca vrei alta specie nu prea merg mere cu pere, ocellarisi pot fi tinuti mai multi sau combinati cu percula, multi dintre ceilalti sunt agresivi si nu tolereaza alte specii iar in cazul la premnas de obicei nici alti membrii din propria specie ii omoara.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2016 02:24:15

[Email]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ocellaris black, normal. La restul speciilor nu m-am gandit, stiu ca nu sunt compatibile intre ele. Acvariul meu e mic, alta specie de clown nu pun si nici n-am de gand, doar ocellarisi portocalii sau negrii. Pe mine ma intereseaza daca pot sa-i tin impreuna ca o pereche, adica 1+1?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Evident ca se tolereaza, daca-s tot ocellaris.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Merci maestre, asta vroiam sa aud! smilie
[Email] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Eu am un yellow watchman goby de aprox 2 ani. Daca ii iau acum un shrimp, oare vor face simbioza? Sau mai bine astept si cand o crapa asta imi iau un cuplu goby+shrimp?

setup 1 | setup 2
[WWW]
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com