[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema alge verzi  XML
Forum Index » Alge
Author Message
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare, am un acvariu de 110 litrii, de 2 saptamani am facut schimbari masive la el : am schimbat substrat, decor si filtru extern un jbl e901 care are in el pe sertare : micromex jos, apoi burete + phosex ultra, apoi burete + bionitratex si-n ultimul sertar de sus doar buretii lui. Am 3 neoane de 25w fiecare ( 2 jbl natur in fata si in spate un jbl tropic ) . Nu este foarte plantat acvariul dar nu lipsesc din decor cateva plante. PROBLEMA este ca de cateva zile pe toate geamurile incet imi apar niste puncte mici si verzi care sunt foarte greu de curatat ( cred ca se numesc greenspot ) si se inmultesc foarte repede. La schimbarea partiala a apei saptamanale folosesc Biotopol de la jbl si o data pe saptamana Feropol tot de la jbl conform dozajului recomandat, la schimbarea totale a apei am adaugat si denitrol de la jbl ( denitrolul doar acum 2 saptamani ) .
Vin cu rugaminte sa ma sfatuiti ce as putea face sa scap de aceste alge deoarece cred ca in decursul urmatoarelor zile o sa fie geamurile verzi. Multumesc
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut,

Alga pe care o ai este gsa (green spot algae), apare daca ai lumina puternica sau valoarea fosfatilor este prea mica cu valoarea nitratilor, raportul ideal este de 1:10 fosfati/nitrati.
Este posibil ca pe viitor sa iti apara si pe frunzele plantelor si va fi imposibil de curatat.
Pt geamuri poti folosi un burete de vase (1 leu) cu partea aspra (la mine da rezultate) sau un card bancar, fara bani pe el

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2016 06:17:58

mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc de raspuns, o zi doua ii las fara lumina doar seara cate 1-2 ore apoi le las doar 2 neoane mai mult si al treilea doar seara putin. O sa razuiesc geamul si schimbul de apa saptamanal.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate buretii din filtru si alte materiale care sunt pentru filtrare mecanica si lasa doar un strat de burete la intrare. In rest doar filtrare biologica. Asta iti recomand sa o faci la prima spalare a filtrului, pana atunci iti cumperi niste material de filtrare biologica (cum sunt inelele gen Siporax
Ferropolul iti asigura doar fierul (si putin potasiu). Plantele au nevoie de mai multe... cauta sectiunea de articole si in ea gasesti articole despre fertilizare si nutrienti.
daca algele de pe geamuri sunt niste pete mici si verzi sunt alge GSA (green spot algae) - sunt cele mai inofensive si indica o lipsa de fosfati. Cumpara un fertilizant cu fosfati (sunt de la JBL si Easy Life) si creste concentratia de fosfati (dar asta iti recomand dupa ce te mai lamuresti cum este cu fertilizarea).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc de sfat.

Deci asta si fac am in filtru 4 sertare : cel de jos il las cu micromec de la jbl cu care a si venit , sertarul de sus il las cu buretii lui, intr- un sertar pun eheim substrat pro ( am mai citit ca ar fi ok ) si-n celelalt siporax, o sa fie 3 sertare cu filtrare bio.
Cat despre fertilizare imi da mari batai de cap, pana sa dau restart la acvariu foloseam zilnic de la easy life : easy carbon si profito, cam 10 luni a fost totul ok dar apoi m-am umplut rau de algele maronii si pufoase care s-au pus peste tot si frecam la ele de muream incet asta m-a determinat si sa trec la un nivel mai avansat de filtrare.
INTREBARE : canistra filtrului o fac cum am descris mai sus si sa mai continui cu cei doi fertilizanti de la easy life zilnic ??? SAU un sfat in aranjarea canistrei si a ordinii celor 3 sertare ? Sertarul de sus ramane cu burete.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com