[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Xifo bolnav  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
chisti21
Junior member

Joined: 11/12/2015 18:48:29
Messages: 36
Location: Craiova
IP:
Offline

sal am un xifo azi vazui ca are cateva puncte albe si statea nemiscat, acum vad ca nu prea mai misca deloc si sta cand cu burta in sus cand mai misca putin de tot. pot sa ii fac ceva sau din ce cauza.
e pericol si pentru ceilalti pesti?
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Este o boala contagioasa si eu am avut la un moly pe care l-am scos de acolo (ma refer ca l-am scos din acvariu) ,creca e gris.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2016 20:01:59


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
chisti21
Junior member

Joined: 11/12/2015 18:48:29
Messages: 36
Location: Craiova
IP:
Offline

din pacate nu a mai rezistat. cum se poate preveni la ceilalti pesti?
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

chisti21 wrote:din pacate nu a mai rezistat. cum se poate preveni la ceilalti pesti?




Vezi daca mai apare la alti pesti ,ii tratezi din cate am inteles de la alti cu albastru de metil.o sa ma corecteze alti membri daca gresesc.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
chisti21
Junior member

Joined: 11/12/2015 18:48:29
Messages: 36
Location: Craiova
IP:
Offline

pe ceilalti nu vad nici un punct nimic dar ma gandesc ca daca au stat cu cel infectat in acvariu e posibil sa aiba si ei dar sa nu fie intr-o stare avansata. am ridicat putin temperatura apei si acum astept sa vad daca apare si la ceilalti. daca apare si la ceilalti cum ii pot trata vreau sa stiu exact cum se face, care este procesul exact.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2016 20:27:08

dgl
Junior member

Joined: 07/01/2016 19:22:47
Messages: 6
IP:
Offline

Prima oara trebuie sa afli de ce boala sufera exact.
Daca pestele a fost introdus recent in acvariu l`ai cumparat bolnav, daca nu cu siguranta o sa ai probleme si cu ceilalti pesti din acvariu...deci iti recomand sa identifici boala cu exactitate si sa incepi tratamentul "albastru de metil ,verde de malachit , penicilina si sulfat de cupru ", cam astea sunt folosite pt tratarea pestilor in generat dar iti mai recomand sa te documentezi foarte bine inainte sa`i tratezi si sa ai mare grija la dozaj (l de apa -ml de ce vei folosi).
Eu nu am reusit niciodata sa salvez pestii , mereu mi`au murit cei bolnavi dar poate tu vei fi mai norocos .Imi pare rau ca nu te pot ajuta si te trimit sa te documentezi dar nici eu nu sunt expert .
Te sfatuiesc sa separi pestele bolnav cat mai repede daca nu ai facut`o deja si sa`i urmaresti pe restul din acvariu daca se comporta ciudat .

http://www.acvarist.ro/tratamente-pentru-boli-la-pestii-de-acvariu
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Tratamentul exact o sa-ti zic alti membri mai experimentati,eu. nu prea il stiu

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ti se mai intampla si la alt peste sa apara puncte albe gen gris sa il bagi in carantina ca sa asiguri sanatatea celorlalti pesti.

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
chisti21
Junior member

Joined: 11/12/2015 18:48:29
Messages: 36
Location: Craiova
IP:
Offline

deci e posibil ca desi au stat in acelasi acvariu doar acela sa fi fost bolnav?
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com