[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Need help !!!  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna! As avea nevoie de putin ajutor. Am cateva femele guppy- 5 femele mature, 2 mici luate de curand (de vreo luna- pui) si 5 masculi. Problema mea e ca lunar in loc sa faca pui, fac bilute, fara pui. Am aceasta problema de cateva luni. Care ar putea fi cauza? Inainte sa nasca le pun cu vreo 3 zile cel mult inainte in maternitate. Practic si femelele si masculii sunt de la aceleasi guppy. Posibil sa aiba vreo legatura? Mentionez ca asta se intampla de vreo 4 luni incoace... Multumesc anticipat :*

This message was edited 2 times. Last update was at 21/01/2016 19:10:09

simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez. dupa ce fac bilutele respective, raman relativ umflate. In mod normal ar trebui sa fie mai mici dupa...
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Si bilutele, cum arata ?? Au ochi ? Sunt avortoni ? Posibil stresul mutarii sa le faca sa avorteze
[Email]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Exact la fel mi-a facut si mie o femela icre pentru ca am mutat-o + 2 pui,singura femela care a facut asa.Acum cum am zis prin celalalt topic ca am 20 pui 5 au murit creca erau mici si soarta.Din 3 femele am scos 25 pui din care au murit 5 .Icrele sunt din cauza stresului.am scos atat de putini pui din ele deoarece erau de vreo 3-4 cm inca nu au nascut pentru prima oara.Nu ai masculi buni pentru imperechere sau stres prea mare pentru ele.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Posibil sa fie si cauzele mentionate de voi sau si din cauza ca sunt prea multi masculi si le streseaza ma gandesc...ideeea e ca eu nu am mai vazut pui guppy de ceva timp si asta ma ingrijoreaza. ... ma gandeam sa fie apa de vina... dar cand e apa de vina imi mor din pesti.. si nu mi-au mai murit de mult timp.... Si ce am mai observat.. la femele deschise la culoare ar trebui sa se vada ochii inainte sa fie patratoase, dar nu se vad.. au pata usor inchisa dar nu se vede deloc negru.. e un fel de maroniu rosiatic/ tranparent, dar ele se fac maricele... .. biluetele sunt galbene.. se fac incolore si dupa ceva timp nu se mai vad pe fundul maternitatii..

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2016 20:02:31

Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Icrele sunt nedezvoltate,daca ai masculi mai deschisi la culoare pata la inceput va fi maro sau galben/alb daca ai masculi deschisi la culoare pata va fi neagra.Daca ai masculi mai inchisi la culoare si pata e maro sau alba /galbena inseamna ca pui nu sunt nedezvoltati si inca mai trebuie lasata in pace femela,daca burta nu e patratoasa si nu zici ca pocneste inseamna ca mai are mult pana sa nasca.Cand e pe punctul de a naste e mai agitata,coboara in jos si urca pe langa geam.Asta am citit pe unele jurnale de pe aici,si pe net.Daca nici asta nu e ,inseamna ca masculi nu-s buni pentru monta/imperechere.Masculi le streseaza si in natura,asta nu e un motiv asa mai logic(intr-un fel).

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2016 20:18:02


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Masculii sunt inchisi... Mai incerc.. vad luna urmatoare cum merge . stiu cum se comporta aproximativ. Guppy pe care ii am sunt puii facuti de o guppytza ... Multumesc pentru raspunsuri
dgl
Junior member

Joined: 07/01/2016 19:22:47
Messages: 6
IP:
Offline

Buna .. parerea mea este ca 2 sau 3 masculi sunt suficienti pt femelele tale. Iti recomand sa`i alegi si pastrezi pe cei mai frumosi si restul sa i dai (sau schimbi) la un pet`shop sau unui prieten...
Eu am o singura pereche guppy care luna trecuta a fatat 25 de pui si ieri a fatat a 2-a oara 43 " toti vii printre care daca nu ma insel si 1-2 bile de culoare galbuie cum spuneai in postul tau" si tin sa mentionez ca femela a fost destul de stresata ,mi`a sarit de 2 ori din maternitate si am fost nevoit s`o bag inapoi . Chiar daca acvariul in care a fatat nu era comunitar ci era unul de aproximativ 20 l, "dimineata" cand m`am trezit in jurul orei 9, deja avea 6-7 pui si am bagat`o in maternitate dupa, pt ca imi era frica sa nu`i manance. Chiar daca peste tot pe unde citesti pe internet o sa vezi ca toti spun ca femelele isi mananca puii "nu`i contrazic" dar iti recomand daca ai un acvariu mai mic cum e al meu cca 20 l sa lasi pestii sa fete acolo si nu in maternitate" femela mea era prea lenta si chiar daca se repezea dupa pui (rar) nu reusea sa`i prinda sau sa`i manance. Cand femela e foarte agitata si fuge de mascul "in cazul in care ii tii impreuna" are burta imensa pe care nu ai cum sa nu o observi ,pata genitala neagra ,urca si coboara pe unul din peretii acvariului ...ala e momentul in care o muti sau o bagi in maternitate .Daca o muti iti recomand un schimb de apa seara si ridicarea temperaturii la 26-27 g .
Iti mai recomand sa nu tii femela mai mult de o nopte in maternitate ,de cele mai multe ori nasc dimineata si daca acvariul tau este plantat "chiar si slab plantat " cei mai multi din pui vor supravetui daca nu ai pesti mari "scalari hoplo,etc" in acvariu.
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Ma gandeam sa dau din masculi, dar imi plac toti. O sa iau in calcul asta. Mersi de sfaturi i

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2016 19:37:34

simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Se pare ca ceva s-a intamplat.. de aseara pana azi am gasit 4 puisori... Putini, dar macar stiu ca pot face pui.. Nu stiu daca au fost mancati restul... sau ce s-a intamplat. I-am prins greu, dar acum sunt in siguranta . App exista vreo sansa ca femelele la o luna si ceva/ 2 sa faca pui? Asta e elementul de noutate adus in acvariul meu. Au o pate neagra dar relativ mica, sunt si destul de mici ca si dimensiuni. Eu stiu ca dupa 3 luni pot face pui...
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Pata neagra apare la femelele de guppy de cand sunt mici, daca au pata neagra inseamna ca sunt femele fertile, si pot face pui , dar asta dupa 3-4 luni
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Mersi. Nu stiam asta
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com