[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika - "The Insider"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Salutare dragilor,

Cu putina vreme in urma am vizitat in Slovacia o crescatorie exclusiv Tanganyika. Multe chestii faine pe acolo si, printre altele, mi-au atras atentia niste animalute mici care la orice semn de pericol se refugiau rapid in locul in care-si fac veacul: niste cochilii goale de melci mari. Mai vazusem poze, filme si citisem despre asa numitii "shell dwelleri" dar niciodata nu-i vazusem live. Binenteles ca pana la urma n-am rezistat si am plecat cu cateva exemplare

Am luat 5 bucati - erau ultimii, n-avea mai multi - si partea interesanta a fost cand am ajuns acasa. In timp ce mi-i prindea sa-i impacheteze, la ultimele 2 exemplare omul de acolo n-a reusit sa inhate pestele asa ca mi i-a "livrat" in punga cu tot cu cochiliile in care acestia se refugiasera. Acasa, scot eu tacticos punga din cutia de polistiren si, ce sa vezi: in punga nimic, doar cele 2 cochilii de melci. Nici urma de pesti. M-am uitat, m-am sucit si pana la urma am pus cochiliile intr-un bazin mic. Dupa cateva zeci de minute, au aparut si pestii. Statusera ascunsi timp de cateva ore, toti 5, in 2 cochilii de melci Neothauma

Numele celor in cauza: Lamprologus similis, o specie teritoriala de ciclide pitice, care traieste si-si creste puii in cochiliile goale de melci din lacul Tanganyika.

Viitoarea lor casa va fi un bazin ce-l aveam deja pe acasa, de dimensiuni (L) 800 x (H) 420 x (l) 390, aproximativ 130 litri brut.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Bazinul va fi parcat pe un suport/mobilier din lemn de PAL, aflat intre doi stalpi. Practic acvariul va fi "incorporat" in perete, adancimea lui fiind egala cu cea a stalpilor. Din cauza asta, filtrarea va avea o singura solutie constructiva: tevile de IN si OUT vor trece prin fundul bazinului, catre canistra aflata in dulapul de sub bazin. Filtrarea o voi face cu un filtru extern, o canistra SunSun HW-403 cu un debit reglabil de de 1400 l/ora. Filtrul il am pe stoc de pe vremea cand ma jucam cu acvariile plantate.

Prima faza e gaurirea mobilierului cu o carota pentru lemn, in imagine lucrarea e deja terminata:

image

A urmat gaurirea sticlei de pe fundul bazinului si montarea a doua flanse de trecere (am folosit Aquamedic, 25 mm)

image

image

Vedere asupra flanselor de sus, din interiorul bazinului. Partea cu filet a flanselor am lasat-o sub bazin, practic ea e incorporata in grosimea placii de PAL. Am facut gaurile in PAL in asa fel incat piulita flanselor sa intre lejer acolo si sa pot avea eventual acce la ele de jos, din interiorul mobilierului.

image



Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper ca nu lasi tevile alea "golase" in bazin!... imbraca-le cu spuma poliuretanica.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Sper ca nu lasi tevile alea "golase" in bazin!...

Nu lasam tevi la vedere, doar suntem profesionisti, facem lucrurile ca la carte.
Am pus niste background pe peretii laterali iar pe partea cu tevile backgroundul asta e mai gros, cat sa incapa tevile alea pe acolo. Am taiat in grosimea decorului un fel de cutie, de sus pana jos. Tevile vin bine mersi din flanse, OUT-ul iese prin decor printr-un cot la 90 grade iar IN-ul isi trage apa din interiorul "casetei". Comunicarea intre caseta si bazin se face printr-o gaura acoperita cu un gratar.

image

image

Si scuzati exprimarea, suna cam aspru sa spui background pe pereti laterali (oare cum era corect, sideground ?!? )

O imagine de ansamblu, cu decorul lipit:

image





Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, deci DA!... asa mai merge!

- teava de IN, o lasi "jos de tot"?... sau o ridici pana pe la jumatatea cutiei?
- daca, printr-un ghinion, canistra incepe si "curge" (furtun plesnit, garnitura fututa, etc)... te-ai gandit la masuri de siguranta?


PS: Cred ca se zice "background lateral".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Teava de IN iese undeva la jumatea cutiei, la fel si "gratarul" pe unde intra apa pentru OUT e cam tot in zona aia.

Motivatia: m-am socotit ca in caz de calamitate pe zona de canistra cantitatea maxima de apa suportata de nevasta-mea prin casa e de vreo 60 litri Daca puneam IN/OUT-ul mai jos cresteam proportiile dezastrului plus ca riscam sa las pestii pe uscat in caz de golire fortata. Daca le puneam mai sus se valurea prea tare suprafata apei si dadea pe dinafara pentru ca l-am umplut destul de tare ca sa se vada misto incastrsat in mobila.

Cam asa arata de departe, plus o rama prinsa jur-imprejur care sa acopere muchiile, aia inca nu-i pusa:

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiradu wrote:... m-am socotit ca in caz de calamitate pe zona de canistra cantitatea maxima de apa suportata de nevasta-mea prin casa e de vreo 60 litri

Te-ai socotit intelept, ca sa zic ashea!


Arata misto, cred ca o sa fie senzatie! ... singurul aspect la care m-as gandi ca "se poate si mai bine" ar fi legat de gramada de cochilii... vor sta pe nisip, imprastiate colo-colo.
Fa rost de o bucata de piatra, mai "inaltuta"... lipeste niste cochilii pe ea, la "etaj". Ca sa rupi monotonia!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Buna ideea cu cochiliile "lipite" pe piatra, o s-o bag in "productie". Mersi !

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Bun, continuam prezentarea.

Am pus bazinul pe pozitie si incepem operatiunile obisnuite. Prima data nisip de 0.8 mm:

image

Urmeaza "lansarea la apa":

image

In paralel am facut legaturile la filtrul canistra:

image

Pentru decor, din gramada de jos am ales cateva pietre mai colturoase:

image

Si elementul cel mai imporant (si cel mai greu de procurat): cateva zeci de cochilii mari de melc:

image

image




Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce-ti mai place sa ne fierbi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Prevad in curand la tine in sufragerie....un iaz mare
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Ce-ti mai place sa ne fierbi!

Pai numa' ce-am developat filmul, eram in sedinta foto cu bazinul dupa umplerea cu apa

Ia uitati aspect final. Mie unu - imi place...

image

image

image

image

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie-mi place!... vreau o imagine de ansamblu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Jurate ca nu-i ai de la Lidl
image
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Uite o imagine de ansamblu, dar cu geam jegos:

image

Plus cateva poze cu locuitorii imparatiei melcilor:

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2016 22:46:23


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Shubi wrote:Jurate ca nu-i ai de la Lidl

Iecs... mi-ai stricat jurnalul cu mancare de simandicosi. Ce drac au alea inauntru, maioneza?!?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Drac stie, da`pe eticheta scrie: "Poate contine urme de lapte praf, alune, Lamprologus....."
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

wow... ce frumosi sunt micutii


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt foarte haiosi, recunosc! ...

- pe vremuri, am fost tentat la un moment dat sa tin o colonie de printzese (Neolamprologus brichardi, asa cred ca ii zicea la specia aia).
- ma atragea povestea cum ca puii sunt crescuti "la cresa", de catre intreaga colonie... asta era, deja, ceva mult mai tare decat scandalurile pe care le aveam eu cu perechile de nigro/biocellatum din acvariul meu.
- pana m-am coit, pana m-am sucit, colonia de printzese s-a dus la un acvarist mai hotarat decat mine.
- a venit Revolutia si-am dat in patima discusilor... incepuse Cosmin Enciu sa aduca pesti de la moldoveni, se misca "piata".



PS: Nu le faci si garsoniere la etaj?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Daaa... N.brichardi sunt niste pesti super si chiar asa fac: dezvolta un fel de cresa in care au grija de pui iar puii cand cresc putin ajuta la randul lor parintii sa creasca urmatoarea generatie de pui, s.a.m.d.

Locuinta de la etaj trebuie s-o fac pe-o piatra ce-o am afara la colectia de bolovani, doar ca afara acum e cam nashpa sa ma duc sa scormonesc, e totul inghetat. Spre exemplu: am lasat acum cateva zile un sac de nisip ud ce mi-a ramas de la acvarii in mijlocul drumului. Am incercat ieri sa ma duc sa-l iau de acolo ca ma tot certa nevasta: da de unde, ar merge doar daca-l iau cu tot cu trotuar, a inghetat bocna si s-a lipit acolo
Deci facem si mansarda numa sa mai dea un pic soarele pe afara...

DAR: principala mea problema acum e, intrucat micutii astia isi fac veacul doar in zona melcilor, ce fac cu zona superioara a bazinului care sta goala bine-mersi? Ar merge oare ceva Cyprichromis acolo, tinand seama de dimenziunile acvariului? Daca da, cati? Tot daca da, de unde?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com