[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
temperatura asimilare co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Salutare. Am cauatat un subiect de genul asta in cazul in care s-a discutat imi cer scuze
Acvariu 100 l destul de plantat
Lumina 2x philips t-dl 830 +moon cool day light =0.6w/l
Schimb la picatura fara filtrare
Substarat jbl aquabasis
Plante :valissenia gigantea (astea perleaza si cu lunina stinsa )))+rotala rotundifolia +lilaopsis braziliens +o planta care nu ii dau de denumire
Aditie co2 bomba citrica diy in instinctor fara difuzor ,am sistemul acela prin care co2 vine de sus si se intalneste cu spraybarul si se dizolva instant bulele nu se vad..e diy desigur
Am observat ca la 26 de grade plantele perleaza mai greu . Am facut azi un schimb de apa in maternitate cu apa din acvariu ...si nu am mai completat in acvariu mare cu apa calda am dat direct drumu la coloana de apa . Nu a fost un soc termic dar oricum temperatura a scazut relativ repede la 23• In cateva minute plantele 2 cele pretentioase aia fara nume si brasiliens au inceput sa faca bule
Ar trebuii sa tin temperatura la 23 de grade?
Lilaopsis vreau sa o fac gazon dar mai am de lucru la ea
[Thumb - IMG_20160112_191844.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2016 19:54:37


Apa inseamna viata
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

adica intrebarea mai clara ...exista factori cu privire la asimilarea co2 ?cum ar fi temp sau lumina sau durata iluminare . Pauza la amiaza si sau alternata cu lumina cool day


Uitati si sistemul de difuzat co2
Dupa cateva minute plantele easy perleaza . Nu se vad bule de gaz ca ies din tub ceea ce insemna ca se dizolva instant
[Thumb - IMG_20160112_221132.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 12/01/2016 22:17:14


Apa inseamna viata
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cind ai schimbat apa si-a scazut temperatura de la 26 C la 23 C, nu scaderea temperaturii a provocat perlarea plantelor ci schimbul de apa. Plantelor le place si la 23 C si la 26 C.

Asimilarea CO2-ului creste odata cu lumina. Creste oarecum si cu temperatura (datorita cresterii metabolismului cu temperatura) daca nu-i prea cald.

Poze: smilie ... Poze cu plante
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Pai am schhimb de apa la picatura aveam ori cum flux de apa proaspata in acvariu..ma rog daca tu zici

Apa inseamna viata
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Porcu wrote:Cind ai schimbat apa si-a scazut temperatura de la 26 C la 23 C, nu scaderea temperaturii a provocat perlarea plantelor ci schimbul de apa. Plantelor le place si la 23 C si la 26 C.

Asimilarea CO2-ului creste odata cu lumina. Creste oarecum si cu temperatura (datorita cresterii metabolismului cu temperatura) daca nu-i prea cald.

moisei wrote:....ma rog daca tu zici


Of topic (acu am gasit acest raspuns al meu) imi cer scuze pt adresare nu stiam ce si cum pe atunci
#Cum aveti rabdare ,voi cei experimentati si vechi , cu noi ,si nepriceputi si increzuti ?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2016 21:28:16


Apa inseamna viata
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com