[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa Din Craiova  XML
Forum Index » Apa
Author Message
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

va salut pe toti si imi pare bine ca v-am regasit aici!
Intrebarea mea e simpla : Aveti idee cam cata apa pot sa schimb direct de la robinet la un acvariu de 250 litrii net de apa (120/55/55). tin sa precizez ca acvariul il am de 3 ani iara in ultimul an am schimbat foarte rar apa (cam 50 litrii 4-5 luni) spre rusinea mea.Acvariul "contine" Discusi Scalari si ceva neoni si fff multe plante care au crescut spre disperarea mea! Asa ca m=am gandit sa pun direct apa de la robinet...cam 50 litrii saptamanl pusi cam 25l pe zi in 2 zile direct prin furtun de la robinet ! E bine sau nu?
[Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

da chiar mai e cineva in craiova cu acvariu? ca ma chinui de 2 ore sa gasesc membrii din craiova si posturile lor si nika'!
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Nu prea merge asa. Apa de la robinet e mult mai rece decat cea din acvariu. Plus ca e plina de clor. Daca chiar nu ai rabdare sa o lasi la statut in ceva, poti macar sa o tratezi cu Aquatan(parca asa se numea) sau Aquasafe, care neutralizeaza clorul si alte substante. Si sa o incalzesti putin adaugand putia apa fiarta. Oricum, nu direct de la robinet. Chiar si la schimbarea apei la picatura, desi debitul e foarte mic, tot se folosesc filtre de osmoza inversa.
Cel mai bine fa rost de un butoi de vreo 90l in care sa pui apa la statut cateva zile. Iar din butoi in acvariu o poti pune folosinnd un furtun si o pompa (eu folosesc una din aia folosita la mini fantanile arteziene).
Bafta!
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

de rece nu ar fi problema ca oricum acum vine vara si trebuie racita cea din acvariu ...problema e cu clorul si asta vruiam sa stiu cam cat clor pot "inghiti" pestii ...
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

maxu'"]de rece nu ar fi problema ca oricum acum vine vara si trebuie racita cea din acvariu ...problema e cu clorul si asta vruiam sa stiu cam cat clor pot "inghiti" pestii ...[/quote:6627cd899d wrote:
Hm, ciudat fel de a privi lucrurile...cat clor pot inghiti pestii tai...nu stiu da` intrebarile asta + capu` de mort imi dau fiori reci pe sira spinarii...sper ca nu ai preocupari morbide... ...pai fa si mata un experiment si zi-ne la ce procent au inceput sa moara si la ce procent erau numa` cu un picior in groapa, ca pe aicea lumea e preocupata de asigurarea unor conditii cat mai bune, nu prea stiu multi care sa-ti dea un raspuns coolte.Sa inteleg ca nu ai o galeata de plastic unde sa ti apa macar 24 h?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

....pluis ca "scopul" unui acvarist nu este acela de a testa rezistenta si limitele pestilor in diferite situatii . ..ci tocmai de a le.....evita pe cat posibil!...... smilie
si daca esti acvarist pasionat nu privesti acvariu ca pe un laborator de teste pe pesti..ci incerci sa le asiguri conditii cat mai bune si apropiate de biotopul lor!

ps. plus ca ai acolo discusi si scalari....in primul rand nu stiu cum ii tii impreun a si in al doilea rand nu stiu cum au rezistat saracii pan aacum daca spui ca schimbi apa o data la cateva luni!!!! ....esti sigur ca-i (mai) ai?

aripel is here
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com