[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Modificare capac Diversa 60l  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Buna seara tuturor! Si La MULTI ANI inainte de toate!

Am nevoie de idei in a modifica un capac de Diversa 60L (60x30cm). Momentan are 1 T8 de 15w, insuficient la setup-ul care vreau sa il fac. Capacul arata asa:
1. image
2. image
3. image

- se observa din poze faptul ca sistemul a fost conceput pentru a permit montarea a 2 neoane; din pacate insa, capacul negru (sub socul alb) este umplut cu rasina pentru a-l face water proof. Sa ma conectez acolo ar trebui sa dau afara toata rasina aia... imposibil. Si sa schimb balastul de acolo.

Am doua socluri rezistente la apa pentru T8 si maine imi cumpar un balast electronic care probabil il voi monta pe exteriorul capacului, pe latura din spate. Din pacate nu stiu cum si unde sa montez acele 2 socluri si neonul, evident...
Idei ?

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Aici am si eu de invatat. Ca ma intereseaza.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Mergi tot pe T8?
[Thumb - 20160103_161621.jpg]

Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Sunt detasabile. Merg tot pe T8. Pot sa le dau jos complet dar cum pun ceva in locul lor ? Am ceva socluri ramase de la proiecte mai vechi dar nu stiu cum sa le leg fara sa distrug capacul. Nu vreau suruburi si gauri pe exterior, eventual pe spate da. Dar in rest nu.

Soclurile 'restante': image

This message was edited 2 times. Last update was at 03/01/2016 17:22:29


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Cauta droser electronic 2 x 15w care sa incapa in locul celui care este acum, daca nu reusesti sa spargi plasticul si rasina dai gaura prin ele sa prinzi soclurile peste. Eu as incerca sa curat rasina
[Thumb - 20160103_161621.jpg]

l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Rasina aia se desface greu dar pana la urma cu multe insistente se rupe, este cea mai eleganta solutie

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2016 17:30:35

Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Rasina aia se desface greu dar pana la urma cu multe insistente se rupe, este cea mai eleganta solutie


Am insistat, am si gaurit-o insa nu ai cum pur si simplu..e munca de Sisif...
Ce s-ar putea face intradevar e sa dau gauri prin rasina si sa prind soculrile asa, gaurite.... Si atunci cu un droser separat scos pe lungimea posterioara am rezolvat treaba...

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Droser 2 x 15W pus in locul celui actual
Dai gauri in plastic si rasina, tai prinderea de la socluri si le lipesti cu poxipol
[Thumb - 20160103_172018.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2016 17:50:43

Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Droser 2 x 15W pus in locul celui actual
Dai gauri in plastic si rasina, tai prinderea de la socluri si le lipesti cu poxipol


Ai dreptate, insa crede-ma, am fost foarte animal cu rasina aia... pur si simplu nu cedeaza. E lucrul draqului... colac peste pupaza droserul e scufundat in rasina aia. Deci trebuie sa o scot pe toate sa il anulez si sa pun unul nou.

Dar ce zici tu cred ca e cea mai fezabila varianta...

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2016 17:53:13


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

UPDATE:
Dupa ~ 8 ore de munca pot sa va spun cu mana pe inima urmatoarele lucruri:
1. Si capacele `low-budget` se pot modifica, ce e drept cu multa munca si mai ales cu oameni ca voi, care sa vina cu idei.
2. Rezultatul este satisfacator asta depinzand doar de abilitatile fiecaruia de DIY si binenteles, de planul de bataie.

La inceputul topicului mi-am propus sa modific un capac Diversa de 60l, 60x30x30cm, capac turnat cu un 1 T8 de 15W. La final am ajuns la doua T8 de 15 w + 50cm LED strip de ~10W totalizand undeva la 0,7W/l

How to do it:

1. Socluri rezistente la apa (~35 RON) la care se taie piciorusele.
Before
image
After
image

2. Se lipesc soclurile la suportul preexistent (eu am folosit un pistol de lipt cu stick-uri de glue de 7mm, rezistente la apa), toata operatiunea asta dupa ce ai tras firele de la soclurile respective catre balast (vezi diagrama balast). Pentru siguranta am fixat soclurile cu mare grija si cu 2 suruburi cu cap ingropat fiecare (lipici pe capul surubului sa nu stea la apa). Binenteles, asta inseamna ca ai masurat de 2 ori si ai lipit odata pentru a nimeri pozitia soclurilor astfel incat neonul sa si intre.

Cam asa...
image

3. Balast electronic (~15 RON) chinezesc de 1x18W. Altul nu am gasit... Dupa ce se leaga la fire si se verifica functionalitatea sistemului trebuie stabilita pozitionarea balastului. Eu am ales sa il pozitionez in spatele capacului si recomand asta daca nu aveti o alta metoda de a etanseiza balastul. Balastul si firele le-am ascuns in spatele acvariului intr-un pat cablu suficient de lat incat sa acomodeze balastul si l-am legat printr-o mufa (sa il pot deconecta rapid) la sistem cu un intrerupator pe fir. Balastul este prins de capac cu 2 suruburi cu piulita si pat cablul la fel. In consecinta daca se arde balastul nu trebuie sa dau tot jos, desfac doua suruburi, schimb balastul si gata.

Cam asa
image
image

Aspect final din exterior:
image

4. Banda de LED-uri am lipit-o tot cu pistoului de lipit de partea din fata a capacului. Am ales o banda de 50cm ROGV cu controller si telecomanda (se poate seta intensitatea, culori diferite samd). In capac efectiv este doar banda, controller-ul este in exterior, sub masa acvariului cu senzorul pozitionat in asa fel incat sa poata fi utilizata telecomanda.

Rezultat final din interior...
image

Multumesc tuturor pentru sfaturi, daca credeti ca se poate imbunatati cumva, don't be shy! Din punctul meu de vedere se poate inchide!

Jurnalul acvariului se poate vedea aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35646.page

This message was edited 3 times. Last update was at 11/01/2016 23:55:07


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
marioos1987
Unripe member

Joined: 10/02/2016 21:52:05
Messages: 1
IP:
Offline

Salut, am si eu un acvariu Diversa 60L si nu mai imi merge neonul, am schimbat mai multe neoane si cred ca problema nu ar fi neonul ci droserul sau balastul elecronic(nu stiu ce are sub rasina), problema ar fi aceasta rasina carea-l face water proof si e greu de inlaturat rasina. Ce ma sfatuiti sa fac?
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

marioos1987 wrote:Salut, am si eu un acvariu Diversa 60L si nu mai imi merge neonul, am schimbat mai multe neoane si cred ca problema nu ar fi neonul ci droserul sau balastul elecronic(nu stiu ce are sub rasina), problema ar fi aceasta rasina carea-l face water proof si e greu de inlaturat rasina. Ce ma sfatuiti sa fac?


Garantie 24 luni ?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Stiu ca inviu o postare foarte veche dar acum si eu scarpin rasina aceea, ati reusit pana la urma sa o indepartati cu ceva?

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com