[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly prapadit  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Am primit azi 3 molly si i-am pus intr-un acvariu de 12 l , hexagonal. Stau impreuna cu un carasel cap de leu de vreo 7 cm pe care cred ca il voi muta daca fac rost de acvariu mai mare sau il voi dona.
Problema este ca doi dintre molly sunt mai timizi, iar al 3-lea e cam agresiv cu ei , ii tot ciupeste si nu-i lasa sa manance . E ceva in neregula?
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Tot acvariul este în neregula , ce ar cauta un caras în 12 l , caras + molly , sfatul meu este cump?rarea unui acvariu mai mare , lasat la ciclat ?i apoi populat cu pe?ti . Dupa p?rerea mea carasii nu se ?in în acvariu , eu prefer sa- i v?d de sus în bazine mari cu ap? limpede (40 l pentru caras ) carasii au nevoie de ap? rece 18° C , la mine stau super OK in 12-13 ° C ?i se dezvolta ?i m?nânc? normal . Baft? cu acvariul

Alt? variant? ar fi un betta cu ceva plante ?i substrat fin alb ( pentru ciclide
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Problema e ca eu nu ma asteptam sa primesc pestii , iar parintii nu ma lasa sa iau un acvariu mai mare . Oricum , carasul il voi da , dar problema era de ce se tot ciupesc molly ?
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Pestii o s? moara cam peste o saptamana , lasa intr-un recipient de 2,5 l apa , care o lasi 24 de ore si faci schimburi zilnice de apa , molly se ceart? din cauza stresului , faci schimburile cam 3 saptamani ?i cump?ra substrat alb de ciclide , ni?te plante ieftine ?i un mascul de betta albastru + 2 melci si aia e

Incearca sa dai pestii si sa cumperi doar un betta si 2 melci
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

N-a murit niciunul . Nici nu se mai bat . Probabil se bateau fiindca erau primele lor 2 zile in acvariu. Caraselul pare a fi sanatos, mananca bine si e ok. Acum am facut comanda la un acvariu de vreo 40 l .
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Tot trebuie sa scoti carasul de la molly , ca sa ai un acvariu frumos
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com