[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge  XML
Forum Index » Alge
Author Message
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

probabil orice "biban" sau "alevin"?, am patit-o m-am procopsit cu alge, de fapt s-au cam inverzit peretii acvariului.
am un acvariu de 20 litri si 7 pesti
apa am schimbat-o cam la 3-4 zile, cam 5 l, acum am schimbat apa si am pus AlguMin da la TetraAqua.
Cam ce ar trebui sa fac?
Cred ca o problema este ca fiind pe balcon cam 1 ora bate soarele
Va multumesc mult pt ajutor
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Chiar daca nu bate soarele direct, lumina naturala duce la o invazie de alge. Nu il mai tine pe balcon. Nu prea inteleg eu oamenii care tin acvariul pe balcon. Ideea nu e de a avea un colt de natura in casa, pe care sa il privesti si sa te relaxezi? De ce sa il exilezi pe balcon? Mai ales ca e asa mic, il poti tine si pe birou.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din cate stiu eu este absolut contraindicat ca sa fie expus luminii solare, iar eu tin acvariul meu de 100 l pe birou, si tu nu ii poti gasi un loc la cel de 20 l in casa ? Cum a zis si florin, un acvariu reprezinta un colt de natura pe care sa iti faca placere sa il privesti in orice moment al zilei

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com