[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
manifestarile duritatii apei ?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut!
credeti ca depunerile albe intarite de pe unele obiecte din acvariu reflecta o duritate crescuta a apei ? (nu vorbesc de sarurile care raman pe geamuri in partea de sus la nivelul apei dupa ce se evapora putin ci de depuneri din interiorul acvariului)
pe sticla incalzitorului si pe ventuze s-a format o depunere alba care s-a intarit cand am scos incalzitorul din apa. credeti ca este vorba de o apa pre dura ? mie asa mi se pare din experienta ochiometrica pe care am capatat-o cu apa de baut foarte dura pe care o am la tara.
pentru a determina daca e vorba de apa cu duritate crescuta trebuie sa cumpar testul de Kh ? (ca nu sunt sigura daca Gh sau Kh?)
[Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

angelinna wrote:pentru a determina daca e vorba de apa cu duritate crescuta trebuie sa cumpar testul de Kh ? (ca nu sunt sigura daca Gh sau Kh?)

Referitor la diferenta dintre kh si Gh poti citi aici
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok, topicul il citisem am mai citit si altele inainte sa il incep pe asta, nu ma lamurisera cu privire la ce test trebuie sa fac, so am ales sa deschid un nou topic pentru a putea gasi un raspuns asta e tot ce cer: A sau B, nimic mai mult :-)
[Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Aha, am inteles In mod normal ar fi bine sa faci ambele teste: kh si Gh.
Poti incerca la inceput sa masori si numai Gh-ul, dar in timp e bine sa ai si testul de kh. In general rezultatele acestor teste sunt legate intre ele.
Asa ca...si A si B ...
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

"Duritatea", aia la care se refera lumea in general, in viatza de toate zilele, cand se vorbeste despre "apa dura" este duritatea totala.
Gh.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu ca ar avea vreo relevantza pentru topicul asta, dar nu pot lasa asa afirmatia de mai sus. Imi permit sa te corectez, @sp:

Apa dura face spuma mult mai greu cu sapunul. In fapt, intr-o apa foarte dura, sapunurile nu fac deloc spuma, ci doar o pasta. De asemenea si functia lor de spalare e mult diminuata.

Val.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

"Marele ghid al acvaristului" contine mai multe greseli.Unele penale, o parte provin din traducere (care e cam bolovanoasa)

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Marele Ghid Al Acvaristului wrote:In cazul unei ape dure, sapunul face multa spuma, ceea ce nu e cazul la apa dulce sau la cea distilata.
Faza tare e ca e exact pe dos . Vorba cuiva pe forum: e o carte pentru americani de popularizare a stiintei - multe poze si informatie utila aproape deloc . Desi apreciez mult cartile, nu e cazu' marelui ghid .

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Porcu'"]Desi apreciez mult cartile..."[/quote:18ef0cf16f wrote:
Pai daca ele este obiectu` muncii tale, n-ai de ales

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com