[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator mai vechi  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Salve,

Sint Liviu din Bucuresti.
Detin un acvariu de 180 litri cu un mbuna, un pleco, citiva anubias, substrat inert, filtru E900.
Neoane si balast ars - inlocuite cu 3 becuri de 10W cu LED - pina gasesc o solutie permanenta.

E primit cadou cu tot cu stand in urma cu aproximativ o luna .

In urma cu cca. 30 de ani am reusit sa reproduc Beta Spledens, dar m-am lasat din lipsa de timp.

Momentan citesc de zor tot ce gasesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Welcome
[Email]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare, ca de la incepator la incepator mai vechi!

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc.

M-am inscris aici in urma cu cca. 2-3 saptamani, dar nu am primit un mail pt. confirmare cum eram obisnuit pe alte forumuri. Azi am incercat cu user/pass si a functionat fara probleme. Voiam sa citesc complet unele articole. Le-am citit, dar mai am destule de citit - inclusiv de prin alte parti.

Completare la introducere.
Acvariul l-am primit cu conditia sa iau si pestii si plantele. E un Eheim de 180 de litri brut cumparat cu aproximatie in 2007 - a fost folosit cam 3-4 ani. Mai este dotat cu un furtun JBL pt. substrat, un incalzitor de 50W (inlocuit cu un Resun de 150W), mincare pentru pesti (fulgi, bobite, pastile si ceva suplimente), un test de Ph expirat, citeva solutii de conditionare apa si fertilizare in coloana, o pompa de aer, o piatra (ultimele 2 nu le folosesc), o radacina, un bolovan sintetic, un coral (nu - nu l-am pus la mine) si 2 nuci de cocos. Am spalat bazinul vreo 2 ore cu otet, inca vreo 2 ore sa il clatesc
Am avut exact o saptamina pina sa ajung la faza "vino acum si ia pestii si plantele". Trecusem de faza "apa alba" asa ca i-am luat fara prea mari comentarii (calul de dar nu se cauta la dinti).
Pusesem si ceva nisip de cuart fiert in el, dar nu stiam cum se comporta mbuna . Ia o gura de nisip si o muta citiva zeci de centimetri. A reusit chiar sa mute o piatra de 2 ori mai mare decit ea (ca volum) sub care fixasem un anubias. A imprastiat de 2 ori galeata de nisip prin tot bazinul, asa ca am agatat anubiasii de cite un inel de ceramica - zilnic sint in alta pozitie pe lungimea de 1 metru. Eu le mut cum vreau, ea le pune unde are chef (cred ca e femela). O sa mut becurile cu LED sa acopere toata suprafata bazinului.

Pestii sint Pseudotropheus crabro si Pterygoplichthys multiradiatus (sau Pterygoplichthys pardalis - mai degraba primul, nu sint sigur - are 13 radii pe dorsala - dar seamana cu al 2-lea in poze). Au fost cumparati prin 2010 de la Coralis pe principiul "vai ce frumos colorati sint". Rezultatul a fost - mai traiesc 2 din cei 6 cumparati .
Mbuna e foarte activa, foarte rapida si foarte curioasa despre orice, maninca orice ii incape in gura (inclusiv pastilele pentru pleco care sint prea mari pentru ea). De 3 saptamini o tratez cu rime la fiecare 2-3 zile (spalate bine inainte) a ajuns sa fure rima dintre degetele mele daca o vede. La pleco am inceput de cca. 6 zile sa ii las o bucata de castravete pe fund si a devenit mult mai activ (inclusiv ziua). Spala la geamuri toata ziua (nu prea are ce, ca nu vad alge) - o sa incerc si cu dovlecei cind gasesc.

Plantele sint Anubias barteri vs. barteri si Anubias nana petite. Ambele aveau rizomi de peste 10 cm lungime si le-am sectionat cu 4-5 frunze pe bucata.
Barteri avea cite o frunza sul inainte de a-l sectiona (la fiecare capat). Pe ambele sectiuni s-au desfacut frumos frunzele (a durat 2 zile), iar dupa inca 2 zile au ajuns la verdele intens care il aveau frunzele mai vechi (cind le-am vazut verde galbui am adaogat cam 25% din cantitatea de Feropol recomandata). Mi se pare ca din fiecare se mai dezvolta inca o frunza. Nana petite avea mai multe frunze si am sectionat-o in 3 - o bucata am pus-o intr-o casoleta transparenta cu capac+1cm de pamint de flori acoperit cu apa din acvariu, mutata la geam in casa (cam 22 grade) - o sa vad daca iese ceva.

Norocul meu ca sotia a fost de acord sa luam un acvariu, dar nu stie ca mai urmeaza 2 bazine - unul de carantina si unul pentru pui - peste 1-2 ani.

Am luat si eu plasa incepatorului - am cumparat un termometru LCD la sfatul vinzatorului, iar dupa 2 zile am cumparat unul clasic cu alcool si am aruncat LCD-ul. Din alte motive am termometre precise +/-0,1 grade Celsius.
Asa o sa patiti si voi daca va luati dupa vinzatori . O sa verific de citeva ori pina sa mai cumpar ceva.

Pe viitor:
-filtrare mai buna. Prefiltru extern (Sunsun modificat de la 16/22 la 12/16 cit am la E900). Siporax sau matrix in loc de inele ceramice si bureti. Posibil filtru de substrat. Am pus bureti pe intake si se colmateaza dupa o zi chiar daca apa e clara - chiar nu vreau sa intervin zilnic in bazin.
-teste pentru apa - in timp ce o sa reinvat sa cresc plante
-iluminat: LED - au mai multe avantaje fata de T5 si vad ca toate firmele sint preocupate de asa ceva - e mult de citit/argumentat
-substrat: probabil deponit mix si cuart
-plante - tot ce o sa imi pot permite si are loc
-pesti - o sa renunt la mbuna (e prea agresiv - dupa gustul meu) si o sa trec la Colisa Lalia+Poecilidae+neoni+eventual cory
-CO2 - in 2-3 ani pe butelie pina atunci o sa jonglez cu bombe, macro si micro

In rest o sa va bat la cap cit pot daca cred ca e nevoie si o sa am rabdare.

Sa aveti pestii sanatosi si apa limpede.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

liv1305 wrote:Eu le mut cum vreau, ea le pune unde are chef (cred ca e femela).

Si sotia mea face la fel. Precis mbuna ta este femela.
Bine ai venit pe forum si sa auzim numai de bine.


Festina lente !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bine v-am gasit.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca tot a venit o bucatica de prima (buna si aia) am luat Siporax, testele Aquili si un prefiltru cu bureti. Am inlocuit buretii si inelele ceramice din E900 cu 2 litri Siporax in 2 sertare - aranjati contra fluxului de apa (gaurile paralel cu solul) - a mai ramas un sertar cu burete - e trecut la de in locuit peste 1-3 luni. Buretii scosi din filtru i-am clatit in galeata scoasa la schimbul de apa (10 litri la fiecare 2 zile) si au fost arajati in bazin in fata turului pe post de prefiltru. arata urit momentan, dar se pare ca nu am reusit sa deciclez, desi aranjatul cilindrilor de Siporax a durat a proape 2 ore.
Caut o solutie la adaptarea prefiltrului de 16/22 la filtru de 12/16 - asta nu e urgent.

Rezultate la testele de apa in acvariu:
Ph:7,5-8
Gh:10
Kh=6
NO2=0
NO3=5-10 mg/l

Am gasit si niste becuri cu LED bune ca pret - 13 RON pentru 720 lumeni - 6500K/9W.

Si o urare pentru urmatoarele zile: Sa aveti pesti sanatosi, plante frumoase si apa limpede.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2015 14:59:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mi s-a parut interesant ca dupa 2 saptamini de la inlocuirea buretilor cu Siporax a crescut debitul (foarte vizibil) si a ramas constant de atunci. Inainte de asta era nevoie sa curat buretii de la prefiltrare cam in fiecare saptamina.

Dupa vreo 3 incercari de a monta bureti cu gauri mai mici pe intake (se colmatau cam in 24 de ore si trebuia sa ii inlocuiesc) am montat prefiltrul Sunsun pe IN la E900 - nu am observat inca vreo scadere a debitului.

Restul o sa urmeze intr-un jurnal la plantate.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2016 21:08:16


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Va rog de acum sa ma apelati ca Liv.
De vreo 15-16 ani e folosit de toate cunostiintele care le am pe diversele conturi din afara RO. Chiar m-am obisnuit cu el.

Cu stima,

Liviu

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2016 22:50:58


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vrei sa verific daca e liber nickname-ul Liv?
Ti-l pot schimba...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca se poate - da.

Multumesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-a rezolvat...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com