[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
prezentare....si poate intrebari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

ca orice nou venit intr-o comunitate am sa incerc sa ma prezint , am un acvariu de 20 de litri, cam de 2 saptamani, cu o pereche guppy, o pereche xipho, 2 neoni si un cory.
Ciclarea a durat cam o saptamana , au supravietuit, uff,
dar "microbul" lucreaza si vreau sa-mi fac un acvariu mai mare, 100-120 litri, dimensiunile s-au mai discutat 70*40*40, grosimea sticlei am lamurit-o, dar apoi am realizat ca infrastructura este de data aceasta mai mare, de exemplu daca la 20 de litri nu am avut nevoie de neon, cred ca la 100 l este nevoie, deci e nevoie si de capac.
Va rog sa-mi recomandati cam ce tipuri de neon trebuie folosit, si va rog dati-mi o sugestie/schema pentru capac.
multumesc
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

am vazut ca sunt cativa membri din Galati, va rog sa-mi spuneti si mie unde pot gasi un pet-shop mai de Doamne-Ajuta in Galati, da' nu de'alea care vand numai mancare de caini si pisici.
Va multumesc mult
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

strikius wrote:ca orice nou venit intr-o comunitate am sa incerc sa ma prezint , am un acvariu de 20 de litri, cam de 2 saptamani, cu o pereche guppy, o pereche xipho, 2 neoni si un cory.
Ciclarea a durat cam o saptamana , au supravietuit, uff,
dar "microbul" lucreaza si vreau sa-mi fac un acvariu mai mare, 100-120 litri, dimensiunile s-au mai discutat 70*40*40, grosimea sticlei am lamurit-o, dar apoi am realizat ca infrastructura este de data aceasta mai mare, de exemplu daca la 20 de litri nu am avut nevoie de neon, cred ca la 100 l este nevoie, deci e nevoie si de capac.
Va rog sa-mi recomandati cam ce tipuri de neon trebuie folosit, si va rog dati-mi o sugestie/schema pentru capac.
multumesc


Pentru neoane:

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=3372&highlight=neoane

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=3374&highlight=neoane

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2680&highlight=neoane


Pentru capac:

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1986&highlight=schema+capac

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=508&pos=0

http://www.rcarchive.com/fish/hood/

Salut Prieteni
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

multumesc pt informatii
sunt uimit, in piata in galati sunt betta care dupa descrieri sumt din cei regali, cu aripioarele zdrentuite, de 3 zile ii tine in pahara de plastic de bere,
au facut spuma, infiorator
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

I-am vazut si eu sambata! L-am intrebat pe proprietar si mi-a raspuns foarte calm ca betta poate sta in paharele alea si 2-3 saptamani. :18: Imi venea sa :hammer:

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

pe betta ii tin in pahare(o duceau bine in alea de bere)[eu am bazut in bucuresti intrun pet shop ca ii tineau in pahare dalea mici de unica folosinta] ca se bat foarte mult.spuma aia e posibil sa fi fost un cuib
[Yahoo!]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

sper sa fie bine bietii pesti , da' ceva pet shop nu stiti prin Galati, da cat de cat
axy
Junior member

Joined: 06/05/2006 19:07:59
Messages: 22
Location: galati
IP:
Offline

in domeniu de acvaristica nu cred ca este vreun pet-shop in Galati care sa-ti satisfaca toate cerintele, dar poti gasi cate ceva , daca e sa cauti atent , deci :
neoane - vezi magazinul euro vial din piata mare in spatele parcarii de taxiuri (mai aveau pe stoc vreo cateva philips tld 830 )
buturugi , hrana si cate ceva fertilizanti pentru plante - vezi pet-shop-ul de la Potcoava de Aur , langa alimentara
plante ( daca nu ai pretentii mari ) si la preturi acceptabile ai sa gasesti la pet-shop-ul din m 38 (in spate la print si cersetor)
iar despre pesti ............mai bine incerci pe aici sau la cunoscuti
[Yahoo!]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

multimesc pt indicatii, ma bucur ca gasesc macar buturugi si neoane, cinstit este peste asteptari :-P
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

am inteles ca betta sunt importati din Ucraina in niste pungi ca cele de medicamente
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu prea cred ca-s adusi din Ucraina. Daca sunt mari si frumosi atunci sunt de undeva de-afara, din Asia. Daca sunt normali, sunt destui crescatori de betta in tara. Ii pun separat pentru ca altfel se bat pana la moarte.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

asa imi explica vanzatorul cand l-am intrebat daca n'ar trebui schimbata apa din pahare (e aceeasi de duminica), si atunci mi-a povestit cum vin din afara.
s-ar putea sa ma fi mintit smilie
Avalon90
Junior member

Joined: 01/10/2009 18:52:55
Messages: 37
Location: Galati
IP:
Offline

Va rog...ziceti-mi si mie, unde pot sa gasesc aceasta planta: Hemianthus Callitrichoides "Cuba"? Am inteles ca e destul de scumpa. Sau alta planta tip "covor" mai ieftina. Mentionez ca am un acvariu de 112 litri, lung de 80 cm, lat de 35 cm si inalt de 40 cm. am atasat si cateva poze sa vedeti despre ce este vorba.
[Thumb - 124a2697-8868-42a9-87be-83fd.jpg]

[Thumb - Hemianthus-callitrichoides_.jpg]

Avalon90
Junior member

Joined: 01/10/2009 18:52:55
Messages: 37
Location: Galati
IP:
Offline

App. Stiu ca intrebarea nu este legata de topicul asta si nici incepator nu sunt, dar vad ca sunteti multi din galati si din cauza asta am pus-o aici. In legatura cu betta, da...se tin in vase de 1 L, dar asta doar in cazul in care, cu acel peste pproprietaul participa la concursuri. Cand sunt tinuti in spatii mai mici, se misca mai putin si isi dezvolta aripioarele mai mult. Pentru proprietarii de betta care nu participa la concursuri, un acvariu de 20-25 de litri este suficient pentru un betta. Iar in legatura cu apa, ca nu a schimbat-o de duminica, nici nu este nevoie. Din punct de vedere al oxigenului, betta poate respira si aer atmosferic, iar din punct de vedere al amoniacului, apa nu se schimba, ci doar se completeaza apa care s-a evaporat(e valabil si la acvarii mari). Se schimba doar in cazuri extreme. Iar cei care vand betta in piata centrala, si ii tin in pahare de bere, intradevar nu fac bine, dar la urma urmei, se vand repede si in plus am observat ca atunci cand mai raman putin ii pune in acvarii( care apropo sunt cam vai de ele, am vazut chiar si pesti morti). Probabil economisesc bani si loc cu acele pahare de bere. :-??
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Avalon90 wrote:Iar in legatura cu apa, ca nu a schimbat-o de duminica, nici nu este nevoie. Din punct de vedere al oxigenului, betta poate respira si aer atmosferic, iar din punct de vedere al amoniacului, apa nu se schimba, ci doar se completeaza apa care s-a evaporat(e valabil si la acvarii mari). Se schimba doar in cazuri extreme.


Nu te suprara , dar ai scris o mare prostie In primul rand amoniacul NU trebuie sa existe in apa, e cumplit de toxic pentru pesti.Daca te referi la nitrat....ala se scoate prin schimburile de apa SAPTAMANALE! In nici un caz nu se schimba apa cand iti aduci mainte sau cand , in sfarsit , scapi de lene.In conceptia ta , care sunt cazurile extreme cand se schimba apa ?
Iar daca doar completezi cu apa in loc sa scoti apa si adaugi apa proaspata....stii tu oare ce acumulari de minerale,etc vei avea in apa din acvariu ?? Pentru ca de evaporat se evapora doar apa,restul din ea ramane in acvariu.Ai masurat vreodata duritatea in acvariul tau in cazul in care tu doar completezi cu apa ? GH si kh = ?
NU poti compara un acvariu mic cu unul mare ... daca la unul de 200l nu schimbi o saptamana apa posibil sa nu se simta, insa in unul de 20l e JALE !!!
PS Am scris acest post pentru a evita situatia in care incepatorii vor lua de bun ce ai scris tu si nu vor mai schimba apa decat din an in pasti ...caz in care pestii aia vor fi FOARTE chinuiti
PS 2 Uita-te la data ultimului post te rog....daca e foarte vechi deschide un topic nou,nu mai invia topicuri care isi dorm somnul linistite de 3 ani

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2009 21:17:50


Until you find someone worth dying for, you never really live.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

ReBella wrote:PS 2 Uita-te la data ultimului post te rog....daca e foarte vechi deschide un topic nou,nu mai invia topicuri care isi dorm somnul linistite de 3 ani


Iar mi-am luat-o. Stateam si ma uitam si ma gandeam cine-i strikius, gepeto, lupino, etc. Nu stiam numele, nu stiam de unde sa-i iau pe oameni. Abea apoi m-am uitat la datele posturilor.
Mama, si ce mai dormea topicul
PS Subscriu la treaba cu apa. Si la aia cu planta. Grija mare la conditiile din acvariu, ca altfel n-are nici o sansa.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Avalon90
Junior member

Joined: 01/10/2009 18:52:55
Messages: 37
Location: Galati
IP:
Offline

Intradevar, nu amoniac. Nitrati. Cat despre minerale...hmm...oare alea nu sunt folosite de plante :-?..eu zic ca da. Minerale, nitrati, amoniac, dioxid de carbon, oxigen. Toate astea....au stransa legatura cu mancarea. V-as da mai multe informatii, dar sunt cam obosit. Dar va zic asta: Un lac(fara acces la rau) este o apa statatoare, asa cum este si acvariul. Nu-mi spune ca te duci la lacul Sf. Ana si scoti 700 de tone de apa si pui alta noua.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

E partial adevarat ce spui tu. Un lac este o apa statatoare insa uiti de ploi, care "schimba" apa.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Avalon90 wrote:Un lac(fara acces la rau) este o apa statatoare, asa cum este si acvariul. Nu-mi spune ca te duci la lacul Sf. Ana si scoti 700 de tone de apa si pui alta noua.

Lasa, te rog io, comparatiile dintre natura si acvariu ca nu-s corecte. Si io-s prea obosit sa detaliez ....... tine de densitatea de masa animala si vegetala.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Avalon90 wrote: Nu-mi spune ca te duci la lacul Sf. Ana si scoti 700 de tone de apa si pui alta noua.

Un exemplu mai prost nici ca se putea.
Sa ne zici si noua cam ce "vietuitoare" traiesc prin acel lac, oligotrof prin definitie dar si cu deficit de oxigen, ca sunt tare curios.


Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com