[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Turmalina ajuta la ceva ??  XML
Forum Index » General info
Author Message
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Pentru ca am gasit mai multe "recomandari" a acestei turmaline, intreb si eu: aveti ceva informatii, rezultate concrete, verificate pe acvariile voastre ??? Multumesc.
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Cine pleaca la start cu ADA penac P, ADA bacter 100, ADA tourma line, ADA penac W, are garantat succesul unui start perfect si al unui acvariu curat pe toata durata unui setap ( durata maxima - aproximativ doi ani ). Eu cred ca nu mai ai nevoie si de parerea celor care chiar l-au folosit.
Nu poate face decat bine !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Eu sunt sceptic, in general, si de aceea nu cred ce citesc...pe oriunde... in privinta turmalinului, ma indoiesc ca are vreun efect, fie bun, fie rau, in acvariile noastre. Un cristal cu duritate 7-7,5, nu cred sa ne ajute, nu cred sa elibereze sau sa absoarba...oarece..indiferent cat de macinat este...si sub ce forma este vandut. Si eu pot sa vand o mana de nisip si sa spun ca face minuni....dar cine ma crede, dar daca o spune ADA trebuie sa cred ??? Eu nu cred si nu imi pare rau.
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


De fapt turmaline nu este un absorbant, el se dizolva in timp eliberand in apa potasiu, bor, fier, calciu, magneziu si alte minerale care ajuta la dezvoltarea plantelor, deci mai degraba il consideri un fertilizant decat un mediu de filtrare.
Daca are o duritate mare asta nu inseamna ca nu se dizolva. Tu, daca cauti solutii pentru o mai buna functionare a bazinului in ce priveste dezvoltarea plantelor, nu trebuie sa crezi, trebuie sa folosesti si sa faci diferenta intre cum a fost si cum este. Ideea este ca cei care au facut cercetare in acest sens nu incearca sa convinga pe nimeni ca tourmaline face ....... , asta se intampla in mod natural cu acest mineral, ei, cei care spun aceste lucruri, doar au inteles foarte bine acest aspect, exploateaza aceasta oportunitate pe care o pune la dispozitia publicului hobby-st, ca o solutie suplimentara de echilibru natural intre rata de dizolvare a mineralelor si puterea de asimilare organica pura a acestor minerale de catre plante.
Chimia si fizica sunt doua stiinte clare care spun exact ce se intampla cu acest material, ADA doar vinde bine chimia si fizica.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote: Chimia si fizica sunt doua stiinte clare care spun exact ce se intampla cu acest material, ADA doar vinde bine chimia si fizica.

Daca ar fi doar chimie si fizica ar fi usor. Aici avem de-a face cu procese care se incearca sa fie explicate de biochimie si pe alocuri de biofizica si in aceste stiinte se se fac doar primii pasi...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

dandumitru wrote:
De fapt turmaline nu este un absorbant, el se dizolva in timp eliberand in apa potasiu, bor, fier, calciu, magneziu si alte minerale care ajuta la dezvoltarea plantelor, deci mai degraba il consideri un fertilizant decat un mediu de filtrare.
Daca are o duritate mare asta nu inseamna ca nu se dizolva.
, nu trebuie sa crezi, trebuie sa folosesti si sa faci diferenta
o solutie suplimentara de echilibru natural intre rata de dizolvare a mineralelor si puterea de asimilare organica pura a acestor minerale de catre plante.
Chimia si fizica sunt doua stiinte clare care spun exact ce se intampla cu acest material, ADA doar vinde bine chimia si fizica.


Eu nu am spus ca este un absorbant dar nici un fertilizant. Din cate info am gasit, turmalina nu are reactivitate chimica, este inerta. Ori deca ea nu reactioneaza chimic cum ar putea sa se dizolve ?? Adica ea nu reactioneaza la acizi, baze ...dar "elibereaza bor, fier".....intr-un mediu baland cum este apa din acvariu.....doar pt ca spun niste vanzatori. ??
" Chimia si fizica sunt doua stiinte clare" iar chimia asta imi spune, reactivitate ZERO.
In ultimul rand daca nu cred in ceva cum sa il cumpar ?? Cum sa il folosesc ??.. Data viitoare in loc de schimb si de fertilizare merg la vrajitoare....fac ele ceva si sigur va fi bine...
[Email]
laur.c
Junior member

Joined: 31/12/2010 02:21:30
Messages: 49
Location: Tulcea, Romania
IP:
Offline

Eu folosesc turmalina asta:
[url]http://wts-online.ro/tratare-apa/remineralizare-si-reglare-ph/turmalina-granule--1-kg
pentru baut. Am la bucatarie o baterie cu 3 cai, pentru cea de consum am filtru 20 microni bumbac , iar pentru baut am unul de 5 microni. In jurul cartusului de 5 am imprastiat cam un pumn de turmalina.
Pot sa-ti spun doar ca la intrare am 825 uS/cm si la iesire 940 uS/cm.
Folosesc doar la baut si gatit, nu e un consum f mare. Are suficient timp sa se dizolve ceva in apa.
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Din ce am vazut acolo turmalina reprezinta max 48% din compozitie....celelalte sunt alte componente, unele destul de ractive..
Intrebare suplimentara :acele bilute sunt poroase ??..ma gandeam la mediu biologic....
[Email]
laur.c
Junior member

Joined: 31/12/2010 02:21:30
Messages: 49
Location: Tulcea, Romania
IP:
Offline

Nu, nu sunt poroase ca un mediu de filtrare biologic.
Par mai degraba facute prin presare.
Cam asa arata:
[url] http://www.alibaba.com/product-detail/Tourmaline-energy-ceramic-Ball-for-water_736381019.html?spm=a2700.7724857.29.10.3CYaPo&s=p

 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com