[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru wet & dry -home made  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Are cineva facut un astfel de filtru?Am tot sapat pe tot feluri de site-uri, mi-am facut o idee de ansamblu, dar ca sa nu fac greseli am zis sa declansej un brain-storming; imi e sunt utile (si poate si altora) schite, detalii constructive, link-uri, pareri pertinente, etc.Nu vreau sa faca galagie, am renuntat la o canistra Tetra ex 700 (care nu e chiar un filtru de lepadat) ca sa fac un filtru mai bun , nu unul mai prost.
Motivele pentru care am optat pentru W&D sunt:
1.posibilitatea de ascunde incalzitorul si reactorul de codoi in vasul filtru
2.usor de intretinut, de curatat
3.capacitate mare pt materialul filtrant (de care se doreste)
4.performant ca filtru mecanic si biologic
Detalii despre acvariul meu : 200litri, pesti relativ putini : 5 Conconius, 5 Sumatrani, 8 neoni cardinali, 1 Pleco, dupa de termin noul capac vor fi 6x30 w tuburi de neon+plantare bogata (deocamdata e nesatisfacator acest aspect).Apa: 25 grd, PH 6-6.5, GH 6, imbogatita cu Co2 (initial PH=7 -7.5)
Ceva link-uri: un filtru cam carpacist , un filtru mai destept , dar e loc si de mai bine , aici va faceti o idee mai clara despre constructie+functionare, eu personal l-as face altfel , aici o idee noua de filtru, contine plante (care halesc nitritii, eu zic ca nu e mare eficienta in treaba asta)
Intrebarile mele :
1.eu vreau sa pun o pompa de 1200 l/h, e destul?
2.Titronix spune ca filtrul lui face o anumita galagie - care e mai exact sursa de zgomot la w&d?
3.Am identificat sa zic asa 2 tipuri de filtre -unul in cascada (pereti intermediari de sticla, apa urmeaza un traseu sus jos dupa cum o conduc "stavilarele" si un tip in care apa intra gravitational in cutii cu medii de filtrare, dupa care e pompata in tank.Care ar fi mai avantajos? Si am mai vazut si asa numitele bio-tower :o (in interiorul tank-ului filtru se amplaseaza un recipient cu anumite medii de filtrare care are prevazut o pompa proprie care urmeaza un mic circuit "inchis)- se justifica la unul de apa dulce? Astept cu interes ideei , linkuri, experiente personale despre tema.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Din cate am inteles se pot folosi si ami multe medii filtrante si princpiul e simplu !
Apa cade pe mediile filtrate .. se scurge prin ele .. si pe ruma iti treb o pompa sa il re pui in functiune ..
In mediile filtrate stau bacteriile si pe mine m-ar interesa asa ceva ..
Banuesc ca pompa o alegi dupa puterea pe care o vrei.
Ideea e ..unde faci gaurile .. ca sa introduci furtunu.
LA baza unu in stanga ( scrugere ) si in dreapta ( pe unde revine ? )

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Cateva materiale de filtrare
http://www.zooplus.ro/index.php?cPath=21_89_43_53
http://www.zooplus.ro/index.php?cPath=21_141_210
http://www.zooplus.ro/index.php?cPath=21_64_85

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

LooSeR wrote:
Ideea e ..unde faci gaurile .. ca sa introduci furtunu.
LA baza unu in stanga ( scrugere ) si in dreapta ( pe unde revine ? )

Apa coboara gravitational din acvariu printr-un supraplin (gaura in peretele acvariului, de exemplu) coboara in filtrul tank, traverseaza mediile de filtrare si este urcata inapoi in acvariu de o pompa.Asta este principiul de functionare.Nu are importanta daca intra prin stg. si iese prin dreapta sau vitzavercea.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:imi e sunt utile (si poate si altora) schite, detalii constructive, link-uri, pareri pertinente, etc.

La viitorul meu acvariu de 300+ litri sunt hotarat sa-mi fac si eu fitrul w&d din aceleasi motive ca si ale tale.


E o idee si asta - avand omul ciclide africane n-a indraznit sa-si puna plantele in acvariu si atunci le-a pus in filtru . Daca pune suficiente plante cu crestere rapida ar trebui sa simta efectul si partea buna e ca daca apar alge mai ajuta si ele la consumul nutrientilor, numai sa nu se raspandeasca si in acvariul principal .

siliconu` wrote:
3.Am identificat sa zic asa 2 tipuri de filtre -unul in cascada (pereti intermediari de sticla, apa urmeaza un traseu sus jos dupa cum o conduc "stavilarele" si un tip in care apa intra gravitational in cutii cu medii de filtrare, dupa care e pompata in tank.Care ar fi mai avantajos?

Varianta cu labirintul jos-sus-jos-sus mai poate fi numita filtru wet&dry din moment ce mediile sunt permanent sub apa? Ideea la filtrele wet&dry era tocmai ca apa sa curga prin mediile filtrante fara a le inunda, in special in cazul partii biologice a filtrului.

Eu ma gandeam sa mi-l fac in varianta "gravitationala": cu un prefiltru din burete grosier la gaura de supraplin data prin sticla acvariului dupa care apa sa curga printr-o teava groasa pana pe dripping tray de unde sa treaca printr-o serie de cutii din plastic cu fundul gaurit puse una peste alta intr-un compartiment special din acvariul-filtru continand de sus in jos:
1. burete ceva mai fin
2. burete fin
3. bio-balls
4. cilindri de ceramica
5. carbune activ sau turba (daca e cazul)
Nivelul apei in acvariul-filtru nu trebuie sa depaseasca partea superioara a cutiei nr.5 pentru ca mediile biologice sa nu fie inundate permanent si in felul asta am si spatiu unde sa se acumuleze apa care depaseste nivelul supraplinului din acvariu daca powerhead-ul ia o pauza (pana de curent).

In apa acumulata in filtru ma gandeam sa pun si incalzitorul, un termometru si powerhead-ul care pompeaza apa inapoi in acvariu. Si ca sa rezolv si problema CO2-ului ma gandeam ca apa pompata de powerhead sa nu urce direct in acvariu ci sa urce intr-o prima faza pana in partea superioara a acvariului-filtru de unde sa coboare printr-un tub mai gros cu rolul de reactor CO2 in care intra CO2 prin lateral in partea de jos. La iesirea din reactorul CO2 voi avea un burete grosier pentru oprirea bulelor si de acolo apa in final va urca sus in acvariu. Tu cum te-ai gandit sa integrezi reactorul CO2 in filtrul wet&dry?

Cat despre debitul powerhead-ului, lumea zice ca trebuie sa fie de doua-trei ori volumul acvariului pe ora, dar in plus fata de asta trebuie sa aiba puterea necesara pentru a acoperi diferenta de nivel pana sus la acvariu.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

O intrebare.
Daca e sa dai gaura in acvariu de prea plin ... nu treb sa ai si instalatie de schimbare a apei la picatura ? Daca nu vrei sa schimbi apa la picatura .. Cum faci ?

Pui gaura de prea plin la un nivel mai mic ?( Putin mai mic ) ? si reglezi din robineti cata apa intra si cata apa iese .. in cat sa ramana cosntat?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
E o idee si asta - avand omul ciclide africane n-a indraznit sa-si puna plantele in acvariu si atunci le-a pus in filtru . Daca pune suficiente plante cu crestere rapida ar trebui sa simta efectul si partea buna e ca daca apar alge mai ajuta si ele la consumul nutrientilor, numai sa nu se raspandeasca si in acvariul principal .
daca algele apar in filtru cu siguranta ca apar si in acvariu, doar e acelasi mediu cu aceleasi conditii, aceeasi apa, si comunica teribil de bine acvariile intre ele.

sydney5791 wrote:
siliconu` wrote:
3.Am identificat sa zic asa 2 tipuri de filtre -unul in cascada (pereti intermediari de sticla, apa urmeaza un traseu sus jos dupa cum o conduc "stavilarele" si un tip in care apa intra gravitational in cutii cu medii de filtrare, dupa care e pompata in tank.Care ar fi mai avantajos?

Varianta cu labirintul jos-sus-jos-sus mai poate fi numita filtru wet&dry din moment ce mediile sunt permanent sub apa? Ideea la filtrele wet&dry era tocmai ca apa sa curga prin mediile filtrante fara a le inunda, in special in cazul partii biologice a filtrului.
la faza asta nu m-am gandit.Ai dreptate. Dar daca tot suntem la discutii despre filtrare care e mai avantajos cel wett&dry (care e unul singur ) sau cel in cascada? Cel in cascada e interesant zic eu pentru ca-ti intra la material de filtrare de te plictisesti.Dezavantajul este ca e mai greu de curatat.In schimb la cel w&d e avantajos faptul ca filtrul biologic este in contact cu aer+apa=buna oxigenare=eficienta mare filtru biologic. Ce ar fi daca le-as combina unul in cascada (filtrare mecanica prelungita, volum mare de medii de filtrare), in prima parte a filtrarii + filtrare biologica (cutii suspendate deasupra apei in care apa curge prin partea de sus).Si ca sa nu pun un power head separat pt treaba asta, pot sa iau o pompa mai puternica si la iesirea ei sa pun un teu (ramificatie)din care un brat urca spre acvariu si constituie returul iar al brat duce apa prospat filtrata mecanic in filtrul biologic.Logic ma gandesc ca al doilea brat trebuie prevazut cu robinet, pt ca apa are tendinta de a iesi pe unde coloana de apa e amai mica.
sydney5791 wrote:
Eu ma gandeam sa mi-l fac in varianta "gravitationala": cu un prefiltru din burete grosier la gaura de supraplin data prin sticla acvariului

intradevar am vazut pe net intodeauna acest burete grosier la supraplin.De ce e important ? Oare resturile mari ar putea obtura teava de tur? Pai daca e suficient de mare in diametru (30-40 mm) oricum resturile ar trebui sa ajunga jos.Gresesc?
sydney5791 wrote:
apa sa curga printr-o teava groasa pana pe dripping tray de unde sa treaca printr-o serie de cutii din plastic cu fundul gaurit puse una peste alta intr-un compartiment special din acvariul-filtru continand de sus in jos:
1. burete ceva mai fin
2. burete fin
3. bio-balls
4. cilindri de ceramica
5. carbune activ sau turba (daca e cazul)
Nivelul apei in acvariul-filtru nu trebuie sa depaseasca partea superioara a cutiei nr.5 pentru ca mediile biologice sa nu fie inundate permanent si in felul asta am si spatiu unde sa se acumuleze apa care depaseste nivelul supraplinului din acvariu daca powerhead-ul ia o pauza (pana de curent).

Aici gresesti un pic. In filtrul mecanic densitatile mediilor de filtrare trebuie sa fie descrescatoare (ex: bio-balls, burete gosier, burete mediu, burete fin), altfel filtrul s-ar bloca rapid.
sydney5791 wrote:
Si ca sa rezolv si problema CO2-ului ma gandeam ca apa pompata de powerhead sa nu urce direct in acvariu ci sa urce intr-o prima faza pana in partea superioara a acvariului-filtru de unde sa coboare printr-un tub mai gros cu rolul de reactor CO2 in care intra CO2 prin lateral in partea de jos. La iesirea din reactorul CO2 voi avea un burete grosier pentru oprirea bulelor si de acolo apa in final va urca sus in acvariu. Tu cum te-ai gandit sa integrezi reactorul CO2 in filtrul wet&dry?.

Eu am gandit-o ceva mai simplu.Compartimentul final al filtrului gazduieste pe linga pompa,incalzitor, termometru si clasicul reactor cu power head (power head+tub gros+burete grosier).Avantajul fata de metoda ta este ca e simplu de pus/scos/curatat.Nu zic ca e gresita metoda ta, dar e mai greu sa construiesti o serpentina in care sa ai si acces la nevoie (va trebui sa cureti din cand in cand acel burete) si sa nu curga.Gandeste-te ca va trebui sa rezolvi probleme de etanseitate nu chiar simple, in serpentina aia o sa fie apa la presiune.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
Cel in cascada e interesant zic eu pentru ca-ti intra la material de filtrare de te plictisesti.Dezavantajul este ca e mai greu de curatat.

De ce este asa de greu de curatat? Iti faci in fiecare compartiment prin care circula apa un recipient cu materialul de filtrare pe care il poti scoate oricand si curata/spala.

siliconu` wrote:
Ce ar fi daca le-as combina unul in cascada (filtrare mecanica prelungita, volum mare de medii de filtrare), in prima parte a filtrarii + filtrare biologica (cutii suspendate deasupra apei in care apa curge prin partea de sus).Si ca sa nu pun un power head separat pentru treaba asta, pot sa iau o pompa mai puternica si la iesirea ei sa pun un teu (ramificatie)din care un brat urca spre acvariu si constituie returul iar al brat duce apa prospat filtrata mecanic in filtrul biologic.Logic ma gandesc ca al doilea brat trebuie prevazut cu robinet, pentru ca apa are tendinta de a iesi pe unde coloana de apa e amai mica.

Si eu m-am gandit sa combin cele doua tipuri (filtrarea mecanica si chimica facuta in filtru cu compartimente comunicante si filtrarea biologica sa fie wet&dry), si vedeam trei variante:

1. Filtrul cu compartimente comunicante sa fie situat deasupra filtrului wet&dry si apa sa iasa din el si sa curga pur si simplu gravitational in filtrul wet&dry unde sa fie powerhead-ul pentru retur.
2. Doua powerhead-uri, cate unul la iesirea din fiecare din cele doua filtre (caz in care filtrele pot sta una langa alta). In afara de inconvenientul de a avea nevoie de doua powerhead-uri o problema mai grava aici mi s-a parut faptul ca debitele celor doua pompe trebuie sa fie foarte precis corelate) in varianta pe care am gandit-o eu.
3. O singura pompa in filtrul cu compartimente comunicante care sa urce apa in filtrul wet&dry plasat intr-un corp de mobila aflat DEASUPRA acvariului, de unde apa sa curga in acvariu in mod gravitational. In felul asta s-ar evita si pericolul sifonarii accidentale a apei din acvariu prin conducta de retur in cazul in care powerhead-ul este oprit.

Nu m-am gandit pana acum la varianta cu T-ul propusa de tine dar mi se pare o idee buna, doar ca atunci nu mai ai un singur circuit de apa de la intrare la iesire, ci ai si un circuit de apa secundar in interiorul celui principal, dar banuiesc ca asta nu e un inconvenient. Totusi, trebuie tinut cont de faptul ca atunci cand umbli la robinet nivelul apei din filtru va varia si el (robinet mai deschis inspre w&d => debit mai mic pe retur => nivel mai mare al apei din filtru.

siliconu` wrote:
intradevar am vazut pe net intodeauna acest burete grosier la supraplin.De ce e important ? Oare resturile mari ar putea obtura teava de tur? Pai daca e suficient de mare in diametru (30-40 mm) oricum resturile ar trebui sa ajunga jos.Gresesc?

Eu as pune totusi acel burete grosier la supraplin. Nu vreau ca printre resturile alea sa mi se rataceasca vreun peste sau vreo alta vietate care a avut proasta inspiratie sa se plimbe prin zona supraplinului sau sa mi se infunde furtunul cu vreo planta dezradacinata accidental si aspirata in interiorul furtunului.

siliconu` wrote:
sydney5791 wrote:
1. burete ceva mai fin
2. burete fin
3. bio-balls
4. cilindri de ceramica
5. carbune activ sau turba (daca e cazul)

Aici gresesti un pic. In filtrul mecanic densitatile mediilor de filtrare trebuie sa fie descrescatoare (ex: bio-balls, burete gosier, burete mediu, burete fin), altfel filtrul s-ar bloca rapid.

Nu cred ca gresesc. Problema densitatilor descrescatoare se pune numai la partea mecanica a filtrului (cum ai zis si tu), dincolo de care se presupune ca apa este deja fara particule in suspensie, iar in interiorul sectiunii de filtrare mecanica am respectat aceasta regula (burete grosier in prefiltru, apoi in filtru la inceput burete ceva mai fin urmat de burete fin). Bio-balls fac parte din sectiunea de filtrare biologica, nu mecanica. Daca as pune, asa cum ai propus tu, bio-balls inainte de sectiunea mecanica (mediile de burete) in timp aceste bio-balls s-ar umple de mizerii si ar trebui sa le spal, ceea ce ar fi foarte deranjant (in afara de faptul ca as afecta populatia de bacterii nu vreau sa iau fiecare bila in parte si sa o curat cu jet sub presiune ca sa scot mizeriile din ea).

siliconu` wrote:
Eu am gandit-o ceva mai simplu.Compartimentul final al filtrului gazduieste pe linga pompa,incalzitor, termometru si clasicul reactor cu power head (power head+tub gros+burete grosier).Avantajul fata de metoda ta este ca e simplu de pus/scos/curatat.Nu zic ca e gresita metoda ta, dar e mai greu sa construiesti o serpentina in care sa ai si acces la nevoie (va trebui sa cureti din cand in cand acel burete) si sa nu curga.Gandeste-te ca va trebui sa rezolvi probleme de etanseitate nu chiar simple, in serpentina aia o sa fie apa la presiune.

Deci inteleg ca te gandesti la un powerhead separat numai pentru reactorul CO2 (eu exact asta am vrut sa evit) si vei avea atunci inca un circuit de apa secundar in interiorul celui principal. Cat despre necesitatea curatarii buretelui grosier de la iesirea reactorului CO2, ma gandesc ca va fi foarte rar nevoie de asta din moment ce pe acolo circula apa deja filtrata. Problemele de etanseitate intr-adevar trebuie rezolvate, dar cum reactorul CO2 se afla tot in interiorul vasului, daca mai picura ceva pe la racorduri nu este critic, picaturile vor cadea de unde au venit.

Dar ma gandesc acum la altceva. Daca tot ai propus varianta cu T-ul pentru a alimenta filtrul wet&dry, se poate pune o ramificatie cu o intrare si trei iesiri in loc de doua: una inspre acvariul principal (returul), una inspre filtrul wet&dry si una inspre reactorul CO2, ultimele doua prevazute cu robinete pentru a putea ajusta debitul. Si atunci va fi un circuit de apa principal cu doua circuite secundare in el: unul pentru filtrare biologica si unul pentru imbogatire cu CO2. Si totul facut cu un singur powerhead puternic.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

ERATA
sydney5791 wrote:
2. Doua powerhead-uri, cate unul la iesirea din fiecare din cele doua filtre (caz in care filtrele pot sta una langa alta).

Am vrut sa zic "unul langa altul".

sydney5791 wrote:
Problema densitatilor descrescatoare se pune numai la partea mecanica a filtrului (cum ai zis si tu)

Este vorba de fapt de densitati crescatoare, nu descrescatoare, adica mediile de filtrele sa aiba goluri de aer din ce in ce mai mici, deci sa fie mai dense.

Imi cer scuze.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

hai ca ma bag si eu un pic (poate off topic). treaba asta cu plantele in filtrul wet&dry se foloseste la acvariile marine in state. de fapt se pun niste alge si nu e nevoie de skimmer.
daca sunteti curiosi puteti gasi pe google dupa cuvintele "miracle mud".

http://www.acquaportal.it/Articoli/Tecnica/miracle_mud/default.asp

Acvariul meu
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cultura de alge se tine in refugium si necesita lumina. Poate fi folosita la filtrare, sau ca hrana pentru pestii ierbivori.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
dexter
Junior member

Joined: 01/10/2005 21:22:37
Messages: 46
Location: bucuresti
IP:
Offline

unde se gases la noi ?

http://digital.planetq.org/akvarij_filter/IMG_8866
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
siliconu` wrote:
Cel in cascada e interesant zic eu pentru ca-ti intra la material de filtrare de te plictisesti.Dezavantajul este ca e mai greu de curatat.

De ce este asa de greu de curatat? Iti faci in fiecare compartiment prin care circula apa un recipient cu materialul de filtrare pe care il poti scoate oricand si curata/spala.

Poate termenul de "cascade" nu e cel mai portivit .Sunt defapt niste sicane dispuse vertical, prima are fanta jos, pe acolo intra apa in compartimentul 2, de aicea traverseaza mediile de filtrare pe directie ascendenta, pe urma intra in compartimentul 3 si tot asa.Nu poti sa pui mediile de filtrare in cutii, decat daca apa intra PE SUS.Daca intra pe jos, oricate gaurele ai face tot nu e OK.Eventual ar fi posibil doar in cazul in care cutiile s-ar potrivi la marele fix intre sicane, in caz contrar apa s-ar strecura printre cutie si sicana, fara sa treaca complet prin mediile de filtrare.Si potriveala asta e greu de facut si cred ca ne complicam inutil.
sydney5791 wrote:
Si eu m-am gandit sa combin cele doua tipuri (filtrarea mecanica si chimica facuta in filtru cu compartimente comunicante si filtrarea biologica sa fie wet&dry), si vedeam trei variante:

1. Filtrul cu compartimente comunicante sa fie situat deasupra filtrului wet&dry si apa sa iasa din el si sa curga pur si simplu gravitational in filtrul wet&dry unde sa fie powerhead-ul pentru retur.

Da, mi se pare realizabil.Inconveniente: inaltime totala mare a filtrului.Oare intra intr-un dulapior obisnuit, si sa mai si ai loc de umblat ? Al meu are un spatiu util (pe inaltime) de aprox 60 cm (si pot sa zic ca e inalt!)
sydney5791 wrote:
2. Doua powerhead-uri, cate unul la iesirea din fiecare din cele doua filtre (caz in care filtrele pot sta una langa alta). In afara de inconvenientul de a avea nevoie de doua powerhead-uri o problema mai grava aici mi s-a parut faptul ca debitele celor doua pompe trebuie sa fie foarte precis corelate) in varianta pe care am gandit-o eu.

Complicat, nu vad avantajul.Oricum, filtrul mecanic "beneficiaza" de intrarea gravitationala a apei, nu prea s-ar justifica un power-head pt el. Pt. filtrul biologic da, am vazut si pe net ca unele Bio-towers-uri au un power head separat, care preia apa deja filtrata mecanic.
sydney5791 wrote:
3. O singura pompa in filtrul cu compartimente comunicante care sa urce apa in filtrul wet&dry plasat intr-un corp de mobila aflat DEASUPRA acvariului, de unde apa sa curga in acvariu in mod gravitational. In felul asta s-ar evita si pericolul sifonarii accidentale a apei din acvariu prin conducta de retur in cazul in care powerhead-ul este oprit

Sifonarea accidentala e simplu de evitat: teava de retur nu trebuie scufundata in apa (exista o mica cadere), deci nu se mai realizeaza "sifonul"
sydney5791 wrote:
Nu m-am gandit pana acum la varianta cu T-ul propusa de tine dar mi se pare o idee buna, doar ca atunci nu mai ai un singur circuit de apa de la intrare la iesire, ci ai si un circuit de apa secundar in interiorul celui principal, dar banuiesc ca asta nu e un inconvenient. Totusi, trebuie tinut cont de faptul ca atunci cand umbli la robinet nivelul apei din filtru va varia si el (robinet mai deschis inspre w&d => debit mai mic pe retur => nivel mai mare al apei din filtru.

Pai cred ca e chiar un avantaj: in felul acesta se poate realiza si echilibrarea tur-retur, care am inteles ca oricum trebuie sa o faci la un w&d (nu am inteles exact cum dar intuiesc ca este un robinet pe retur pe care-l tot reglezi pana se mentine nivelul optim de apa in filtru - 2,3 cm peste pompa).Si in loc sa "strangulezi" returul si sa fortezi pompa NU MAI BINE recirculi apa aia peste f. biologic?Oare gresesc?
sydney5791 wrote:
Deci inteleg ca te gandesti la un powerhead separat numai pentru reactorul CO2 (eu exact asta am vrut sa evit) si vei avea atunci inca un circuit de apa secundar in interiorul celui principal.

Eu am "automatizat" (daca nu e prea mult spus asa ) un pic admisia de CO2 pe timpul noptii.Power-head-ul reactorului este legat la aceeasi timer cu neoanele: noaptea se opreste si inceteaza imbogatirea cu CO2.Practia eu de asta as pune un mic power h. separat pt reactor.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

bilti wrote:hai ca ma bag si eu un pic (poate off topic). treaba asta cu plantele in filtrul wet&dry se foloseste la acvariile marine in state. de fapt se pun niste alge si nu e nevoie de skimmer.
daca sunteti curiosi puteti gasi pe google dupa cuvintele "miracle mud".

http://www.acquaportal.it/Articoli/Tecnica/miracle_mud/default.asp

Ne esti deloc off-topic (pusesem un link in care erau prezentate niste plante care halesc din nitriti). Nu stiu ce sa zic, are ceva eficinta treaba asta? Pai daca sunt oricum plante in acvariu , nu e acelasi lucru? Decat daca , asa cum a zis Sydney nu ai africani in acvariu, si atunci nu prea ai de ales. Sau niste Oscari

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
Eventual ar fi posibil doar in cazul in care cutiile s-ar potrivi la marele fix intre sicane, in caz contrar apa s-ar strecura printre cutie si sicana, fara sa treaca complet prin mediile de filtrare.Si potriveala asta e greu de facut si cred ca ne complicam inutil.

Pentru bureti nu e cazul, intr-adevar. Se pot scoate pur si simplu si spala. Mai critic era sa ai cutii pentru bio-balls si inele de ceramica, dar din fericire ele nu vor fi aici, ci in filtrul w&d unde nu se pune problema potrivirii la fix a dimensiunilor acestor cutii.

siliconu` wrote:
Sifonarea accidentala e simplu de evitat: teava de retur nu trebuie scufundata in apa (exista o mica cadere), deci nu se mai realizeaza "sifonul"

Ar fi OK asta, dar trebuie facut cumva sa nu se auda un clipocit care sa-ti aminteasca de susurul cristalin al izvoarelor de munte.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
siliconu` wrote:
Sifonarea accidentala e simplu de evitat: teava de retur nu trebuie scufundata in apa (exista o mica cadere), deci nu se mai realizeaza "sifonul"

Ar fi OK asta, dar trebuie facut cumva sa nu se auda un clipocit care sa-ti aminteasca de susurul cristalin al izvoarelor de munte.

...desi, daca ma gandesc bine, in varianta cu acea cadere mica de apa ar insemna ca atat iesirea din acvariu (prin supraplin) cat si intrarea in acvariu sa se faca pe la suprafata apei, ceea ce inseamna ca miscarea apei va tinde sa devina doar superficiala, in timp ce apa din profunzimea acvariului va avea o viteza invers proportionala cu adancimea. Nu stiu in ce masura ar fi deranjant acest aspect. Cred ca n-ar strica totusi daca s-ar putea crea o miscare a apei mai din profunzime - rog sa fiu contrazis daca gresesc.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Clipocitul apei este usor de evitat:un mic topogan pe care apa se prelinge, nu cade de la inaltime.Se poate face orientabil ca directie, etc, in felul acesta scapi de zurgalai in cap (nici eu nu as suporta)..Da, intradevar nu m-am gandit la problema unui circuit de apa care se face preponderent din straturile superioare ale apei (ca sa vezi totusi ce importante sunt discutiile astea- identificam niste potentiale probleme !)...Si totusi eu zic ca este un avantaj colectarea apei de la suprafata.Eu unul am periodic probleme cu o pelicula cu aspect uleios la suprafata apei si ma gandesc ca o colectare de la suprafata apei prin supraplin imi garanteaza o suprafata intodeauna curata - fara praf, colonii de bacterii de suprafata, schimb de gaze bun, etc.
Pe de alta parte problema cu zurgalaiala este un mare semn de intrebare pt. mine.Care este sursa de zgomot la filtrele (am mai citi pe net ca ar avea anumite zgomote) si cum se poate evita?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:Da, intradevar nu m-am gandit la problema unui circuit de apa care se face preponderent din straturile superioare ale apei... Si totusi eu zic ca este un avantaj colectarea apei de la suprafata.Eu unul am periodic probleme cu o pelicula cu aspect uleios la suprafata apei si ma gandesc ca o colectare de la suprafata apei prin supraplin imi garanteaza o suprafata intodeauna curata - fara praf, colonii de bacterii de suprafata, schimb de gaze bun, etc.

Asa este, si eu am ceva probleme cu o pelicula superficiala (o scot periodic cu servetele) si sunt pentru colectarea apei de la suprafata (de fapt ar fi si mai greu de colectat din profunzime - cred ca ar fi nevoie de un plutitor in genul celui de la WC pentru a intrerupe scurgerea apei in cazul atingerii nivelului minim admis => prea complicat si foarte periculos).

In schimb returul zic eu ca ar fi bine sa se faca in profunzime. Ar fi buna o supapa de sens pentru apa, dar defectarea acestei supape ar putea fi fatala. O alta idee pe care am gasit-o si care ar permite introducerea apei in profunzime evitand in acelasi timp sifonarea accidentala a acvariului ar fi ca putin inainte de intrarea in apa din bazin furtunul de retur sa continue cu un tub rigid mai gros (pentru reducerea presiunii), tub care coboara pana aproape de substrat. Se dau gauri atat in mica portiune de deasupra apei a tubului gros (cu rolul de permite intrarea aerului pentru a dezamorsa o eventuala sifonare accidentala a acvariului in cazul opririi powerhead-ului din filtru) cat si in portiunea de sub apa (cu rolul de a permite apei filtrate sa intre in acvariu nu doar prin partea de jos a tubului gros ci si prin aceste gauri aflate la diferite inaltimi). Bineinteles, aceste gauri trebuie dimensionate cu grija atat ca numar cat si ca diametru, iar capatul de jos al tubului gros se poate obtura partial pentru a permite apei sa iasa intr-o masura mai mare prin gaurile laterale.

siliconu` wrote:
Pe de alta parte problema cu zurgalaiala este un mare semn de intrebare pentru. mine.Care este sursa de zgomot la filtrele (am mai citi pe net ca ar avea anumite zgomote) si cum se poate evita?

Eu alta sursa de zgomot in afara de powerhead-uri si clipocitul apei care cade prin diverse locuri nu vad. Aici ar trebui sa ne raspunda cineva care chiar a exploatat astfel de filtre, eu cel putin sunt la faza de "vreau sa-mi fac unul".

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

1.SECTIUNE SUPRAPLIN
2.SECTIUNE FILTRU HIBRID W&D + FILTRU CASCADA
3.CIRCULATIA APEI IN FILTRU

Eu ma gandesc ca ar trebui sa fie eficient si relativ simplu hibridu` asta.Vedeti ceva dezavantaje?Imi scapa ceva?
Mai am unele chestii care nu-mi sunt clare:
A.Cum se face "echilibrarea" la un w&d?In ce consta defapt?
B.Mie nu-mi inspira mare incredere Bio-balls-urile (folosite ca mediu filtrant biologic), cel putin in comparatie cu inele de ceramica mi se par muuult inferioare, si chiar fata de un banal burete.Suprafata desfasurata e totusi mica.Au un alt rol decat acela de suport pt bacteriile denitrificatoare?Daca as pune ca mediu de filtrare biologica numai inele ceramice sau inele ceramice+burete, nu e mai eficient?
C.Este o marca de inele ceramice mai buna (de ex. Sera), sau cam toate-s acelasi ?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... uitati AICI un link interesant de citit ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com