[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
despre noi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
roxxana_s
Junior member

Joined: 16/11/2015 23:14:18
Messages: 7
Location: PLOIESTI
IP:
Offline

Bine v-am gasit!Ma numesc Roxana.Imi doream demult un acvariu,si acum am reusit sa-l am.Are cam 47 L net,inca nu e plantat .Pestisorii mei sunt :5 tetrazone si un xipho mascul.Am avut si 2 femele de xipho,dar una a sarit din acvariu(neavand capac) si alta a murit fiind cumparata cu o pata pe ea care s-a dovedit a fi infectie bacteriana.Am pus capac din plexiglass,dar de atunci apa are un usor iz de mucegai.Inca nu-mi permit un capac cu lumina incorporata.Ma bucur ca v-am gasit si cum stiu ca aveti multa experienta in acvarii,sper ca ma veti ajuta cu sfaturi.
adrian t
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2010 18:26:41
Messages: 136
Location: Bucuresti,sect 5 pe vale
IP:
Offline

Bine ai venit! Aici vei afla multe lucruri interesante dar sa nu crezi tot ce auzi dar mai ales sa nu faci tot ce ti se spune.
Experietia docet!
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bine ai venit.spune ceva despre filtrare si o poza doua nu ar strica. Nu te sfii cu intrebarile carele ai si asteptam evolutia ta.te avertizam de pe acum ca va fi o pasiune costisitoare,poate chiar extrem de costisitoare,depinde de bugetul si dorinta fiecaruia.ape limpezi si pestisori sanatosi :p

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

roxxana_s wrote:Bine v-am gasit!Ma numesc Roxana.Imi doream demult un acvariu,si acum am reusit sa-l am.Are cam 47 L net,inca nu e plantat .Pestisorii mei sunt :5 tetrazone si un xipho mascul.Am avut si 2 femele de xipho,dar una a sarit din acvariu(neavand capac) si alta a murit fiind cumparata cu o pata pe ea care s-a dovedit a fi infectie bacteriana.Am pus capac din plexiglass,dar de atunci apa are un usor iz de mucegai.Inca nu-mi permit un capac cu lumina incorporata.Ma bucur ca v-am gasit si cum stiu ca aveti multa experienta in acvarii,sper ca ma veti ajuta cu sfaturi.

Bun venit!

- Acvariul prea mic, chiar si pentru cele 5 tetrazone... aia sunt pesti energici si "rautaciosi". Or sa ciupeasca masculul ala de xifo.
- Izul de mucegai este un semn ca bazinul nu este ciclat... acvariile nu "miros", in mod normal!
- Daca vrei sa faci o treaba buna, ar trebui sa citesti/intelegi cateva lucruri simple care guverneaza acvaristica... primul, cel mai important, este ciclarea (ciclul azotului): http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului
- Dupa mine, bazinul tau poa' sa duca 5-7 guppy (2-3M + 3-4F)... sau 3-4 xipho (1M + 2-3F).
- Substrat format din nisip normal, bine clatit si spalat... 2-3 plante nepretentioase (gasesti la rubrica Donatii).
- Un filtru mic, genul burete + pompa de aer... sau un micut filtru intern.
- Pentru plante o sa ai nevoie de o sursa de lumina... o lampa mica, o veioza, etc.
- Saptamanal, va trebui sa schimbi ~ 5-10 litri de apa... cu apa "statuta" cel putin 24 de ore.
- Hranesti pestii cu mancare putina, atat cat mananca in 2-3 minute... o data pe zi.

Nu e greu, dar va trebui sa respecti cateva lucruri simple.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Si inca ceva....rabdare

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Bine ai venit!

Asteptam si poze cu bazinul.
roxxana_s
Junior member

Joined: 16/11/2015 23:14:18
Messages: 7
Location: PLOIESTI
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pt. sfaturi.Acvariul meu are filtru intern,neon ,termometru,pietris si o buturuga cumparata de la un petshop.Inclin sa cred ca mirosul vine de la buturuga.N-am fiert-o(greseala mea!) ,crezand ca nu trebuie daca e cumparata din magazin de specialitate.Din pacate ,s-a vazut si cu femela de xipho bolnava.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2015 01:08:19

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com