[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zebra incovoiata  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Buna ziua. Am o zebra foarte frumoasa portocalie care inoata incovoiata si a avut si abdomenul putin cam negru dar nu am dat importanta. Am crezut ca e gravida. Si parca e si slabita. Ce tratament sa ii dau. Mai nou neonul pe care il am o tot alearga. Sper ca se poate vedea.
[Thumb - IMG_20151123_130929.jpg]

zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Nu ma ajuta nimeni? Pleeeease.
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Este slabita si sufera de paraziti intestinali, o poti trata cu metronizadol sau furazolidon.

uite si tratamentul recomandat de colegul nostru Koala


koala wrote:
... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana, dar e mai sanatos sa-l repeti de 2 ori ... dozele se pun alternativ, ca in bancu' ala cu sarpele zburator care o zi zboara, o zi nu zboara ... acu' ce sa zic, eu pun o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni :
LUNI : 2 pastile ...
MARTI : ... nu se pune medicament ...
MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
JOI : ... nu se pune medicament ...
VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
SAMBATA : ... nu se pune medicament ...
DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
LUNI : pauza
MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] ...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2015 21:10:28

zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
Si daca ii fac decat zebreii asta? Sau trebuie pentru tot bazinul? Am curatat bazinul tot acum o luna. Dar fara tratamentul facut. Si cu jumatate de apa pastrata sa nu se decicleze.
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Direct in bazin, sunt afectati toti chiar daca nu par.
Nu decicleaza, eu am folosit si nu am avut probleme.
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Eu ziceam ca daca schimb apa total si spal nisipul nu se decicleaza acvariul? Tratamentul l-am inceput azi. Mancarea le dau fulgi seara si bobite dimineata tetra.
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Buna,eu stiu ca merge si Baktotabs de la Sera pentru viermi intestinal.,Gresesc?

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Dca shimbi toata apa nu deciclezi acvariu dar supui pesti la stres din cauza ca apa noua nu are aceasi chimie cu cea veche.
nisipul pori sa-l speli linistit, dar cu apa curata si fara detergenti.
Bacteriile inplicate in ciclul azotului nu stau in masa apei, ele adera la diferite suprafete printre care si substratul, dar cea mai mare parte o gasesti in filtru unde pot adera usor la materialele filtrante dedicate filtrarii biologice si unde intalneste curentul de apa format de pompa filtrului, curent ce le aduce oxigenul necesar supravietuiri si substantele nutritive
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com