[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
e de rau?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

femela, xifo, matura, cumparata in urma cu doua luni. comportament relativ normal. sta mai mult acum pe linga geamul conservei, de parca ar dori sa o manince, dar asta numai cind sint eu in preajma. are burta putin mai mare, semn ca ar putea sa ma trezesc cu pui. in schimb, cind am cumparat-o era neagra. acum, mai bine de o treime din solzi au o alta culoare, ceva argintiu-verzui-albastrui, in functie de lumina. sincer, pare mai albastra si imi place mai mult asa. deci ar trebui sa fie de bine. dar e posibil sa fie, de fapt, o boala?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu cred ca e bolnav , am vazut xipho in culoarea descrisa de tine.E clar ca o sa te trezesti cu pui daca zici ca are burta mare , asa ca fa rost de plante de suprafata daca vrei sa-i salvezi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

1. ar trebui o anumita planta? sau oricare de suprafata e buna?
2. pt hrana de pe fundul acvariului mi-ar trebui un alt peste, in speta sanitar? ei nu prea maninca de pe fund...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:1. ar trebui o anumita planta? sau oricare de suprafata e buna?

Daca ai de unde sa iei riccia, ar foarte bine. Daca nu, e buna si elodeea.
ibis wrote:2. pentru hrana de pe fundul acvariului mi-ar trebui un alt peste, in speta sanitar? ei nu prea maninca de pe fund...

Ar cam trebui, poate 2-3 corrydoras. Dar tinind cont ca acvariul e prea micut, ti-as recomanada sa aspiri substratul cind ramin resturi pe fund si sa nu mai pui si alti pesti deocamdata.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dolly wrote:Daca ai de unde sa iei riccia, ar foarte bine. Daca nu, e buna si elodeea...

Riccia creste cam greu, din cate am observat. Eu as recomanda si Ceratopteris. Numai varietatea thalictroides, cea cu frunza mica. Cativa pui, intr-o saptamana iti umbresc tot acvariul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:pentru hrana de pe fundul acvariului mi-ar trebui un alt peste, in speta sanitar? ei nu prea maninca de pe fund...


In mod normal ar trebui sa dai atit de putina mincare cit sa nu ajunga pe fund. Iar daca ajunge, o maninca ei daca le e foame.
Daca ramine pe fund, sigur ai dat prea multa.
Mai bine le dai de mai multe ori pe zi cite putin, decit sa ramina in apa si sa se degradeze acolo.

Daca iti plac pestii de tip sanitar, atunci dai ceva mincare mai multa si pentru ei. Eu de exemplu nu am nici un sanitar in 4 bazine, (doar ancistrusi, dar acestia sunt mai mult pe geam si pe frunze).

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

De acord cu Dalles , ceratopteris thalictroides e ce mai buna si creste foarte repede dar daca nu ai de unde sa iei atunci incerci cu ce ai macar sa salvezi cativa pui.Daca vrei sa salvezi mai mult puii iti trebuie o nascatoare in care s-o tii in momentul cand naste.Nascatoare pentru vivipari se gases c la pet shopuri la ~ 100.000 lei. Problema este sa-ti dai seama ziua in care naste pentru a nu o tine tot timpul captiva si pt a nu o stresa.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Daca vrei sa salvezi mai mult puii iti trebuie o nascatoare in care s-o tii in momentul cand naste.Nascatoare pentru vivipari se gases c la pet shopuri la ~ 100.000 lei. Problema este sa-ti dai seama ziua in care naste pentru a nu o tine tot timpul captiva si pentru a nu o stresa.


nascatoare? :o ce e?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:
nascatoare? :o ce e?

Poti sa-i zici si maternitate! Si e foarte adevarat ca se gasesc la pet-shop. Ca sa te mai lamuresti citeste aici: maternitate
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com