[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema anemona  XML
Forum Index » Corali
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Salut !
As vrea sa va cer sfatul in privinta unei anemone care de cateva zile se comporta tare ciudat. Este cea din "cub".
Refuza mancarea, se hidrateaza si de-hidrateaza foarte rapid cind o apuca. O batzaie permanent premnasii dar cred ca nu o deranjeaza asta.
Imi pare cam flescaita, daca nu as fi vazut-o umflata si apoi desumflata in mod repetat as fi crezut ca a dat coltul. Nici plimbareata nu mai e, sta in acelasi loc de cateva zile. Nici nu mi se pare cu stomacul afara ( cum zicea Koala in alt post ). S-o diviza ??!!
Nu s-a intamplat nimic in bazin, azi am facut si un schimb de apa de 10l.
Pareri ?



quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Vrand chiar acum sa-i dau o bucatica de peste , am atins-o putin pe "gura" din greseala. S-a strans imediat.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Se pare ca nimeni nu are anemone...
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Unii chiar mai avem anemone , dar nu inseamna ca le-am inteles pe deplin comportamentul.
A mea spre exemplu, la hranirea saptamanala cu bucatica de peste, cand prinde tot clestele si stau asa pana ii da drumul, cand prinde agale pestele si apoi il pierde in curent.
Nu-mi bat capul, incerc a doua zi.
Cand am adus-o a stat doua luni pe sticla, cam in aceeasi zona, era mica, nu se hidrata suficient sau se deshidrata repede si manca greu.
Abia cand si-a gasit loc pe piatra a aratat bine.

Ai facut vre-o schimbare brusca la acvariu (lumina, schimb cu apa mai rece, schimbat sare, dozare cu ceva solutii noi)?
Atat timp cat nu si-a varsat maruntaiele inca e bine.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Mai fac deastea,...las-o in pace ca probabil nu are nimic.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Chiar nu stiu ce sa cred, nimic nu s-a schimbat in acvariu...
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com