[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Paraziti intestinali discusi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

In primul rand vreau sa va multumesc pentru adevarata enciclopedie de acvaristica de pe acest site si de pe cel vechi. Citesc pe nerasuflate de vreo cateva luni bune orice nou topic apare. De mult vroiam sa ies si eu la "lumina" dar tot cautam un avatar mai fain sau o zicala mai inteleapta pentru semnatura.

Iata insa ca problemele cu acvariul meu m-au facut sa ma inregistrez cum am apucat.

Iata cateva date despre acvariu:
- volum brut 420 l, net ~ 380 l;
- pestani: 10 discusi, 25 neoni (Inesi), 20 rasbora, 6 ancistrusi mititei;
- 5 pomaceea, nenumarati melcisori mititei, maronii;
- plante: echindorus, anubius;

- filtrare: Fluval 304 extern: burete->vata perlon->turbaFluval->ceramica poroasa;
- iluminat: 6 x Phillips Master TLD 830 (18W) + 1 x AquaGlo (30W);
- incalzire: 2 x Scuba de 200 si 150 W montate langa intrarea respectiv iesirea apei din filtru + termometre (cu alcool si unul lipit in exterior pe geam);
- ciclare doar cu ancistrusi 2 saptamani (stiu, e putin dar nu e cea mai mare gresala a mea ... stai sa vezi mai departe);


- parametri apei:
- pH 7-7.2 (pH metru Hanna, calibrat in tampon 4 si 7);
- GH 8-9 (test Tetra);
- KH 5-6 (test Sera);
- temp 28-29 grade;
- schimburi de apa: 20-25 % saptamanal cu apa trecuta prin filtru mecanic si carbune activ;

Bineinteles, dupa doua saptamani am inceput sa bag restul pestilor de mai sus, asa in nestire, de pe unde am gasit ... fara a-i observa atent, fara carantina

Sigur, in prima saptamana am furat un gris de toata frumusetea, de care insa am scapat relativ usor (multumesc de sfaturi ).

Dupa o perioada, alta problema: cel mai vioi si bataus discus nu a vrut sa mai manance. Statea mai mult ascuns si avea excremente albe, lungi, filamentoase :o ce sa fie oare, ghici ?

Asa ca am inceput tratamentul cu metronidazol (solutie perfuzabila B) concentratie in acvariu 7 mg/l combinat cu rombendazol (albendazol) 2 mg/l (multumesc din nou de sfaturi ). Dupa o saptamana, bolnavul meu si-a revenit si a inceput sa manance bine si sa-i cafteasca cu placere pe ceilalti. Numai ca fix dupa o saptamana, nu a mai vrut din nou sa manance. Si dupa el s-au luat alti 3. Asa ca am repetat tratamentul de mai sus. Acum observ ca si ceilalti sunt apatici, mananca dar nu se mai caftesc si nu mai sunt asa activi. Mentionez ca in timpul tratamentului am ridicat temperatura la 30 si am pus si o pompa de aer la maximum pentru aerare.

Azi de dimineata am observat excremente lungi, albe filamentoase si la un ancistrus. Am recuperat kk si l-am observat la microscop (colorare cu albastru de metilen). Iata ce mi s-a parut suspect [img]. Pe langa resturile de alge (verzi, brune, albastre) apar niste chestii alungite, ovale, cu un capat mai inchis la culoare si o dunga subtire, fina pe mijloc. O fi tot ceva din hrana, sau sunt oarece paraziti (sau oua de paraziti?)?

Va rog mult, daca mai aveti vreo idee sau o experienta asemanatoare din care ati scapat cu bine ... Cel de al doilea tratament l-am facut acum doua zile si nu vad vreun progres.

Multumesc.

P.S. Scuze ca nu am postat prima data la "despre noi" sau la "coltul incepatorului"

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Tot eu, piticul stresant. Nu imi apare avatarul, desi am respectat dimensiunile. Da nu asta e problema ci poza ce vroiam sa o pun cu ce chestii am vazut la microscop. Cum se face?

P.S. Rog un moderator sa stearga userul Ben. Tot eu sunt dar am dat adresa de mail gresita (@gmail.ro in loc de @gmail.com). Multumesc.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Benu wrote:poza ce vroiam sa o pun cu ce chestii am vazut la microscop. Cum se face?
Cred ca te lamuresti citind aici .
Daca vei mai avea neclaritati, intreaba.

Poze: smilie ... Poze cu plante
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca vrei ca vtratamentul sa fie eficient tb. sa separi discusuii bolnavi intrun bazin mai mic,fara substrat,doar sticla, apa si discusi, cu o temp de 32C si incearca cu Sera Bactopur direct o pastila la 50L+ Metronidazol o pastila la 20L, si faci schimburi de apa odata la 3 zile, iar daca mai vezi fecale albe prin acvariu le scoti imediat!!!!
Sifoneaza bine fundul acvariului comunitar,si pune si acolo Sera bactopur direct+Sera Ectopur,pt. un tratament preventiv, pe timpul tratamentului scoate Fluvalul si ridica temp.
PS. parazitul in cauza este Hexamita! si boala e ffff! contagioasa
BAFTA! si tine-ne la curent cu evolutia boli si a tratamentuli!

Eu si pestii mei.
Nishikigoi
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2004 18:53:06
Messages: 59
Location: Timisoara ( Lipovei-Terra )
IP:
Offline

Daca fecalele le-ai pus la microscop pina in 15 minute dela scoaterea din apa potzi sa vezi daca sunt protozoare sau nu.
Viermi intestinali sa fie in fecale e mai greu dar se poate daca sunt in cantitati foarte mari . Pozti vedea daca au oua si larve de viermi.

Albumul meu
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pntru sfaturi. Daca as fi scris un pic mai devreme, poate as fi evitat alta prostie. Acuma mi se pare ca sunt toti intoxicati cu medicamente. Unul, care nu parea afectat si manca binisor, sta acuma la suprafata apei (nu respira ca si cand s-ar sufoca, doar sta la suprafata inclinat pe o parte). Ceilalti nu mananca si sunt foarte apatici.

Bineinteles ca azi dimineata am schimbat 30-40% din apa si am indesat filtru cu toti saculetii cu carbune (alta prostie ????).

Dar inca nu se vede nici o schimbare. Ba parca e mai rau.

De asta mi-e frica sa-i separ si sa-i stresez astfel si mai rau. Nu cred ca rezista.

Multumesc si astept orice idee.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Fecalele albe sunt produse de Hexamita si afecteaza cu precadere Discusii cu atat mai putin Ancistrusii. Daca mai examinezi la microscop incearca sa fie fecale de la discusi.
Se pare ca acvariul tau e infestat cu Hexamita, ar tb. sa scoti toti discusii si sa ii pui intr-un bazin mai mic la un tratament serios,iar in acvariul comunitar tb. facuta o curatenie riguroasa sau mai bine facut din nou acvariul de la 0.Pt. ca ouale de Hexamita din fecale eclozeaza ff repede si infesteaza tot bazinul
Scoate Fluvalul si lasa medicamentele sa isi faca efectul,pt. ca asta filtreaza TOT, dar in acelas timp este un rezervor permanent de infectie !!!

Eu si pestii mei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Benu wrote:Unul, care nu parea afectat si manca binisor, sta acuma la suprafata apei (nu respira ca si cand s-ar sufoca, doar sta la suprafata inclinat pe o parte).

Bineinteles ca azi dimineata am schimbat 30-40% din apa si am indesat filtru cu toti saculetii cu carbune (alta prostie ????).

Dar inca nu se vede nici o schimbare. Ba parca e mai rau.
Cauza mi se pare a fi o apa penala de tot care a aparut peste niste pesti slabiti de paraziti.
Am folosit si eu de multe ori Metronidazol sau Rombendazol, da' n-am observat sa-i intoxice. Probabil ca pe termen lung medicamentele astea pot lasa sechele, da' nu cred ca in citeva zile sa aiba astfel de efecte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Cauza mi se pare a fi o apa penala de tot care a aparut peste niste pesti slabiti de paraziti.
Am folosit si eu de multe ori Metronidazol sau Rombendazol, da' n-am observat sa-i intoxice. Probabil ca pe termen lung medicamentele astea pot lasa sechele, da' nu cred ca in citeva zile sa aiba astfel de efecte.

Are perfecta dreptate. Pestii tai sunt foarte slabiti in acest moment si daca mai faci diverse experimente cu ei nu cred ca mai rezista. Iti spun din experienta ca sunt pesti luptatori - lupta ca sa traiasca. Am avut o serie care toti stateau inclinati pe o parte pe substrat, negrii complet de ziceai ca sunt toti morti. Dar si-au revenit.
Eu zic sa nu le mai pui nimic in apa deocamdata. Si sa faci schimburi mici de apa (10% pe zi). In apa pe care o schimbi sa adaugi Sera Aqutan - e un produse care pe langa faptul ca ajuta la conditionarea apei contine si niste substante care diminueaza stresul si conditioneaza mucusul pestilor. Eu vorbesc din experienta mea proprie - eu asa i-am adus la liman. Altii pot sa ma contrazica. De abia dupa aia am facut tratamentul pentru paraziti.
Asta pana incep sa isi revina cat de cat. Cred ca in apa aia acum e un cocktail de substante chimice care nu ar bucura nici un peste. In plus stiam ca tratamentele cu metronidazol si albendazol (rombendazol) se fac consecutiv si nu in acelasi timp.
Bafta si nu te descuraja. O sa vezi ca o sa isi revina.

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

acata wrote:sunt pesti luptatori - lupta ca sa traiasca.
Discusii sint pestii cu cea mai mare vointa de a trai din citi am avut. Nu abandoneaza niciodata. E incredibil din ce stari sint capabili sa-si revina. Parca ar fi o echipa de fotbal nemteasca - capabila sa cistige un meci de la 0-3 in minutul 89.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Am schimbat cate 20% din apa ieri si azi. Din pacate cel cate statea la suprafata a murit. Era un Blue Diamond. Celalalt Blue Diamond sta si el culcat pe o radacina si nu cred ca mai are mult. Probabil Blue Diamond sunt mai sensibili. Culmea !!! la ei nu observasem fecale suspecte! Ceilalti au mai ciugulit ceva mancare dar tot apatici sunt. Inafara de metronidazol si albendazol nu am mai pus nimic in apa inafara de Sera Aquasafe, in caz ca filtrul de carbune activ mai lasa sa treaca clor.

Probabil gresala maxima a fost ca am facut tratamentul combinat. Cu doua saptamani inainte facusem la interval de 3 zile ambele tratamente si nu au patit nimic. Acuma m-am speriat cand am vazut din nou fecale albe si ...

"Fecalele albe sunt produse de Hexamita si afecteaza cu precadere Discusii cu atat mai putin Ancistrusii."

Foarte interesant. Atunci s-ar putea sa nu fie vorba de paraziti si sa-i fi omorat eu cu mana mea degeaba...

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Benu wrote:In afara de metronidazol si albendazol nu am mai pus nimic in apa in afara de Sera Aquasafe, in caz ca filtrul de carbune activ mai lasa sa treaca clor.


Nu se prea intelege de aici ce ai facut cu sistemul tau...Ia-o de la capat si fa-ma sa inteleg fraza asta.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Indiferent de medicamentele cu care incerci sa-i tratezi nu mai pune carbune activ in filtru pe durata traatmentului. Iti retine toate substantele active din medicamente si n-ai facut nimic. La mine, cand am avut aceasta problema, a mers foarte bine Furazolidon, o pastila la 20L de apa, timp de cinci zile.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Alina: vroiam sa spun ca am evitat introducerea in apa a tot felul de substante. Ceea ce am introdus totusi:

1. Pe perioada tratamentului am folosit: metronidazol (7mg/L + rombendazol 2 mg/L).

2. Cand schimb apa, folosesc pentru apa de la robinet un filtru combinat (filtru mecanic+filtru carbune activ) si mai adaug Aquasafe in caz ca carbunele nu a eliminat tot corul.

Viviparu: in filtru nu aveam carbune activ cand am facut tratamentul. Doar cand am observat ca discusii nu raspund bine la tratament am facut o schimbare de apa (~50%) si am inlocuit turba cu carbune activ, tocmai ca sa elimin medicamentele.


Situatia de fata: am pierdut ambii Blue Diamond. Ceilalti sunt mai vioi si mananca mai bine. Inafara de unul singur care se comporta normal dar nu mananca nimic de o saptamana. Ce le dau: mix inima de vita, artemie congelata si sera discus. De 4 ori pe zi, cat pot manca fara sa ramana pe jos. Zilnic schimb 10-15% din apa. In rest, nu stiu ce sa mai fac decat sa astept.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Cat timp tii apa la declorinat, inainte sa o pui in acvariu? (Cel mai bine ar fi sa o fierbi si sa o lasi sa se raceasca, inainte de a o baga in acvariu)

2. Ai pus discusii intr-un acvariu mai mic si steril? Tratamentul nu da cele mai bune rezultate daca ai substrat in acvariu

3. Aqutan este excelent, asa cum s-a mai si spus, dar nu cred ca trebuie folosit in timpul tratamentului, pt ca fixeaza si elementele chimice active ale metronidazolului et al

4. tot asa, in timpul tratamentului, fa doar filtrare mecanica (si biologica)

5. Inainte de a incepe un tratament pt paraziti intestinali, tine pestii nemancati cel putin o zi sau doua, pentru golirea tractului intestinal, ba mai mult, da-le niste epsom salt (sare amara - gasesti la farmacii) pt a le curata intestinele si mai bine

6. Nu te ingrijora daca nu mai mananca. Simplu fapt ca nu mananca cateva zile, nu ii afecteaza prea tare. Important este sa identifici cauza reala, inainte sa incepi vreun tratament.

7. asa ca nu te grabi sa incepi tratamentul inainte sa stii cat mai exact ce au pestii

8. In concluzie, in momentul asta, cred ca ar trebui sa bagi pestii (numai discusii !!!) intr-un acvariu steril (80 - 100 litri), in care pui 30% apa din vechiul acvariu (iei din stratul de sus al apei) si il umpli in decurs de 48 de ore, in cateva etape, numai cu apa data in clocot si racita. In tot acest timp, filtrare mecanica puternica si aerare masiva a apei. Pune Sera Aqutan in apa. Filtrul mecanic (buretele si ce mai e pe acolo, trebuie dezinfectat termic (oparit)). Ok, singura problema ramasa este ca daca il oparesti, nu mai ai filtru biologic... Gaseste o solutie pt a-l compensa... Aqutan rezolva o parte din problema, dar nu complet... Nu cumva mai ai un alt acvariu, care nu este invadat de paraziti, sa folosesti filtrul de la el? Asta ar fi o solutie...
Cat despre tratament, mai vorbim dupa aia...
Bafta!!!
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Urmeaza sfaturile date de acata si de ADXX, ca sunt bune.
Discusii trebuie stabilizati; deocamdata trebuie sa te concentrezi numai pe treaba asta. Dupa ce incep sa manance, treaba devine mai simpla si poti, daca e cazul, sa incepi tratamentul pentru paraziti intestinali. Primul semn ca au depasit perioada critica este faptul ca vin la mancare. Am rezerve fata de inima de vita. Nu stiu daca am mai spus pe undeva, dar inima de vita formeaza la suprafata o pelicula bacteriana foarte periculoasa. Asta cred ca e cauza infestarii cu paraziti intestinali.

Asa ca: ideea cu bazinul steril este buna. Conditionarea cu Aqutan ajuta si poate salva (stabiliza) discusii fara un tratament suplimentar cu substante medicamentoase. Temperatura marita cu 2 grade.
[Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva noutati?
[Email]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Am incercat varianta cu bazinul steril. Cum nu am avut unul foarte mare, am folosit un acvariu de 35 l. Cu termostat si filtru burete. Dar nu am mutat toti discusii in el fiind prea mic. Am mutat doar un pigeon, dealtfel primul imbolnavit si care nu mancase de o verme indelungata, vreo 2-3 saptamani. Arata saracul ca o frunza plimbata de curentii de apa si in plus mai il ciupeau si ceilalti discusi toata ziua fara ca macar sa se poata ascunde. A murit peste noapte. Stiu ca era foarte slabit si asta a fost cauza, dar chiar mi-e frica acuma sa mai ii mut.

Din cei ramasi, 4 mananca bine de tot si de cotonogesc toata ziua, unul manaca dar rar, de vreo 2 ori / zi (eu le dau cate putin de 4 ori/zi), altul nu mananca deloc dar e foarte vioi (???) si unul nu mananca si e apatic. Am renuntat deocamdata la tratamente si astept sa-si mai revina.

Cum spuneam la inceput nu fierb apa inainte sa o pun in acvariu. Schimb cate putin (max 10%) din apa cam la 2 zile. Apa o trec prin filtru mecanic si filtru de carbune activ (aquator) pentru clor. Pun doar putin AquaSafe la fiecare schimb de apa. Asa am citit pe forum ca ar fi OK. Gresesc cumva aici ?

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu iti spun din experienta mea. Un disus care era mai mult mort decat viu, acum este un grasan foarte energic si foarte... mancacios. L-am pus separat, intr-un acvariu steril de vreo 70 de litri (acolo este si acum (de vreo 2 luni) si va mai ramane mult timp pt ca se simte excelent), am renuntat la orice tratament, dar cotitura s-a produs cand am pus in apa SERA AQUTAN (NU Aquasafe !!!) Se pare ca este totusi o mare diferenta intre cele doua produse.
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrele astea Aquator SE COLMATEAZA. Trebuie spalate, dupa cum scrie si in instructiunile de folosire. Asta este cauza pentru care apa pe care o adaugati in acvariu este nociva. Contine, printre altele, metale grele care sunt deosebit de daunatoare. Si care NU SUNT NEUTRALIZATE DE AQUASAFE, ci se acumuleaza. AQUTANUL, in schimb, poate neutraliza metalele grele, are proprietati MULT MAI BUNE si recomand sa il folositi cu incredere. Contine si un complex de B-uri, precum si substante de protectie a tegumentului pestilor.
De asmenea, mai ajuta si FISHTAMINUL, complexul de minerale si vitamine produs de Sera.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com